A SUP® Integrált Számviteli Rendszerben megjelenő változások az Ön hatékony munkavégzését szolgálják. A szoftver zavartalan működése érdekében fontos, hogy a megjelenő újabb verziókat telepítsék fel.
Több munkahelyes környezetben elegendő a szerverre telepíteni, további információk....
A fontosabb változások nyomon követhetők ezen az oldalon. Kattintson a címre a részletesebb információk megtekintéséhez.
2024.05.22. Vegyes bizonylatok könyvelése
- Vegyes bizonylatok könyvelése. Korszerűsítettük a Főkönyv | Könyvelés menüpont kezelőfelületét. A változás lényege, hogy a rendszer többi hasonló funkciójával összhangban, a napló kiválasztása után egy áttekintő nézetből lehet a további műveleteket kezdeményezni.
- Online Pénztárgép adatok feldolgozása
Több hónapos fejlesztést és tesztelést követően, elkészült az online pénztárgép adatok letöltése funkció. A SUP® rendszer támogatja a könyvelt cégek pénztárgépeinek törzsadat szintű nyilvántartását, valamint a pénztárgépek adatainak letöltését a NAV rendszeréből.
Ezúton is köszönjük minden felhasználónknak, aki segített a fejlesztésben és az előzetes tesztelésben. A fejlesztés kiadása fontos lépés a könyvelés automatizálást támogató terveink között.
- Cég választás, bejelentkező képernyő: megváltozott a könyvelendő cég kiválasztásának módja. Csak el kell kezdeni a cég nevének beírását - bármilyen szótöredéket használva - és megjelenik a könyvelt cégek szűrt listája. A sorrend az utolsó használat időpontja szerinti.
- ÁFA bevallás nyomtatvány a 2024
Megjelent a 2465 ÁFA bevallás nyomtatvány. A nyomtatvány séma beépítésre került a rendszerbe. ÁFA kódok 2024
Elérhetővé váltak az adatbázisban a végleges 2024. évi ÁFA kódok. Igazodva az ÁFA bevallás nyomtatványhoz.
- Adattáblák az OPG adatok feldolgozásához
A jelenlegi adatszerkezet módosítás főként a korábbi hírlevélben említett NAV Online Pénztárgép Adatok feldolgozása miatt vált szükségessé. Ez mellett néhány más további fejlesztéshez szükséges további módosítást is tartalmaz. Ezekről a későbbi hírlevelekben fogunk tájékoztatást adni.
Az adattáblák megjelenésével már oda tudjuk adni előzetes megtekintésre a pénztárgép adatok feldolgozása funkciót, akinek ez hasznos lehet.
- Excel exportok korszerűsítése.
A nyomtatott listák és riportok háttérbe szorulásával egyre nagyobb jelentősége van az Excel exportoknak. A jelenlegi frissítésben ezek formai megújítása volt a cél.
Az Excel exportok háromféleképpen érhetők el a SUP® rendszerben:
- A riportok nyomtatási képéből indítva.
- Minden képernyőn az Alt-Szóköz rendszermenüből.
- Külön funkciógombról indítható export. Pl.: e-számla nyilvántartás, jövedéki adók exportja, NAV-SESAM export, stb.
A megújult forma mellett egységesen XLSX lett minden helyen az Excel file export fizikai megjelenése. A rendszerparaméterek között beállítható XLS | XLSX választási lehetőség folyamatosan kivezetésre kerül.
- NAV Online Számla hiba e-mail áradat megfékezése.
Az utóbbi időben elég sok alkalommal voltak fennakadások a NAV Online Számla Rendszer működésében. Ez érintette a Pénzügy | Automata számlafeldolgozó, ill. az ehhez kapcsolódó éjszakai automata számla letöltés funkciót, és a kimenő számla adatszolgáltatást a NAV felé. Ezért bőven volt alkalmunk, hogy az adatszolgáltatással kapcsolatos technikai hibák kezelésén finomítsunk. Ezek közé tartozik az is, hogy a NAV rendszer hibás működése esetén az adatszolgáltatást felügyelő ügyintéző e-mail értesítést kap arról, hogy technikai okok miatt az adatszolgáltatás nem teljesült. Mivel a SUP® Rendszer a NAV által közzétett elvárásoknak megfelelően folyamatosan próbálja beküldeni a várólistában levő számlákat, a NAV működésképtelensége esetenként valóságos e-mail áradatot indított el.
Az újabb verzióban is kiemelten fontosnak tartjuk a adatszolgáltatást felügyelő ügyintéző e-mail értesítését, azonban mostantól csak két óránként kap egy figyelmeztetést az adatszolgáltatással kapcsolatos problémáról. Ez alapján lehet a megfelelő beavatkozásokat elvégezni, ellenőrizni a NAV rendszerének működést, ill. megtekinteni a számlákat a NAV adatszolgáltatás | Online Számla adatszolgáltatás adminisztráció menüpontban.
- Banki adatrögzítés automatizálása - tranzakciók letöltése
A 2023.09.05 napon kiadott megújult banki kivonat betöltés modulhoz kapcsolódó fontos fejlesztés végére értünk. A fejlesztés lényege, hogy a harmadik fél által nyújtott szolgáltatáson keresztül a banki tranzakciók a SUP® Rendszerből közvetlenül letölthetők. Ezúton is köszönjük minden felhasználónknak, akik segítettek az előzetes tesztelésben.
A tranzakciók letöltése az Európai Unió PSD2 irányelve alapján a kereskedelmi bankoknak lehetőséget kell adni, hogy harmadik feles szolgáltatók hozzáférjenek a folyószámla információkhoz. Bár az irányelv 2016-ban lépett életbe, a szigorú szabályozás miatt Magyarországon mindeddig csak néhány cég nyújt ú.n. PSD2 AISP szolgáltatást. A következő linken lehet lekérdezni, hogy kinek van engedélye. A QSoft Kft. az Aggreg8 szolgáltató közvetítésével ad lehetőséget a banki tranzakciós adatok letöltésére.
A tranzakciók letöltése fölöslegessé teszi a file alapú betöltés következő lépéseit:
- Belépés a banki szoftverbe - jelszó, SMS kód, ViCA stb...
- Exportálás funkció megkeresése, felparaméterezése, export formátum, export könyvtár, stb...
- Belépés a SUP-ba, import formátum megadása, könyvtár kiválasztása, stb...
Helyette csak a tranzakciók letöltése nyomógombot kell megnyomni, és a PSD2 szolgáltatón keresztül a banki tranzakciók azonnal megjelennek a SUP-ban.
Az alábbi költség megtakarítások érhetők el:
- Sok bank csak a telepített és költséges banki kliensprogramon keresztül támogatja a kivonat file exportálás funkciót. A tranzakciók letöltési módra átállás után a telepített Electra, Spectra, stb banki kliensprogramok visszamondhatók.
- A tranzakciók letöltése nem számlacsomag függő. Minden internetbanki módon kezelt bankszámlához automatikusan jár. Van olyan bank, aki csak a drágább számlacsomaghoz adja a kivonat file letöltés lehetőséget.
- Rengeteg időráfordítás megtakarítható még a régről ismert export-import feldolgozási módhoz képest is, mivel a letöltés funkcióval már napi néhány tranzakció esetén is megéri ezt a feldolgozási módot választani.
A témával kapcsolatban további információ a SUP® Rendszer dokumentációjában található.
Elérhetővé váltak a 2024. évi ÁFA kódok, melyek a hosszú fizetési határidejű, időszakos (folyamatos) elszámolású szolgáltatással kapcsolatos számlák kiállításához szükségesek.
A számlák kiállítása előtt a 2024-es évet elő kell készíteni a Főkönyv | Év zárás - nyitás menüpontban a [Következő év technikai előkészítése] funkcióval.A QSoft által kiadott számlázási ÁFA kódokkal együtt a felhasználói ÁFA kódok is létrehozásra kerülnek a 2024. évben. A számlázási ÁFA kódok felvitele csak akkor tud hiba nélkül végrehajtódni, ha nincs ezekkel ütköző felhasználói ÁFA kód rögzítve.
Ha van ilyen ÁFA kód a 2023. évben, a felhasználói ÁFA kód érvénytelenre állításával lehet kiküszöbölni ezek átvitelét 2024. évre.
- Banki adatrögzítés automatizálása:
több hónapos fejlesztést követően elkészült a teljesen újraírt banki kivonat betöltés funkció. Ezúton is köszönjük minden felhasználónknak, akik segítettek az előzetes tesztelésben. A fejlesztés kiadása fontos lépés a könyvelés automatizálást támogató terveink között.
Az új funkció számos fontos fejlesztést tartalmaz az alapkoncepció megőrzése mellett, néhány fontosabb a sok közül:
- a betöltött kivonat sorok elmentődnek az adatbázisba, kilépés után is megőrződnek
- megújult a kezelő felület, kényelmi funkciók, szűrések támogatják a munkát
- továbbfejlesztett lehetőségek több bankszámlaszám kezelése esetén
- részletező folyószámlák kezelése
- bontás (automata/kézi) funkció jelentős továbbfejlesztése
- feldolgozási várólista részleges könyvelésbe küldésének lehetősége
- ...és sok más hasznos apróság...
- NAV új, blokkoló üzenet
Az Online Számla rendszer új, blokkoló ERROR üzenetét (INVALID_LINE_OPERATION) a NAV a korábban tervezett 2023. május 15. helyett 2023. szeptember 18-án élesíti. Ettől az időponttól a nem megfelelő adatszolgáltatás már nem lesz sikeres a rendszerben.
Számla módosítás/érvénytelenítés esetén az adózóknak eddig két lehetőségük volt a módosítás technikai megvalósítását illetően. Választhatták azt az utat, hogy a módosító számlában mindig az eredeti számlának azon sorára hivatkoztak, amit módosítani szerettek volna vagy a módosításokat új tételsorként rögzítették a számlaláncolatban.
Szeptembertől már csak az új tételsor kezelését fogadja el a NAV. A SUP® Rendszer használata során a felhasználóknak teendőjük nincs. - Külföldi ÁFA kódok - távértékesítés
A külföldi (EU-n belüli) magánszemély számára történő távértékesítés (termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása) esetén a célországban érvényes ÁFA kulcsokat kell alkalmazni. A Szerviz | Paraméterek | ÁFA kódok menüpontban, az F6-Külföldi ÁFA kódok funkciógomb segítségével lehet felrögzíteni a szükséges ÁFA kódot. - ÁFA bevallás exportálás
A Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüpontban az ÁFA bevallás exportálásával lehetőség van az ÁNYK program azonnali indítására, amely segítséget nyújt a bevallások gördülékenyebb, gyorsabb elkészítéséhez. Ehhez az exportálást követően a fájl típusánál "ÁNYK program indítással" lehetőséget szükséges kiválasztani. - Kimenő számla fejben lévő engedmény
A SUP Rendszerben a Pénzügy | Belföldi | Devizás számlák készítése menüpontban a számla fejről kivezetésre kerül az engedmény mező. Ennek oka, hogy az Online Számla adatszolgáltatásban a számla fejben nem található engedmény mező. Ha az engedmény nem a tételsorhoz közvetlenül kapcsolódik, hanem a számla végösszegéből, százalékosan vagy fix összegben adja az eladó, az engedményt az adatszolgáltatásban külön tételként szükséges szerepeltetni.
- Cég adatok rendszeres ellenőrizhetősége
Mivel Önöknek van érvényes Cégjelző előfizetése, felkapcsoltuk a nemrég elkészült új funkciót, ami a Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban az F9-Adószám vizsgálat rendszeres és tömeges elvégzését teszi lehetővé.
Az új funkció az egyenkénti vizsgálat mellett látható segéd-nyomógombon van. Megvizsgál minden partnert ami még nem volt vizsgálva, vagy a megadott vizsgálati ciklustól régebben volt ellenőrizve. A vizsgálat eredményét visszaírja a partner adatokhoz. Ezek előre sorolódnak a partner listában, és egyesével kell ellenőrizni. Ebben segítenek az JobbKlikk menüfunkciók.
- Régi távmanagelés szolgáltatás kivezetése. A QSoft Kft a távoli segítségnyújtásra alapvetően a saját fejlesztésű TAVMAN3 szoftvert használta. Sajnos technológia szempontjából ez már elavultnak tekinthető. Ezért a továbbiakban nem támogatjuk a TAVMAN3 használatát. A korábban telepített példányok eltávolíthatók.
Mostantól a QSoft Kft távoli segítségnyújtásra a nyílt forráskódú, RustDesk szoftver adaptált változata kerül használatba vételre. A távoli segítségnyújtás során harmadik fél nem vesz részt a kommunikációban, ellentétben a TeamViewer, AnyDesk, LogmeIn, stb szoftverekkel. A képernyő adatok a felhasználó számítógépéről titkosított kommunikáció során a QSoft saját szerverén keresztül jutnak el a QSoft munkatársának számítógépére. A QSoft által adaptált RustDesk hasonlóan egyszerűen kezelhető, mint a korábban említett szoftverek.
Lehetőség van a telepítés nélküli azonnali futtatásra is. A SUP® Rendszerben, a "Terméktámogatás" menüpont már a RustDesk indítását kezdeményezi.
- Iktatás nézőke megújítása. Az utóbbi időben egyre népszerűbb a SUP® Rendszerhez kapcsolódó TIP iktató modul. Ezért elkezdtük ennek a teljes megújítását. A megújítás első lépése a számviteli modulban található Iktatás nézőke funkció. Különösen fontos ez, mert az utóbbi időben több számla kibocsájtó a régi szabvánnyal nem teljesen kompatibilis PDF-eket juttat el a vevőkhöz. Ezeket a PDF-eket a régi megjelenítő eszközünk nem tudta jól megmutatni, csak külső PDF olvasó használatával voltak megtekinthetők.
A mostantól használatban levő - újabb eszközzel készült - nézőke már jól mutat meg minden PDF dokumentumot.
A TIP modulban még a régi megjelenítő dolgozik, ezért a változás csak a SUP-ban használható.
- Régi követéseket biztosító szerver leállítása
A 2022.10.03-i hírlevélben írtunk a régi a letöltést (aktuálisan használt programokhoz kapcsolódó frissítések) biztosító szerver leállításáról. Tehát a www.sup.hu/kov oldal technikai okok miatt új szerverre költözött. Az új szerver a manapság elvárt ún. "https"protokollon szolgáltat. A követés kézi böngészőből történő letöltése továbbra is zavartalanul működik, az oldal címe nem változott. Azon ügyfeleknél, ahol a hálózati biztonsági rendszer szigorúan korlátozza a weboldalak elérését, ott előfordulhat, hogy az új szerveren lévő követés oldal nem nyitható meg. Ebben az esetben az érintett felhasználók kérjék, saját helyi rendszergazdájuk segítségét, hogy vegyék fel a követés oldal új szerverének az IP címét a kivételek közé a tűzfalon. - ÁFA időszakok egyenlegének megjelenítése
A Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüpontban adott ÁFA időszak zárása után új információként jelenik meg az ÁFA időszak egyenlege. Így ÁFA egyeztetéskor hasznos információként szolgál, hogy már a zárásnál megtekinthető az egyenleg. A frissítést megelőző, már zárt időszakok mellet az "ÁFA időszak egyenlege" oszlop nulla értéket tartalmaz. - A SZAMLAZO regisztráció megszüntetése
Hatályát vesztette a "SZAMLAZO nyomtatvány" beküldésének kötelezettsége.
Ennek megfelelően már nem áll fenn bejelentési kötelezettség a NAV felé azon cégeknek akik kimenő számlát készítenek.
A szoftverfejlesztő cégek számára viszont ezen cégek nyilvántartása/regisztrálása a NAV-os megkeresések miatt korábban szükséges volt.
Az idei évben a Qsoft Kft. azt a döntést hozta, hogy ezt a regisztrációs díjat (éves 2 ezer Ft+ÁFA/cég) és az ehhez kapcsolódó jelentés kérését ügyfeleinél megszünteti.
- ÁFA bevalláshoz kapcsolódó dokumentumok tárolása
Úgy gondoltuk hasznos szolgáltatás lehet, ha a az ÁFA bevalláshoz kapcsolódó dokumentumokat (pl.: elfogadó nyugta, önellenőrzési jegyzőkönyv, stb) nem papír alapon, vagy különböző mappákban kell tárolni, hanem rögtön rendelkezésre állnak a Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüpontban.
Ezért mostantól ÁFA zárás után lehetőség nyílik különböző dokumentumok csatolására az F11-ÁFA bevallás exporthoz kapcsolódó segédfunkció segítségével.
- ÁFA bevallás nyomtatvány a 2023
Megjelent a 2365 ÁFA bevallás nyomtatvány. A nyomtatvány séma beépítésre került a rendszerbe. ÁFA kódok 2023
Elérhetővé váltak az adatbázisban a végleges 2023. évi ÁFA kódok. Igazodva az ÁFA bevallás nyomtatványhoz. A visszajelzések alapján az ÁFA kódokban a következő változások történtek.
- Ezévtől kivezetésre került az KAU0 - Különb.ÁFA 0% utazási irodák ÁFA kód.
- Új kód került bevezetésre AKC - ÁFA körön kívüli cégcsoporton belüli ügylet. A kód a csoportos ÁFA alanyok közötti ügyletek (kimenő számlák, beérkező számlák) kezelését támogatja.
- Év végi folyószámla egyeztetés
Az év végi vevő, szállító és egyéb folyószámlák egyeztetéséhez a Pénzügy | Nyitott zárt folyószámlák, a Partner kimutatás, valamint a Kompenzálás, összevezetés, átvezetés menüpontok állnak rendelkezésre.
Új lehetőség, hogy a menüpontok között egyszerűen át lehet lépni a partner ismételt kikeresése nélkül a jobb alsó sarokban lévő új funkciógomb és segédfunkciógomb segítségével. - Hírlevél küldés
A felhasználói visszajelzések alapján megreformáltuk a SUP hírlevél küldést. A hírlevél címlista korábban megegyezett az e-számla küldés címlistával. Ennek okán korábban nem tudtunk mindenkit felvenni, akit kellett volna a hírlevére, illetve olyan cím is megkapta az e-számlát, akit nem érintett (pl informatikai üzemeltető).
Mostantól felkészültünk a két külön lista kezelésére. A hírlevél induló címlista a korábbi e-számla címlista és az aktív ügyfeleink kapcsolattartói e-mail címekből lett létrehozva. Előfordulhat, hogy ugyanaz a cím többször is szerepel.
Ezért most előre is elnézést kérünk, az esetleges duplikált kiküldés miatt. A leiratkozást jelenleg még nem tudjuk automatizáltan kezelni. Kérjük küldjön válasz üzenetet a leiratkozás céljából.
Elérhetővé váltak a 2023. évi ÁFA kódok, melyek a hosszú fizetési határidejű, időszakos (folyamatos) elszámolású szolgáltatással kapcsolatos számlák kiállításához szükségesek.
A számlák kiállítása előtt a 2023-as évet elő kell készíteni a Főkönyv | Év zárás - nyitás menüpontban a [Következő év technikai előkészítése] funkcióval.MegjegyzésA QSoft által kiadott számlázási ÁFA kódokkal együtt a felhasználói ÁFA kódok is létrehozásra kerülnek a 2023. évben. A számlázási ÁFA kódok felvitele csak akkor tud hiba nélkül végrehajtódni, ha nincs ezekkel ütköző felhasználói ÁFA kód rögzítve.
Ha van ilyen ÁFA kód a 2022. évben, a felhasználói ÁFA kód érvénytelenre állításával lehet kiküszöbölni ezek átvitelét 2023. évre.A www.sup.hu/kov oldal technikai okok miatt új szerverre költözött.
A követés böngészőből történő letöltése zavartalanul működik, az oldal címe nem változott. Azon ügyfeleknél, ahol a hálózati biztonsági rendszer szigorúan korlátozza a weboldalak elérését, ott előfordulhat, hogy az új szerveren lévő követés oldal nem nyitható meg. Ilyen esetben az érintett felhasználók kérjék saját rendszergazdájuk segítségét, hogy vegyék fel a követés oldal új szerverének az IP címét a kivételek közé a tűzfalon.
- Belépési dátum megadása A NAV-tól letöltött számlákon keresztüli feldolgozási lehetőség miatt úgy gondoltuk, hogy a számviteli modulba történő belépési dátum megadásának lehetősége idejétmúlt és fölösleges.
A felhasználói visszajelzések alapján kiderült, hogy néhányan használták még ezt a lehetőséget. Ezért visszaállítottuk a használat lehetőségét.
Ahhoz, hogy a számviteli modulba történő bejelentkezéskor meg lehessen adni a belépési dátumot a következő beállítás szükséges.
A Szerviz | Technikai funkciók | Rendszerinformációk menüpontban, az Általános beállítások adatlapon, a "Bejelentkezésnél dátum megadása" elnevezésű paraméter értékét Igen-re kell állítani.
KATA változások
2022. szeptember 1-től jelentős változások történtek a KATA törvényben. A régi KATA törvény hatályát vesztette és helyette új KATA törvény lépett életbe, amely nagyban leszűkítette a jogosultak körét.
A Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban a KATA paramétert NEM-re szükséges állítani azoknál a partnereknél, akik kikerültek a KATA hatálya alól.MegjegyzésNem szükséges új partnert felvenni, mert a program automatikusan kezeli a változásokat. A NAV adatszolgáltatás | K102 bevallás menüpontban csak a KATA-s partnerként befogadott bizonylatok jelennek meg.
- Cégautóadó változások
2022. július 1-től a cégautóadó havi mértéke személygépkocsinként, a személygépkocsi kilowattban kifejezett teljesítménye és környezetvédelmi osztályjelzése alapján emelkedik.
A NAV adatszolgáltatás | Cégautóadó bevallás - xx01 menüpontban az első és második negyedévi listán még a régi összegek szerepelnek, míg a harmadik és negyedik negyedéviben már az új, emelkedett összegek láthatók. - Távértékesítés számlázása
Speciális szabályok vonatkoznak az EU területén, magánszemély részére történő internetes távértékesítésre. A SUP® rendszerben új lehetőség a Pénzügy | Devizás számlák készítése menüpontban magyarországi ÁFA-n kívül külföldi ÁFA mértéket számlázni.
Az adózónak bevallási kötelezettsége van ezen értékesítésekről az OSS Rendszerben. A kitöltésben segítséget nyújt a NAV adatszolgáltatás | OSS bevallás menüpont.
- Kimenő számla sorszámok késleltetett kiosztása
A SUP® rendszerben alapesetben a kimenő számla sorszámok a számla adatok rögzítésekor azonnal kiosztásra kerülnek. Az új funkció lehetőséget kínál arra, hogy a számla sorszám generálása ne a felvitelkor, hanem a számla véglegesítésekor (nyomtatás, hitelesítés) történjen meg. Ezzel lehetőség nyílik a számla akár több nappal előre történő rögzítésére. További információ a kimenő számla sorszámok késleltetett kiosztása funkcióról szóló paraméterezési útmutatóban.
- Adatszerkezet módosítás
Az adatbázis szerkezet módosítása a későbbi fejlesztések érdekében. Ezekről a következő hírlevelekben adunk tájékoztatást.
- ÁFA bevallás nyomtatvány a 2022. évre
Megjelent a 2265 ÁFA bevallás nyomtatvány. A nyomtatvány séma beépítésre került a rendszerbe. - Paraméter megszűnése
A korábban bevezetett, jóváíró számlákat kezelő ÁFA kódok miatt, a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban az Egyéb paraméterek, Főkönyvi modul adatlapon elhelyezkedő paraméter: Negatív beérk. számla ÁFÁ-ja levonhatóba megszűnt. - Excel függvénycsomag
A kód aláíró tanúsítvány lejárta miatt a SUP® rendszerhez kapcsolódó Excel függvénycsomag modulból új verzió került kiadásra. A telepített példányokat gépenként kell frissíteni.
Automatikus partner törzsadat felvitel az automata számlafeldolgozó menüpontban
A Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban, az Egyéb paraméterek adatlapon, A NAV Online Számla beállítások adatcsoportnál, új paraméter kerül bevezetésre: "Partner automatikus felvitelének engedélyezése".
A paraméter célja, hogy az automata számlafeldolgozás során lehetővé tegye a SUP®rendszer által elérhető, hitelesnek tekinthető adatbázisok alapján, új partner automatikus felvételét a partner törzsbe.
A partner keresés elsődlegesen a Cégjelző adatbázis alapján történik. Ennek használatához előfizetés szükséges. Ha nem áll rendelkezésre ilyen előfizetés, akkor a NAV Online Számla Rendszer céges adatbázisát használja.MegjegyzésAz automata számlafeldolgozóval felvitt új partnereket a SUP ® rendszer a Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban megjelöli. A feldolgozás további lépeseként ezeket ellenőrizni, illetve javítani szükséges - különösen, amennyiben a NAV Online Számla adatbázis volt az adatok forrása.NAV Online Számla Rendszer céges adatbázisa jelenleg igen gyenge minőségű információkat ad vissza. Nem adja vissza a cég teljes adószámát, csak a törzsszámot. Továbbá a cég neveket általában csupa nagybetűs formában lehet lekérni. Cím adatokat sajnos szintén nem szolgáltat.
FigyelemAz új partner automatikus felvitel alapesetben engedélyezve van. A tiltáshoz a paraméter értékét "Nem"-re kell módosítani.
JavaslatAz új partner automatikus felvitel funkció központosított törzskezelés esetén nem elérhető.
- Automatikusan felvitt partnerek jóváhagyása
A Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban, az automata számlafeldolgozóval felvitt partnereket kötelezően át kell tekinteni. Ez különösen fontos, ha a partner adat a NAV Online Számla Rendszerből származik. A munkát segíti, hogy az ellenőrzésre váró partnerek a lista elejére vannak sorolva, és színezés is segíti a munkát. - Automatikusan felvitt partnerek ellenőrzése
A Szerviz | Technikai funkciók | Adatbázis ellenőrzések menüpontban és minden olyan további helyen, ahol ez a funkció elérhető (Pl.: ÁFA zárás) Az automatikusan felvitt partnerek jóváhagyásának vizsgálata bekerült, mint új ellenőrzési szempont. Új partner felvitel adószám alapján
A Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban az Ins-Felvitel nyomógomb mellett megnyitható segéd-menüben (kis háromszög) új belföldi adóalany partner felvitel az adószám megadásával is kezdeményezhető.MegjegyzésA lehetőség használatát meglévő Cégjelző előfizetés esetén javasoljuk. A NAV Online Számla adatbázis jelenleg sajnos nem ad vissza olyan minőségű információt, hogy azt az új partner felvitelben használandónak javasoljuk.
- Raktár modul, szállítólevelek összevont számlázása funkció
Az Áruforgalom | Kimenő számlák készítése menüpontban lehetőség van az egy vevő számára készített több szállítólevél összevont számlázására. Ennek a kezelőfelülete változott. A korábbi bejelölési lehetőség helyett, a SUP® rendszerben már sok helyen előforduló, áthelyezéses kijelölés kezelési mód lett itt is megvalósítva.
- TIP modulban iktatott számlák csoportos rögzítése
A Pénzügy | Beérkező és kimenő számlák rögzítése menüpontban, megújult az Iktatott számlák csoportos rögzítése funkció. Ennek használatával lehetőség van a TIP Titkársági Iktatás modulban rögzített számlák automatikus átemelésére a könyvelési bizonylatok közé. A többi hasonló funkcióhoz hasonló design kivitelezése mellett, megtörtént a funkció összekapcsolása az Automata számlafeldolgozó modullal. - Kimenő számlanaplók kezelése az Automata számlafeldolgozóban
A Pénzügy | Automata számlafeldolgozó menüpontban a kimenő számlák előkészítése során lehetőség nyílik arra, hogy a számla sorszáma alapján a könyvelési napló automatikusan megállapításra kerüljön. Több kimenő számla sorszámtartomány használata esetén, a számlasorszámban található jellemző szótöredék alapján történik a kapcsolódó kimenő számla napló meghatározása. - NAV Online Számla adatszolgáltatás
Nagy mennyiségű kimenő számla esetén a NAV Online Számla Adatszolgáltatást célszerű nem a számlázó felhasználók gépeire bízni. Erről már írtunk a korábbi hírlevelünkben. A SUP® rendszer DbConnector modulja, mint NAV kapcsolattartó szerver (adatszolgáltató agent), képes ennek a műveletnek a nagyobb megbízhatóságot nyújtó végrehajtására.
Sokfelhasználós környezetben, nagy mennyiségű számla kibocsájtása esetén erősen javasoljuk ennek a dedikált NAV Online Számla Adatszolgáltatási módnak az üzembe állítását. - Automata számlafeldolgozó, időzített éjszakai számla letöltés és előfeldolgozás
A Pénzügy | Automata számlafeldolgozó menüpontban eddig is lehetőség volt a NAV Online Számla "adatbázisból" a beérkező és kimenő számlák letöltésére. Különösen nagyobb könyvelőirodák, vagy nagy beérkező számla forgalom esetén lehet hasznos, ha ezt a funkciót nem napközben, hanem a NAV szerver számára kevésbé terhelt éjszakai időszakban végezzük.
A SUP® rendszer DbConnector modulja segítségével ezt a munkafolyamat is hatékonyabbá lehet tenni azáltal, hogy a beérkező vagy kimenő számlák letöltését és előfeldolgozását ütemezett éjszakai feladatként hajtjuk végre..
Elérhetővé váltak a 2022. évi ÁFA kódok, melyek a hosszú fizetési határidejű, időszakos (folyamatos) elszámolású szolgáltatással kapcsolatos számlák kiállításához szükségesek.
A számlák kiállítása előtt a 2022-es évet elő kell készíteni a Főkönyv | Év zárás - nyitás menüpontban a [Következő év technikai előkészítése] funkcióval.MegjegyzésA QSoft által kiadott számlázási ÁFA kódokkal együtt a felhasználói ÁFA kódok is létrehozásra kerülnek a 2022. évben. A számlázási ÁFA kódok felvitele csak akkor tud hiba nélkül végrehajtódni, ha nincs ezekkel ütköző felhasználói ÁFA kód rögzítve.
Ha van ilyen ÁFA kód, a 2021. évben, a felhasználói ÁFA kód érvénytelenre állításával lehet kiküszöbölni az ezek átvitelét 2022 évre.A 2022-es évtől megszűnésre kerül az 5-ös ÁFA mentes kód. Helyette az 5AAM Alanyi adómentes vagy az 5TAM Tárgyi adómentes kódok használata javasolt.
FigyelemA 5-ös ÁFA kód megszűnése miatt kérjük ellenőrizze az ÁFA beállításokat a Vállalati törzsek | Termékek cikkek menüpontban.
- Adatszerkezet módosítás
Az adatbázis szerkezet módosítása a későbbi fejlesztések érdekében. Ezekről a következő hírlevelekben adunk tájékoztatást.
Partnertörzs adatok - adóalany
A NAV 3.0-ben előírt elvárásokhoz igazodva, bevezetésre került a partner adóalany típus nevű tulajdonság. Ezzel összhangban megszűnt a magánszemély és külföldi jelző. Szintén ehhez kapcsolódóan fölöslegessé vált a cégfüggő rendszerparaméterek között az adószám kitöltés kötelező nevű paraméter.
A partner adószám megadási paraméterei ezentúl kizárólag a partner adóalany típustól függenek. A partnertörzsben a rendelkezésre álló adatok alapján feltöltöttük a partner adóalany típus adatot.FigyelemA partnertörzs karbantartón levő új szűrővel kérjük ellenőrizzék a partner adóalany típus megfelelő beállítást. A NAV Online Számla adatszolgáltatás során ez alapján kerül beküldésre a számla.
A megfelelő paraméterezéshez segítséget nyújt a mező mellett található információs segédlet.- Adatszolgáltatás felügyelete
Fontos, hogy a NAV Online Számla adatszolgáltatás felügyeletével kapcsolatban legyen kijelölve egy felelős személy. Feladata az adatszolgáltató automatizmus felügyelete és az esetleges problémák megoldása.
A SUP® rendszerben az adatszolgáltatásért felelős személyt a KOBAK adminisztrátornak nevezzük. Az ő munkáját segíti a NAV adatszolgáltatás | Online Számla adatszolgáltatás adminisztráció menüpont, ahol ellenőrizhető az adatszolgáltatás teljesítése. A KOBAK adminisztrátor email címét a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban az [Egyéb paraméterek | NAV Online Számla beállítások] adatlapon javasolt rögzíteni. Adatszolgáltatás végrehajtása
A számla kiállítás véglegesítésekor (nyomtatás vagy e-számla hitelesítés) a NAV felé beküldendő számlák ú.n. várólistába kerülnek. A NAV Online Számla rendszerrel történő kapcsolattartást (beküldés, státusz lekérdezés) csak egy gép végzi. A számlák sikeres beküldését követően a NAV elkezdi feldolgozni az adatokat. Ez jelenleg néhány percet vesz igénybe.
A feldolgozottsági státusz 3 percenként automatikusan kerül lekérdezésre.
A számlát véglegesítő (nyomtatás vagy e-számla hitelesítés) számítógép a megnövekedett számla mennyiség miatt nem kezd el a NAV Online Számla szerverrel kommunikálni. A beküldést egy időpontban csak egy gép (KOBAK agent) végzi. Tehát a számla nyomtatás után a KOBAK státusz: "Beküldési várólistába helyezve" lesz.JavaslatA NAV Online Számla adatszolgáltatásról fontos további információkat tudhat meg a dokumentáció erről a témáról szóló részeiből.
- 5 - ÁFA mentes kód megszűnése
A SUP® Rendszerben már a kezdetektől fogva létezik az 5 - ÁFA mentes kód.
Mostantól a kimenő számlák készítése során kérjük ne használják ezt az ÁFA kódot. Helyette az ÁFA mentesség pontosabb okát is azonosító 5AAM - Alanyi adómentes vagy 5TAM - Tárgyi adómentes kódokat célszerű használni. A következő adóévtől kezdődően az 5 - ÁFA mentes kód kivezetésre fog kerülni.
Előfordulhat, hogy az Online Számla adatszolgáltatás során a számla hibás státusz kap. A gyors segítségnyújtás érdekében kérjük, hogy a NAV adatszolgáltatás | Online Számla adatszolgáltatás adminisztráció menüpontban a hibaüzenet mellett lévő XML fájlt küldjék el részünkre. Ez a NAV által visszaküldött fájl, amelyben érdemi információk találhatók a hibával kapcsolatban.
- KATA-s partnerek figyelése
2021. január 1-től ha az Art. szerinti kifizető juttat ugyanannak a KATA-s vállalkozásnak az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt, akkor a 3 millió forintot meghaladó összegű juttatás után 40% mértékű adót kell fizetni.
A SUP® Integrált Számviteli Rendszer a következő helyeken segíti a munkát a KATA-s partnertől befogadott számlák figyelésével:
- Pénzügy | Beérkező számlák rögzítése, KATA-s partner eddigi számláinak megjelenítése.
- Pénzügy | Kiadási pénztárbizonylatok rögzítése, KATA-s partner eddigi számláinak megjelenítése.
- Házi pénztár | Kiadási pénztárbizonylatok rögzítése, KATA-s partner eddigi számláinak megjelenítése.
- NAV adatszolgáltatás | K102 bevallás , új szűrés a 3 millió forintot meghaladó kifizetésekre. - Hírlevelek tárgya
Többek kérésére az általunk küldött hírlevelek tárgyba beletesszük a [HÍRLEVÉL] kulcsszót. Abban az esetben, ha többen dolgoznak a SUP® Rendszerrel, a levél feladója és a kulcsszó segítségével könnyen létre lehet hozni olyan e-mail szortírozási szabályt, hogy a hírlevél házon belül minden érintetthez továbbításra kerüljön.
A NAV által előírt 3.0 verzióban található elvárásokhoz igazodva, bevezetésre került a partner adóalany típus nevű tulajdonság. A partner adószám megadási paraméterei ezentúl kizárólag a partner adóalany típustól függenek. A partnertörzsben a rendelkezésre álló adatok alapján feltöltöttük a partner adóalany típus adatot.
Ismét szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban az levő "adóalany" szűrővel kérjük ellenőrizzék a partner adóalany típus megfelelő beállítást. Az eddigi visszajelzések alapján ezt az ellenőrzést nem mindenki a kellő figyelemmel hajtotta végre. Különösen fontos, hogy partnertörzsben korábban tárolt adatok alapján az "egyéb" és a "magánszemély" kategóriába sorolt adóalanyokat ellenőrizzék. Az eddigi hibák jelentős része erre volt visszavezethető.
A NAV Online Számla adatszolgáltatás az adózók kötelessége. A QSoft Kft. adathiba miatti adatszolgáltatási problémákra vonatkozó felelősséget elhárítja, mivel az ehhez szükséges szoftvert, és információt időben rendelkezésre bocsájtotta.
- 2T ÁFA kód paraméterezése
A korábbi SUP verzióban kiadott paraméterbeállítások következtében a 2021. évi 2T ÁFA kódhoz nem megfelelő ÁFA főkönyvi számok kerültek beállításra, központilag.
Az alábbi korrekció (javítás) elvégzése szükséges:- Friss verzió letöltése.
- 2021. 01. havi ÁFA időszak lezártsága esetén annak visszanyitása. A már lekönyvelt bizonylatokat nem szükséges kézzel módosítani.
- A javított bizonylatok könyveletlen státuszba kerülnek, azok újrakönyvelése szükséges. A Főkönyv | Könyvelés menüpontban [F9-Könyvel]
->
[F7-Minden napló]->
[F9-Összes biz. könyv.] funkció futtatásával az újrakönyvelés csoportosan elvégezhető.
- SZAMLAZO adatszolgáltatás megszűnése
A 17/2020. (XII. 30.) PM rendelet módosítása alapján 2021. január 4-én hatályát vesztette a SZAMLAZO nyomtatvány beküldésének kötelezettsége. Ennek megfelelően már nem áll fenn bejelentési kötelezettség a NAV felé.
A fejlesztő cégek számára a nyilvántartási kötelezettség viszont nem szűnt meg. Ezért továbbra is várjuk a regisztrációhoz az adatokat azokról a cégekről, akik számlát állítanak ki a rendszerünkkel, de közvetlen szerződésben nem állnak velünk (cég elnevezés, adószám).
Kérjük, hogy a regisztrált cégekben történt változásokról most értesítsenek bennünket, mert február végén kiszámlázzuk az éves díjakat. - PTGSZLAH adatszolgáltatás megszűnése
A PM rendelet alapján szintén január 4-től megszűnik a PTGSZLAH nyomtatványon teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettség. A rendszerből várhatóan a harmadik negyedévben fog kikerülni a funkció.
2021.02.02. S016_A016-P003 ÁFA bevallás és NAV Online Számla 3.0
- ÁFA bevallás nyomtatvány a 2021. évre
Megjelent a 2165 ÁFA bevallás nyomtatvány. A nyomtatvány séma beépítésre került a rendszerbe. - NAV Online Számla - adatszolgáltatás funkció
A 2020.12.18. napon kiadott ütemtervhez igazodva, a NAV Online számla adatszolgáltatás mostantól a NAV által előírt 3.0 séma alapján történik.
A SUP® rendszerből kiállított elektronikus számla XML csatolmányok szintén a 3.0 verzióval készülnek. Partnertörzs adatok - adóalany
A NAV által előírt 3.0-ben előírt elvárásokhoz igazodva, bevezetésre került a partner adóalany típus nevű tulajdonság. Ezzel összhangban megszűnt a magánszemély és külföldi jelző. Szintén ehhez kapcsolódóan fölöslegessé vált a cégfüggő rendszerparaméterek között az adószám kitöltés kötelező nevű paraméter.
A partner adószám megadási paraméterei ezentúl kizárólag a partner adóalany típustól függenek. A partnertörzsben a rendelkezésre álló adatok alapján feltöltöttük a partner adóalany típus adatot.JavaslatA partnertörzs karbantartón levő új szűrővel kérjük ellenőrizzék a partner adóalany típus megfelelő beállítást. A NAV Online Számla adatszolgáltatás során ez alapján kerül beküldésre a számla.
ÁFA kódok - besorolás
Szintén a NAV Online Számla adatszolgáltatás 3.0 által elvárt új adat az ÁFA kódhoz kapcsolódó besorolás. Ez alapvetően a valamilyen okból ÁFA mentes kimenő számlákat csoportosítja a NAV elvárásainak megfelelően. A QSoft által adott ÁFA kód táblázatban ez beállításra került. A felhasználói ÁFA kódok esetén kérjük ellenőrizze a beállításokat.JavaslatA SUP® Integrált Számviteli Rendszerben már a kezdetektől fogva létezik az 5 - ÁFA mentes kód.
Mostantól a kimenő számlák készítése során kérjük kerülje ennek a használatát. Helyette az ÁFA mentesség pontosabb okát is azonosító újabb kódokat célszerű használni. A következő adóévtől kezdődően az 5 - ÁFA mentes kód kivezetésre fog kerülni.Egyéb
2021. január 1-jétől az Egyesült Királyság vám szempontjából már nem EU-s tagállam, a GB - előtagú közösségi adószámok nem lesznek érvényesek. A NAV tájékoztatása szerint az észak-ír adózók új közösségi adószámot kapnak, amely a korábbi GB - előtag helyett XI betűkkel kezdődik.
Az Egyesült Királyság többi területe (Anglia, Wales, Skócia) a vámunión kívülre kerül, tehát a velük folytatott kereskedelemről már nem kell Intrastat jelentést küldeni 2021. január tárgyhónaptól. Ennek értelmében az Intrastat kimutatás is átdolgozásra került.JavaslatKérjük ellenőrizzék a Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban a partnerek beállításait, valamint a Szerviz | Cégfüggetlen törzsek | Országkódok menüpontban a Nagy-Britanniához kapcsolódó paramétereket.
- Lekérdező funkciók. A 2020.12.18. napon kiadott ütemtervhez igazodva, ma elérhetővé váltak a NAV Online Számla 3.0 specifikációnak megfelelő lekérdező funkciók.
Ez érinti a Pénzügy | Automata számlafeldolgozó és a NAV adatszolgáltatás | Online Számla lekérdezés menüpontot, valamint az ÁFA zárásnál használható M lap egyeztetés funkciót.
A 2020.12.16. napon kiadott NAV tájékoztató szerint a beküldés műveletre 2021. március 31-ig haladék van. Ezt a NAV alapvetően a járványhelyzettel indokolja. Lehetséges hogy ez okozta azt is, hogy a már korábban véglegesként aposztrofált beküldési sémában még december 8. körül is változtattak. Ezért elhalasztottuk a korábban év végére tervezett beküldés funkció kiadását.
A beküldés funkció a jelenlegi tervek szerint a 2165 ÁFA bevallás nyomtatvánnyal együtt lesz kiadva.
- Elkészült a NAV adatszolgáltatás | Online Számla lekérdezés funkció. Az új lekérdezés célja, hogy kiváltsa a NAV Online Számla webes felület használatát. A SUP® Rendszerben tárolt NAV Online Számla technikai felhasználó segítségével, a NAV webes felületen kötelező kétlépcsős bejelentkezés nélkül, közvetlenül lekérdezhetők a beérkező és a kimenő számlák adatai. A lekérdezés biztosítja a NAV webes felületen elérhető funkciókat. Mindez egyszerű paraméterezéssel és a NAV által 35 napban maximált lekérdezési időszak korlát kiterjesztésével érhető el.
A lekérdezés mellett lehetőség van a NAV rendszerében tárolt számlák megkeresésére a könyvelési bizonylatok között.
- Ha a céghez jelenleg is van technikai felhasználó beállítva a SUP® Rendszerben a funkció közvetlenül használható.
- Ha a számlázás más rendszerben történik, akkor az adatok lekérdezéséhez létre kell hozni egy új technikai felhasználót , és azt regisztrálni kell a NAV Online Számla beállításoknál.
- ÁFA zárás használata
Tételes ÁFA bevallás következményeként fontos szempont a már beadott bevallás változatlan formában történő tárolása. Amennyiben a könyvelésben szerepelnek olyan számlák, amelyeket fel kell tüntetni az M-lapon, abban az esetben az ÁFA zárás elengedhetetlen.
- ÁNYK keretprogram
ÁFA zárást követően az export fájl elkészítésével lehetőség nyílik automatikus megnyitásra az ÁNYK programban, ezzel is támogatva felhasználóink munkáját. Természetesen továbbra is van lehetőség az egyedi importálásra is az ÁNYK programban a Szerviz | Egyedi importálás menüpontban.
A júliusi ÁFA bevallás beadása előtt mindenképpen javasolt az ÁNYK keretprogram frissítése a NAV oldalról.
- Partnerek
A NAV tájékoztatása szerint július 1-től a partner adószáma is kötelező tartalmi eleme a számlának. Ezért a SUP® rendszerben a Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban javasolt a partnerek felülvizsgálata. Ehhez segítséget ad a rendszerben elérhető ellenőrzés funkció, mely a Cégjelző információs rendszer alapján dolgozik.
- Csoportos adószám kezelés
Csoportos adóalanytól befogadott beérkező számlák esetén az összesítő jelentésben (xx65M) az azonos csoport adószámmal rendelkező alanyokról összevontan kell adatot szolgáltatni. Csoportos adóalanyiság esetén a csoportazonosító szám első nyolc számjegyét, valamint a csoport képviselő nevét (nem kötelező) kell a bevallásban feltüntetni.
Egyéb:
- ÁFA kódok
A NAV Online Számla 2020.07.01-i változása miatt javasolt az ÁFA kódok felülvizsgálata a SUP® rendszerben. A felhasználóink által létrehozott ÁFA mentes kódok kezelési módjának ÁFA mentesnek kell lenni, ellenkező esetben a beküldés hibára fut.
- Értékhatár változás
A Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban az [Egyéb paraméterek | NAV Online Számla beállítások] adatlapon a 'Beküldési értékhatár' paraméter a 2020. július 1. előtti változásoknak megfelelően 100 ezer forint. A paramétert nem kell változtatni. Július 1. után a rendszer nem veszi figyelembe. - Készpénzfizetési számlák
A Házi pénztár | Készpénzfizetési számlák készítése menüpontból kiállított számlák esetén is támogatott a NAV Online Számla adatszolgáltatás. - Adatszolgáltatásra nem kötelezett bizonylatok kezelése
Bizonyos esetekben a kiállított bizonylatokról, mint például díjbekérő vagy számviteli bizonylat nem kell adatot szolgáltatni a NAV felé. Ezen bizonylatok kiállításához egy külön kimenő számla naplót kell létrehozni a Vállalati törzsek | Főkönyvi naplók menüpontban. A Kimenő számlanapló adatok adatlapon a NAV Online Számla küldés paramétert Nem értékre kell állítani.
- Adatszolgáltatás végrehajtása
A számla kiállítás véglegesítésekor (nyomtatás vagy e-számla hitelesítés) a NAV felé beküldendő számlák ú.n. várólistába kerülnek. A NAV Online Számla rendszerrel történő kapcsolattartást (beküldés, státusz lekérdezés) csak egy gép végzi. A számlák sikeres beküldését követően a NAV elkezdi feldolgozni az adatokat. Ez jelenleg néhány percet vesz igénybe.
A feldolgozottsági státusz 3 percenként automatikusan kerül lekérdezésre.
Adatszolgáltatás felügyelete
Fontos, hogy a NAV Online Számla adatszolgáltatás felügyeletével kapcsolatban legyen kijelölve egy felelős személy. Feladata az adatszolgáltató automatizmus felügyelete és az esetleges problémák megoldása.
A SUP® rendszerben az adatszolgáltatásért felelős személyt a KOBAK adminisztrátornak nevezzük. Az ő munkáját segíti a NAV adatszolgáltatás | Online Számla (KOBAK) adminisztráció menüpont, ahol ellenőrizhető az adatszolgáltatás teljesítése.
- Számla újranyomtatás - példányszámok
A számla kinyomtatás során előfordulhat a példány megsérülése. A NAV Online Számla adatszolgáltatás ettől függetlenül megtörténik, mivel az a számla lezárásához kell, hogy kötődjön. Az eddigi bevett szokás a következő példány kinyomtatása, és a "hiteles másolat" szöveg kézi ráírása volt.
Szeretnénk jelezni, hogy a témát szabályozó NGM rendelet már nem írja elő a számla egyes példányainak az azonosítását, azaz nem kell rányomtatni a számlára az "eredeti", "másolat" szöveget, valamint a példány sorszámot.
A számla példányok azonosítása a SUP® rendszerben a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban, az Egyéb paraméterek | Kimenő számlák | Megjelenítési paraméterek adatlapon szabályozható. A NAV Online Számla adatszolgáltatás indulását követően javasoljuk a számla példányok azonosítása kapcsolót: Nem értékre állítani.
A NAV Online Számla portálon található kérdések és válaszok még több hasznos információval szolgálnak az adatszolgáltatásról.
Egyéb változások:
Adatszolgáltatás működésének változása
A számlát véglegesítő (nyomtatás vagy e-számla hitelesítés) számítógép a megnövekedett számla mennyiség miatt nem kezd el a NAV Online Számla szerverrel kommunikálni. A beküldést egy időpontban csak egy gép (új terminológia: KOBAK agent) végzi. Tehát a számla nyomtatás után a KOBAK státusz: "Feltöltési várólistába helyezve" lesz.JavaslatA NAV Online Számla adatszolgáltatásról fontos további információkat tudhat meg a dokumentáció erről a témáról szóló részeiből.
- Tárgyi eszköz fejlesztési tartalék összege
2020. május 1-én hatályba lépett 171/2020. (IV.30.) kormányrendelet szerint az adóalapot csökkentő fejlesztési tartalék összege elérheti a teljes adózás előtti nyereség összegét, ellentétben a korábbi 50%-os szabályozással. A maximális összeg maradt a 10 milliárd Ft.
- Betűtípus változás. Az elmúlt időszakban az eredetileg használt betűtípus megszűnése miatt áttértünk egy másik betűtípusra. Felhasználóink visszajelzései alapján megállapítottuk, hogy a jelenleg használt nagy felbontású monitorok esetén, különösen a kisebb képátlójú eszközök használata során a 'Tahoma 8pt' betűtípus túl kicsi, és nehezebben olvasható. Azért választottuk ezt a betűtípust, mert a korábbi Windows verziók is ezzel dolgoztak, és a rendszeren belül található nagy számú képernyőkép jelentős átdolgozása nélkül használatba tudtuk venni.
Azonban tudjuk, hogy az általunk gyártott szoftverek nem csak alkalomszerűen vannak használatban. Sokan egész nap ezekkel dolgoznak. Ezért az elmúlt két hét során ismét betűtípust változtattunk (a Windows 10 rendszer által használt betűtípusra). Ezzel együtt a betű nagyságát is módosítottuk 9 pt méretűre. A SUP® rendszer moduljaiban található közel kétezer képernyőtervet átvizsgáltuk, és átterveztük. Ha ennek ellenére bárhol 'elcsúszást' tapasztal - kérjük jelezze, hogy javítani tudjuk. - Nagyítási lehetőségek. Az említett monitorfelbontás és méret problémák miatt már közel két éve benne van a rendszerben a képernyőterveket érintő nagyítási lehetőség. Ezt is továbbfejlesztettük. A fejlesztés lényege, hogy a korábban is létező fix nagyítási százalékok mellé került egy automata nagyítás is. Ez a lehetőség az adott monitor felbontáshoz maximalizálja a képernyőterveket.
A nagyítási lehetőség a kis képátlójú eszközökön történő használhatóságot segíti. A képernyőtervek 100 %-os beállításhoz készültek, ettől eltérő nagyítás esetén kisebb elcsúszások előfordulhatnak. Ha kapunk visszajelzést, ezeket is próbáljuk javítani, de ez nem minden esetben kivitelezhető. A rendszer fő képernyőjén nagyítás esetén jelentkező elcsúszás - ismert probléma. - Rendszerkövetelmények változása. A föntiekkel összhangban a SUP® rendszerre vonatkozó minimális rendszerkövetelmények is módosultak. Ezentúl a használathoz minimum 1280 x 1024 felbontású monitor szükséges.
NAV Online Számla Adatszolgáltatás 2.0 verzió
A NAV az idei év elején publikálta az adatszolgáltatáshoz kapcsolódó 2.0-ás interfész-specifikáció végső változatát. A QSoft Kft. az eredeti határidőt figyelembe véve, időben elkészült a fejlesztéssel. Ezáltal lehetővé vált, hogy a SUP® Rendszer felhasználói április 1-től a 2.0 verzió szerinti formában tudjanak adatot szolgáltatni a NAV felé.
A QSoft e-számla szolgáltatással készült számlák XML melléklete továbbra is az 1.1 verziójú XML séma szerint készül, de tervezzük itt is az átállást.
A következő időszakban átmenetileg a QSoft Kft. ügyfélszolgálatának elsődleges elérhetősége a support@qsoft.hu e-mail cím. Tehát kérjük, a megszokott irodai telefonszámok hívása helyett írjanak a support@qsoft.hu címre.
A QSoft Kft. távmanagelési szolgáltatása változatlanul elérhető, azonban a jelenlegi működési módban csak a 2019. szeptemberben kiadott v3 verzióval. Tehát, ha Ön még a v2 verziót használja, kérjük frissítse a QSoft Kft távmanagelés verziót is.
- ÁFA bevallás nyomtatvány 2020. évre
Megjelent a 2065 ÁFA bevallás nyomtatvány. A nyomtatvány séma beépítésre került a rendszerbe.
Ez évben az ÁFA kódok nem változtak.
- K102 bevallás
Minden tárgyévet követő év március 31-ig adatot kell szolgáltatni a NAV felé a kisadózó vállalkozások részére juttatott, 1 millió forintot meghaladó kifizetésekről. A SUP® Integrált Számvitel Rendszer támogatja a NAV K102-es adatszolgáltatás ÁNYK import file elkészítését, mely a NAV adatszolgáltatás | K102 bevallás menüpontban található. Ezzel egyidőben a Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüpontban a kisadózók lekérdezhetősége megszűnik.
A SUP® Integrált Számviteli Rendszerhez jelenleg használt, Firebird SQL 2.5 -ös adatbázismotort a szolgáltatásaiban többet nyújtó Firebird SQL 3.0-ra cseréljük. Hasonló átállás korábban 2008-ban volt.
Az adatbázismotor cseréje mellett több lényeges szempont miatt döntöttünk. A Firebird SQL 2.5 verzió fejlesztése megszűnt, ami a SUP® rendszer fejlesztése miatt lényeges probléma. Ezért a várható problémák kiküszöbölésének érdekében átállítjuk SUP® rendszert a Firebird SQL 3.0 verziójú adatbázismotor használatára. Az adatbázismotor, mint elődje, szintén ingyenesen licencelhető, valamint szolgáltatásait tekintve a korábbi verzióját jelentősen felülmúlja. Így megnyitja a lehetőséget a SUP® rendszerrel szemben támasztott fejlesztési igények megvalósításához. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a SUP® rendszer későbbi verzióit már a Firebird SQL 3.0-ás adatbázismotorhoz igazítjuk!
Tennivalók rövidített áttekintése
A feladat teljes áttekintéséhez tekintse meg a részletes dokumentációt .
A felújító készlet ú.n. CD-ISO formában érhető el.
MegjegyzésKérjük jelezze a support@qsoft.hu címen, ha Ön hagyományos CD-t kér postán.
A felújítás időtartama alatt munkavégzés nem lehetséges.
A kapcsolódó egyéb modulokat (DbConnector, webes lekérdezések, egyéb speciális fejlesztések) is le kell állítani.FigyelemAmennyiben Önnél saját vagy harmadik fél által fejlesztett, a SUP® rendszer adatbázisaihoz kapcsolódó alkalmazás is van, bizonyosan azt is adaptálni kell.
Ezért kérjük vegye fel a kapcsolatot az alkalmazás fejlesztőjével. Igény esetén segítünk teszt környeztet kialakítani.- A felújítás első ütemében a Firebird SQL 2.5 tárolási formában levő összes adatbázis mentésre kerül ú.n. hordozható formátumban.
- Az adatbázis szerveren, valamint minden kliensen telepíteni kell a Firebird SQL 3.0 verziót.
- A felújítás második üteme a korábban létrehozott mentések visszatöltése Firebird SQL 3.0-ás formátumban. Ez rendkívül időigényes, várhatóan 3-4-szer annyi ideig fog tartani, mint az adatbázismentés.
- A sikeres adatbázis migráció után SUP® rendszer modulokat is frissíteni kell. Emellett az egyéb modulok, pl.: Excel függvénycsomag, DbConnector, webes modulok stb. frissítése is szükséges.
A QSoft Kft. munkatársai telefonon történő egyeztetést követően, óradíj ellenében elvégezi a rendszerkövetés telepítését.
Sok felújítandó, ill. nagy méretű adatbázist érintő migráció esetén, előzetes egyeztetés alapján hétvégi ügyeletet tartunk.
Windows 7 operációs rendszer használata esetén a NAV új TLS 1.2 elvárás szerinti adatszolgáltatási elvárás teljesítése során a legtöbb gépen fennakadás jelentkezhet. Ugyancsak hasonló probléma lehet Windows 10 esetén, ha az operációs rendszer frissítések nem naprakészek.
A hiba lényege, hogy a SUP rendszer nem tudja elérni a NAV Online Számla rendszert, mert a Windows nem támogatja a TLS 1.2 protokollt. Tehát nem programhiba, a megfelelő működési környezet biztosítása oldja meg a problémát.
Segédlet a probléma elhárításához
A következő információk az IT üzemeltetőknek adnak segítséget.
- Windows 10 esetén a 1803 verzióval már elérhető volt az elvárt TLS 1.2 verzió.
- Windows 7 esetén még nincs teljesen tisztázva, mi a pontos teendő, és a NAV sem adott ki ezzel kapcsolatos információkat. Mindenesetre javasoljuk az elérhető Windows 7 frissítések telepítését.
- A Windows XP használatát a SUP már közel két éve nem támogatja, és a a NAV adatszolgáltatásra sem alkalmas.
A különböző Windows verziók és a TLS 1.2 elérhetőségét a Microsoft a következő dokumentumban foglalta össze.
- NAV Online Számla rendszer verzió váltás
2019. május 2-án az Online Számla rendszerben kötelezővé válik az 1.1 verziójú séma alkalmazása. Ezt követően már a korábbi verzióval nem lehet adatot szolgáltatni. Ezt a változást a SUP® rendszerben már korábban átvezettük.
A 2019.04.15-én megjelent hírek szerint az adatküldés során használt titkosítás is változott, ezért amennyiben nem frissítik a SUP® rendszer verziót, a NAV Online Számla beküldés sikertelen lesz. - NAV Online Számla rendszer 2.0 verzió
A mostani átálláson túlmenően a NAV már bejelentette, hogy a mostani 1.x verzió helyett már tervezési fázisban van a 2.0 verzió. A tervezet elvileg április végéig meg fog jelenni. A 2.0 változat éles indulása 2020. január elején várható.
- Excel függvénycsomag
Az Excel függvénycsomag hét új függvénnyel bővült. Az új függvények segítségével adatok nyerhetők ki a SUP® rendszer - Mérleg modulban elkészített táblázatokból. Ezáltal Excelben formázott beszámoló is készíthető, melynek adatforrása közvetlenül a SUP® rendszerben kiszámolt táblázat. Az új függvényekkel lekérdezhető továbbá a könyvelt cég általános adataiból a cégnév, adószám, cégjegyzékszám és a statisztikai számjel. A tárolt árfolyamok és jegybanki alapkamatra vonatkozó adatok szintén megjeleníthetők.
Mellékletként található egy beparaméterezett éves beszámoló, egyszerűsített beszámoló és egy kiegészítő melléklet, mely használatához a legfrissebb verzióra van szükség.
A melléklet beszámoló DEMO célja nem feltétlenül kulcsrakész megoldás, azonban reméljük ötletadóként hasznos lesz az Önök saját verziójának elkészítéséhez. - NAV (KOBAK) XML séma változása
Az adóhatóság tájékoztatása szerint 2019. február 9-én kiadásra került az Online Számla 1.1-es interfész verziója. Az Online Számla oldalon található információk alapján az új verzió olyan változásokat tartalmaz, mint az árfolyam és az ÁFA mértékek szerinti összesítés kötelező feltüntetése, a számlán szerepló mennyiségi egységek pontosítása, valamint a 2010. előtti dátumok alkalmazásának kizárása. A tájékoztató szerint 2019. májustól már csak az új verzióval készült XML fájlokat fogadja be a NAV.
A SUP® rendszerben a módosítások elkészültek, a frissítés mindenképpen javasolt a határidő (május) előtt. Adatbázis mentés szolgáltatás - QsBackupFdbServicee
Szintén frissíthető a SUP® rendszerhez kiadott QsBackupFdbService szolgáltatás. Amennyiben Ön ezt beüzemelte, és használja az adatbázisok automatizált mentésére, kérjük értesítse az informatika-üzemeltetőt, a frissítés lehetőségéről. A legfontosabb változás, hogy a szolgáltatást futtató eszközt cseréltük le egy másikra, melynél kevésbé várható beüzemelési probléma. A modul frissítéséről részletes dokumentáció érhető el, ill. az ügyfélszolgálatunk is ad segítséget a verzió cserében.FigyelemAz adatbázisok automatizált mentését végző szolgáltatás csak a SUP® adatbázisokban tárolt adatokat menti. Az egyéb csatolmányok mentéséről, melyek külső file-ként tárolódnak, külön gondoskodni kell!
A QSoft Kft. elindította a saját e-számla megoldását. A szolgáltatásáról további információ SUP dokumentációban található.
- ÁFA bevallás - M lap
A felhasználóinktól kapott visszajelzések alapján a Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüpontban mostantól külön menüpontból érhető el a Bevallás (M lap) lista.
Ez vonatkozik az F5-ÁFA egyeztetők, és az F10-Zárási listák indításra egyaránt. - NAV Online Számla rendszer verzió váltásA NAV nemrég változtatott az Online Számla beküldési XML sémán. A SUP® rendszer mostantól támogatja a NAV legfrissebb 1.5-ös verziót.
- ÁFA bevallás nyomtatvány 2019. évre
Megjelent a 1965 ÁFA bevallás nyomtatvány. A nyomtatvány séma beépítésre került a rendszerbe.
Ezévben az ÁFA kódok nem változtak. A SUP® rendszer 2013-tól hatékonyan, és kényelmesen kezelhető módon támogatja az elhatárolások, ill. ÁFA átvezetések automatikus kezelését. Az új verzióban hatékonyabbá vált annak az áttekintése is, hogy mely bizonylatokon volt elhatárolás. Az adatrögzítő menüpontok mindegyikében - pl.: a Pénzügy | Beérkező és kimenő számlák rögzítése menüpontban - ezentúl nem kell a bizonylat részleteit megtekinteni, hogy kiderüljön, van-e rajta elhatárolás, mert az információ megjelenik a bizonylatok áttekintésénél, a lezártsági státusz mellett.
Az adatbázis szerkezet kisebb módosítása a későbbi fejlesztések érdekében.
- Tételes ÁFA bevallás (M-lap) értékhatár
2018. július 1-től lecsökkent a tételes adatszolgáltatási kötelezettség értékhatára 100 ezer Ft-ra a korábbi 1 millió Ft-ról. A 2018 július 1. utáni ÁFA időszakba könyvelt számlák esetén már az új értékhatárt, míg a korábbi időszakban lévő bizonylatoknál továbbra is 1 MFt-os értékhatárt figyeli a rendszer. - ÁFA bevallás M-lap adattartalom
2018. július 26-tól módosult az ÁFA tv., amely alapján a bevallás M-lapjának 6. sorát nem kell kitölteni.
Szintén 2018. július 1-től az értékesítésekről az ÁFA bevallás M-lapján már nem kell adatot szolgáltatni. Az adatszolgáltatás a rendszerbe beépített elektronikus úton történik (NAV Online Számla - KOBAK).
Már csak alig több, mint egy hét van a NAV által meghatározott türelmi időszakból, mely az Online Számla adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozott. Az adatszolgáltatásért a számlát kibocsátó cég a felelős. A türelmi időszak leteltével elvileg érvénybe lép a számlánkénti bírságolás.
Fontos tehát, hogy az adatszolgáltatásét felelős személy áttekintse az eddigi adatszolgáltatást a NAV Adatszolgáltatás | Online számla (KOBAK) adminisztráció menüpontban és az eddig jelentkezett esetleges hibákat feldolgozza a adatszolgáltatás javítása c. útmutatóban leírtak szerint. A cél, hogy ne legyen megoldatlan hibás bejegyzés. Az adatszolgáltatás státuszok leírása a súgóban található.
- Adatszolgáltatás végrehajtása
Az automatikus beküldés be van kapcsolva. A számlák sikeres elküldését követően a NAV elkezdi feldolgozni az adatokat. Ez jelenleg néhány percet vesz igénybe. A feldolgozottsági státuszt a következő számla adatszolgáltatásával párhuzamosan kerül lekérdezésre.
Az adatszolgáltatás sikeressége kézzel is lekérdezhető a [Várólistában levő számlák beküldése - ellenőrzése] nyomógomb használatával.
- Számla újranyomtatás - példányszámok
A számla kinyomtatás során előfordulhat, a példány megsérülése. A NAV Online Számla adatszolgáltatás ettől függetlenül megtörténik, mivel az a számla lezárásához kell hogy kötődjön. Az eddigi bevett szokás a következő példány kinyomtatása, és a "hiteles másolat" szöveg kézi ráírása volt.
Szeretnénk jelezni, hogy a témát szabályozó NGM rendelet már nem írja elő a számla egyes példányainak az azonosítását, azaz, nem kell rányomtatni a számlára az "eredeti", "másolat" szöveget, valamint a példány sorszámot.
A számla példányok azonosítása a SUP® Rendszerben a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban, az Egyéb paraméterek | Kimenő számlák | Megjelenítési paraméterek adatlapon szabályozható. A NAV Online Számla adatszolgáltatás indulását követően javasoljuk a számla példányok azonosítása kapcsolót: Nem értékre állítani.
- Tételes ÁFA bevallás (M lap) értékhatár
Az online számla-adatszolgáltatás bevezetésével nem szűnik meg a tételes adatszolgáltatás (összesítő jelentés), csak jelentősen megváltozik.
- Számlakibocsátóként
Az értékhatár lecsökken 1 millió forintról 100 ezer forintra. Az adatszolgáltatás elválik a bevallástól és az online számla- adatszolgáltatás keretében történik.
- Számlabefogadóként
A tételes adatszolgáltatás változatlanul az ÁFA bevallásban teljesítendő. Az értékhatár ebben a körben is 100 ezer forintra csökken, a szolgáltatandó adatok köre ugyanakkor nem változik.
A számla adatainak javítása, partner adatok hibásak, KSH azonosító hiba kizárólag sztornó számla, helyesbítő számla kiállításával javítható.
- ÉLES Online Számla használata
A regisztrációt követően végrehajthatók a SUP rendszerben az Online Számla beállítások. - Megszűnő rendszerparaméter
Az online számla adatszolgáltatáshoz kapcsolódóan megszűnik a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpont Egyéb paraméterek | Kimenő számlák adatlapon a Kimenő számlák idősorosságát szabályozó rendszerparaméter. Tehát nem lesz lehetőség a legutolsó kimenő számla kelténél korábbi keltezésű számla kiállítására.
- KSH kódok felülvizsgálata
A KSH számok megjelenése a számlán nem kötelező, de ajánlott a beazonosíthatóság érdekében. Az online számla adatszolgáltatás keretében ha a számlán szerepel KSH azonosító, akkor azt jelenteni kell a NAV felé. A pontos adatszolgáltatás érdekében szükséges a Szerviz | Paraméterek | KSH azonosítók menüpontban lévő a kódokat felülvizsgálni, aktualizálni.
- Adatszolgáltatás végrehajtása
Az automatikus beküldés továbbra sincs bekapcsolva. A teszteléshez kézzel indítható a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban, az [Egyéb paraméterek] beállításainál, a NAV online számla beállítások adatlapra lépve. A [Teszt] művelet sikeres elvégzése után lesz aktív a [Várólistában levő számlák beküldése] funkció. Ezzel kezdeményezhető a számlák elküldése.
A számlák sikeres elküldését követően a NAV elkezdi feldolgozni az adatokat. Ez jelenleg néhány percet vesz igénybe. Az adatszolgáltatás sikerességét a beküldést követően még ellenőrizni kell a [Várólistában levő számlák beküldése] nyomógomb ismételt használatával.
- NAV Online Számla (KOBAK) teszt verzió kiadása
Az új verzió a 2018.07.01-től hatályba lépő új NAV adatszolgáltatás házon belüli kipróbálását, tesztelését teszi lehetővé.
A sajtóban közzétett hírek szerint az Online Számla adatszolgáltatás nem jelent adminisztrációs többletterhet azoknak a cégeknek, akik szoftverrel számláznak. Ennél a kép sajnos kicsit árnyaltabb.
- A cég képviseletére jogosult személynek regisztrálnia kell a NAV Online Számla felületen
- Az ott generált technikai azonosítókat paraméterként fel kell vinni a SUP® rendszer beállításai közé
- Ki kell nevezni egy felelős személyt , aki felügyeli az adatszolgáltatást
A https://doc.sup.hu oldalon részletes információk találhatók az elvégzendő tennivalókról. Az Online Számla regisztrációs folyamatát a NAV tájékoztató részletesen tartalmazza.
Jelenleg még csak a NAV Online Számla adatszolgáltatás TESZT felülete érhető el, erre lehet regisztrálni. A most megjelenő új verzió lehetővé teszi az adatszolgáltatás tesztelését.
Az ÉLES regisztrációra várhatóan 2018 június második felétől nyílik lehetőség.
Ha Ön tesztelni szeretné a SUP® rendszer NAV Online Számla adatszolgáltatást, a következő lépéseket kell elvégezni:
- Hozzon létre egy TESZT céget (valamelyik élesben használt cég alapján)
- Hajtsa végre a https://doc.sup.hu oldalon részletesen leírt beállítások lépéseit
- Állítson ki számlát, és nyomtassa ki. Az adatszolgáltatás a számla véglegesítéséhez kapcsolódik (a SUP® rendszer esetében ez a nyomtatás)
- Az automatikus beküldés még nincs bekapcsolva. Kézzel indítható a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban, az [Egyéb paraméterek] beállításainál, a NAV online számla beállítások adatlapra lépve. A [Teszt] művelet sikeres elvégzése után lesz aktív a [Várólistában levő számlák beküldése] funkció. Ezzel kezdeményezhető a számlák elküldése.
A számlák sikeres elküldését követően a NAV elkezdi feldolgozni az adatokat. Ez jelenleg néhány percet vesz igénybe. Az adatszolgáltatás sikerességét a beküldést követően még ellenőrizni kell, a [Várólistában levő számlák beküldése] nyomógomb ismételt használatával.
Az Online Számla adatszolgáltatás része a KSH szerinti szolgáltatási jegyzékszám, amely termék esetén a VTSZ szám, míg szolgáltatás esetén SZJ szám. A KSH szerinti jegyzékszám a SUP® rendszerben a Szerviz | Paraméterek | KSH azonosítók menüpontban kezelendő. Az adatátadás során a "KSH kód" mező tartalma kerül átadásra. A SUP szabályozása szerint ha a KSH kód azonosítója "SZJ" vagy "S" betűvel kezdődik és utána szóköz szerepel a számsor előtt, azt szolgáltatásként értelmezi, ha "VTSZ" vagy "V" betűvel kezdődik és utána szóköz szerepel a termék azonosítója előtt, akkor terméknek értelmezi, ha csak szám szerepel a mezőben, szintén termékként értelmezi a rendszer. Amennyiben az adatszolgáltatás során a KSH kód első karaktere eltér az előzőekben felsoroltaktól (pl.: pont, kötőjel, kérdőjel stb.), akkor nem küldi el a mező tartalmát.
A NAV Online Számla adatszolgáltatáshoz kapcsolódó műveletek többsége nem a SUP® rendszerhez kötődő tevékenység. A QSoft Kft. ügyfélszolgálatán többen is képzettek a teljes folyamat végrehajtásában, azonban az ehhez kapcsolódó támogatás nem része a rendszer-karbantartási szerződésnek. A NAV Online Számla teljeskörű beállításainak végrehajtásához kapcsolódó szolgáltatások óradíjas tevékenységként érhetők el.
- SUP® Online Súgó elérhetősége
A rendszerhez kapcsolódó Paraméterezési és Kezelési útmutatók a továbbiakban a https://doc.sup.hu helyen érhetők el. Ha a mostani frissítés után a Terméktámogatás főmenüben a súgók nem érhetők el, a helyi informatikai szolgáltató beavatkozása szükséges.
Az esetleges böngészőben elmentett könyvjelzők frissítése is szükséges.
A súgó a régi címen, illetve a jelenlegi frissítést megelőző verziókból nem érhető el.
Az Igazságügyi Minisztérium Informatikai és Céginformációs Főosztályától kapott hírlevél alapján szeretnénk jelezni, hogy az Online Beszámoló Űrlapkitöltő Rendszer (OBR) portálon 2018.05.02. napon verzióváltásra kerül sor. Az új 1.7 verzióban néhány adatmező kitöltési szabálya változott.
Ezzel összhangban a SUP® Integrált Számviteli Rendszer Mérleg moduljában is átvezetésre kerültek a változások. Az egyedileg létrehozott táblák, sablonok OBR azonosítóit javasoljuk áttekinteni, ellenőrizni.
A használathoz szükséges részletek az OBR dokumentációban megtalálhatók.
- Gyorsabb működés: az Excel függvénycsomag új verziója nem Excel makróként van megírva (VBA), hanem ún. COM (VB.NET) beépülőként.
- 64 bites Excel verziók támogatása: a felhasználói visszajelzések alapján fontos szempont volt, hogy mostantól a 64 bites Excel verziókhoz is használható legyen az Excel függvénycsomag.
- Új adatkapcsolati réteg: az adatbázis kapcsolat a Firebird SQL adatbázis kezelőhöz hivatalosan kapcsolódó modulra lett cserélve. Ez már most is közvetlenül támogatja a Firebird SQL adatbázis kezelő 3.0-verzióját, melyet a SUP-ban is tervezünk üzembe állítani.
- Védettség: az új formátum védettebb az Excelhez írt vírusokkal szemben.
- Kompatibilitás: a függvények neve, és használatának módja nem változott. Az új verzióban a beépülő függvény neve már nem teljes elérési úttal van tárolva. Ezért az Excel tábla más helyre történő másolása esetén nem kell a csatolmányok frissítése funkcióval átvariálni a táblát.
Az új verzióval történő használatba vétel előtt konvertálni kell a már meglévő Excel táblákat.
- ÁFA bevallás nyomtatvány 2018. évre
Megjelent a 1865 ÁFA bevallás nyomtatvány. A nyomtatvány séma beépítésre került a rendszerbe. - ÁFA kódok 2018. évre
A 1865 ÁFA bevallás megjelenéséhez igazodva véglegesítettük a "beépített" ÁFA kódok 2018. évi listáját. Az ÁFA kódok és ÁFA bevallás sorok aktuális táblázata a levél mellékleteként elérhető.
A SUP® Számviteli és Pénzügyi Rendszerben a következő ÁFA kódok kerültek módosításra és bevezetésre.- EUS - EU-s szolg.nyújt. adómentes: megjelent statisztikai sorként az ÁFA bevallás 92. sorában,
- EXS - Export szolg.nyújt. 0%: kikerült a 91-es statisztikai sorból,
- K2E - EU-ból egyéb szolg. 27%: kikerült az A60-as adatszolgáltatásból,
- K5S - EU-ból adómentes szolg.: szintén kikerült az A60-as adatszolgáltatásból,
- Valamint két új ÁFA kóddal bővült a lista, 04 - Belf. adott/kapott előleg 5%, 14 - Belf. adott/kapott előleg 18%.
- A60 bevallás
A NAV adatszolgáltatás | A60 bevallás menüpont új ellenőrző funkcióval bővült. A funkció segítségével nyomon követhető, hogy az A60-as és az ÁFA bevallás szinkronban vannak-e egymással. Eltérés esetén figyelmeztetés jelenik meg. - Online számla (KOBAK) - Tételes ÁFA bevallás értékhatár
A NAV felületén elérhetővé váltak az Online számla adatszolgáltatási kötelezettségével kapcsolatos információk. Ezzel kapcsolatos fejlesztéseken folyamatosan dolgozunk. A változásokról hírlevél formájában tájékoztatjuk a felhasználókat.
- ÁFA kódok 2018
Elérhetővé váltak az adatbázisban azon 2018. évi ÁFA kódok, melyek a hosszú fizetési határidejű, időszakos (folyamatos) elszámolású szolgáltatással kapcsolatos számlák kiállításához szükségesek.
A számlák kiállítása előtt a 2018-es évet elő kell készíteni a Főkönyv | Év zárás - nyitás menüpontban a [Következő év technikai előkészítése] funkcióval. - Adószám vizsgálat, Partnerkövető
->
Cégjelző
A Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban, ill. az számlák rögzítése közben használható on-line cégadat elérést biztosító [Adószám vizsgálat] funkció használatához a friss céginformációs adatbázist a partnerkoveto.hu portál biztosította. A portál nevet változtatott, ezért mi is frissítettük a SUP rendszerben az elérhetőséget.
Tehát az [Adószám vizsgálat] funkció a továbbiakban a cegjelzo.hu adatait használja. A korábban megkötött szerződések annyiban változnak, hogy a korábban havi 1000 lekérdezést biztosító előfizetés mostantól havi 5000 lekérdezésre ad lehetőséget - változatlan díjon.
- Könyvelt cég saját bankszámlái A logikusabb paraméterezhetőség érdekében a könyvelt cég saját bankszámla adatainak tárolása új menüpontba került, mely megtalálható a Szerviz | Paraméterek | Bankszámlák útvonalon. A Vállalati törzsek | Főkönyvi naplók menüpontban, a "Bank" jellegű naplóknál tárolt bankszámlaszámok migrálásra kerültek az új menüpontba. Új beállítási lehetőség, hogy a nyilvántartott saját bankszámlák közül egyet ki lehet jelölni alapértelmezettként. Azoknál a NAV bevallásoknál, melyek bankszámla megadást kérnek, az alapértelmezett bankszámla kerül megadásra.
- MNB árfolyamok automatikus letöltése. Lehetővé vált az MNB árfolyamok napi, teljesen automatikus letöltése. Az új verzióban a szolgáltatás bekapcsolt állapotban van. Kikapcsolható a Technikai funkciók | Rendszerinformációk menüpontban, a Technikai beállítások adatlapon.
- Számla példányok azonosítása. A kimenő számlák készítése során nem kötelező a számla egyes példányait azonosítani. Ennek ellenére a számlázó szoftverek döntő többsége továbbra is ráírja a számlára az 1. példány, 2. példány, stb. szövegeket.
Az új verzióban a számla példányokat azonosító szöveg megjelenése kikapcsolható. Beállítani cégenként a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban, az Egyéb paraméterek fülön, a Kimenő számlák - Megjelenési paraméterek adatlapon lehet.
Adatbeviteli képernyők nagyítása. A nagyfelbontású, de kisméretű monitorokon (notebook) nehezen olvashatók a SUP® rendszer adatbeviteli képernyői a kis betűméret miatt. Ugyan a Windows lehetőséget ad az alkalmazások szöveg-elemek méretének átállítására a normál 100% helyett pl.: 125%-ra, azonban ez sem a SUP® rendszer, és esetleg más alkalmazások szempontjából sem szerencsés megoldás.
Az új verzióban, egyelőre csak a SUP® Számviteli és Pénzügyi modulban, lehetővé vált az adatbeviteli képernyők méretének átállítása. A beállítás a SUP® rendszer fő képernyőjén az alsó sorban található nagyítás [ 100 110 120 130] gombokkal lehetséges.
Elkészült az Online Beszámoló- és űrlapkitöltő rendszeren (OBR) keresztüli beszámoló beadást támogató funkció első verziója. Az OBR felület jelenleg az 1.3 verzióval működik, az átadás is ehhez a verzióhoz lett tesztelve.
Az új szolgáltatás segítségével OBR típusú átadás fájlokként lehet exportálni a beszámoló fejléc adatait, valamint a mérleget és eredménykimutatást. Ezt fel lehet tölteni az OBR felületre, ahol az adatok pontosíthatók, kiegészíthetők. Az OBR export funkció a QSoft által 2016.09.15-én kiadott új mérleg és eredménykimutatás sémák használatára épül. Ezek lettek kibővítve az OBR exporthoz szükséges technikai adatokkal.
A használathoz szükséges részletek a SUP rendszer dokumentációs oldalán.
- ÁFA bevallás nyomtatvány séma 201. évre
Megjelent a 1765 ÁFA bevallás nyomtatvány. A nyomtatvány séma beépítésre került a rendszerbe. - ÁFA kódok 2017. évre
A 1765 ÁFA bevallás megjelenéséhez igazodva, véglegesítettük a "beépített" ÁFA kódok 2017. évi listáját.
Az ÁFA kódok és ÁFA bevallás sorok aktuális táblázata a levél mellékleteként elérhető. A SUP® Számviteli és Pénzügyi Rendszerben a K5M EU, 3 orsz. szolg., adómentes ÁFA kód helyett két új "beépített" ÁFA kód került bevezetésre, K5S: EU-ból adómentes szolg. és V5S: 3.orsz. adómentes szolg. - Tételes ÁFA bevallás értékhatár
Tavalyi év során a 2017. évi adótörvény módosításai között olvashattuk, hogy a tételes ÁFA összeghatára január 1-től 100 ezer Ft-ra csökken. Cégünk január első napjaiban a korábban elvégzett módosításokat tartalmazva kiadta a szoftver új verzióját. Ezt követően értesültünk, hogy az év utolsó napjaiban módosították a 100 ezer Ft-os összeghatár bevezetését 2017. július 1-re.
Ennek megfelelően elvégeztük a korrigálást és visszaállítottuk az összeghatárt 1 millió Ft-ra.
- Tételes ÁFA bevallás
A tételes ÁFA bevallás értékhatára 2017-től 100 eFt határösszegre csökkent a korábbi 1 MFt-ról. A 2017-es üzleti évben rögzített bizonylatok esetén már az új értékhatárt, míg a tavalyi év bizonylatainál továbbra is 1 MFt-os értékhatárt figyeli a rendszer.
- Adószám kötelező feltüntetése a számlán
2017. január 1-től az 100 eFt-ot elérő vagy azt meghaladó ÁFA tartalom esetén kötelező a vevő adószámának feltüntetése a kimenő számlán. Ezen túlmenően a számla kiállítójának kötelezően meg kell győződnie a vevő, mint jogi személy létezéséről.
Ezért a partnertörzsben célszerű feltölteni a jogi személyek adószámait, vagy a partnereket megjelölni magánszemélynek. Az egyéni vállalkozók esetén célszerű a vevő neve után kiírni az E.V. kiegészítést.
Itt szeretnénk ismét felhívni a figyelmet a 2015 óta létező adószám ellenőrzési szolgáltatásra, mely a partnerkoveto.hu céginformációs szolgáltatást használva működik. További információ a dokumentációban: Partner törzsadatok.
- A60-as Összesítő nyilatkozat paraméterezési helyének változása
- A mai naptól a könnyebb és egyszerűbb kezelhetőség érdekében az A60-as Összesítő nyilatkozathoz kapcsolódó paraméterezés a Szerviz | Paraméterek | ÁFA kódok menüpontban a Kiegészítő adatok adatlapon található meg. Az új paraméterként bevezetett A60 mezőben az ÁFA kódhoz hozzárendelhető a megfelelő kategória (Termék értékesítés, beszerzés, szolgáltatás nyújtás, igénybevétel). Ezzel együtt a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban az Egyéb paraméterek adatlapon a paraméterezés megszűnik.
- Új paraméter az ÁFA kódok menüpontban
A fordított adózású mezőgazdasági, vas- és acélipari termékről részletező adatokat kell szolgáltatni az ÁFA bevallás részeként a 7-es (értékesítés), valamint a 8-as (beszerzés) pótlapon. A kifinomultabb kezelés érdekében bevezetésre került egy új paraméter, az XX65 a Szerviz | Paraméterek | ÁFA kódok menüpontban a Kiegészítő adatok adatlapon, amely segítségével beállítható az ÁFA kódhoz a megfelelő pótlap. Az aktuális törvényi szabályozásnak megfelelően a QSoft-os ÁFA kódok minden évben karbantartásra kerülnek, míg az egyéni kódok szabadon paraméterezhetők.
- Folyószámla átvezetés funkció
A Pénzügy | Kompenzálás, összevezetés, átvezetés menüpontba új funkció került bevezetésre. Az F6-Átvezetés funkció egyfelől lehetőséget ad egy adott partner előzőleg kijelölt folyószámlás tételeinek, avagy az összes tételének egy menetben történő átkönyvelésére egy másik partnerre. Ez a dupla partnerek könnyebb kezelését biztosítja. A funkció másik módjában az adott partner folyószámláinak átvezetését lehet elvégezni egy másik főkönyvi számra.
- 2017 évi ÁFA kódok számlázáshoz
Elérhetővé váltak az adatbázisban azon 2017. évi ÁFA kódok, melyek a hosszú fizetési határidejű, időszakos (folyamatos) elszámolású szolgáltatással kapcsolatos számlák kiállításához szükségesek.
A számlák kiállítása előtt a 2017-es évet elő kell készíteni a Főkönyv | Év nyitás - zárás menüpontban a [Következő év technikai előkészítése] funkcióval.
- Új mérleg és eredménykimutatás forma
A számviteli törvény változása értelmében 2016. január 1-től jelentősen megváltozott a beszámoló részét képező mérleg és eredménykimutatás formája. A mérleget érintő változások szerint megszűnt a mérleg szerinti eredménytétel (mivel az osztalék összegét a jövőben a döntés napjával kell megjeleníteni a nyilvántartásokban). Illetve külön ki kell mutatni a jelentős tulajdoni részesedéseket mind a befektetett eszközök, mind a követelések és az értékpapírok között. Az eredménykimutatás sémában megszűntek a rendkívüli tételek, melyeket az egyéb, illetve a pénzügyi tételek közé kell besorolni.
Ennek megfelelően elkészültek az új sablonok (Éves beszámoló 2016, Egyszerűsített éves beszámoló 2016 és Eredménykimutatás - összköltség eljárással 2016), melyek elérhetőek a Mérleg modulban, a Szerkesztett lekérdezések | Táblázat sablonok szerkesztése menüpontban.
Az új sablonok azonosítói (táblakód) oly módon generálódnak, hogy ne legyen ütközés a már meglévő kódokkal. A kódok utólag megváltoztathatók - pl.: hogy előbbre sorolódjanak.
Az újonnan felvitt sablonok a sor struktúra mellett sor definíciókat is tartalmaznak. Fontos, hogy ezek a definíciók egy általános számlatükörre vannak beállítva, ezért szükséges a felülvizsgálatuk, cégekre szabásuk. - Közösségi adószámos kimutatás
A Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüpont alól kikerült a Közösségi adószámos kimutatás, ami ezentúl a NAV adatszolgáltatások | A60 bevallás menüpontban elérhető.
Általános dokumentum csatolási lehetőség
A korábbi dokumentum csatolási lehetőségek megtartása mellett, bevezetésre került egy új csatolmány tárolási mód, mely a könyvelési bizonylathoz, tárgyi eszköz kartonhoz, szerződéshez, stb. csatolt dokumentumot a SUP® rendszer ún. belső tárolójában helyezi el. Az új tárolási mód használatához nem szükséges semmilyen konfigurálás. A legjellemzőbb módon telepített környezetben azonnal használható.MegjegyzésA SUP® rendszer belső tárolója nem az adatbázis(ok)on belül van. Ez egy könyvtárszerkezet, ezért a tárolóban elhelyezett dokumentumok mentéséről és archiválásról külön gondoskodni kell!
- Kerekítési különbözet elszámolása pénztárbizonylatok könyvelése során
A házi pénztár bizonylatok készítése során sokak által használt lehetőség, az egy és két forintos címletek hiánya miatti kerekítési lehetőség a Pénzügy | Pénztárbizonylatok rögzítése menüpontban is elérhetővé vált. - Realizált árfolyam különbözet automatizált elszámolása
A Főkönyv | Deviza és valuta árfolyam különbözet elszámolás menüpontban lehetőség van egy adott időszakra vonatkozóan, az előre beállított paraméterek alapján elszámolni a realizált árfolyam különbözetet. Az elszámolás tétel a kiegyenlítés vagy részkiegyenlítés dátumával kerül be a könyvelésbe. A funkció újrafuttatása az előzőleg lekönyvelt tételek mellé különbözeti tételeket könyvelhet, így biztosítva a korábbi realizálások korrekcióját. - Pénzforgalmi ÁFA
- Legyűjtés sebességének általános gyorsítása.
- Kézi visszavezetési lehetőség a speciális esetek kezelésére:
Az automatizmussal nem kezelt esetekben (pl: olyan számla, mely lezárt időszakba áthúzódó időbeni elhatárolást vagy ÁFA átvezetést tartalmaz) lehetőség nyílt kézi, közvetlen ÁFA könyveléssel a pénzforgalmi ÁFA visszavezetésére. A kézzel visszavezetett tételek a pénzforgalmi ÁFA listán nem szerepelnek.
- ÁFA kódok a 2016 évre
A 1665 ÁFA bevallás megjelenéséhez igazodva, véglegesítettük a "beépített" ÁFA kódok 2016. évi listáját. Ez évben az ÁFA bevallásban lényegi változás nem volt. Az ÁFA kódok és ÁFA bevallás sorok aktuális táblázata a levél mellékleteként elérhető.
A SUP® Számviteli és Pénzügyi Rendszerben egy új "beépített" ÁFA kód került bevezetésre, K2T1: EU-ból tárgyi eszköz beszerzés 27%. - A mezőgazdasági és vas-, és acélipari termékek részletezése az ÁFA bevallásban
A korábbi kimutatás mellett, elkészült a mezőgazdasági és vas-, és acélipari termékek részletezése az ÁFA bevallásban XML-ben is. A megfelelő működéshez a természetes egységekben való könyvelés modul szükséges. - Általános dokumentum csatolási lehetőség bővítése
A TIP Iratkezelő és Információs Modul licencelése nélkül is elérhető általános dokumentumcsatolási lehetőség, mely korábban a Főkönyv | Könyvelés, Pénzügy | Beérkező és kimenő számlák rögzítése és a Tárgyi eszköz | Karton kezelés menüpontban volt használható, a következő menüpontokban is elérhető: Pénzügy | Banki kivonatok rögzítése , Pénzügy | Pénztárbizonylatok rögzítése , Házi pénztár | Pénztárbizonylat készítése és a Pénzügy | Beérkező számlák igazoltatása.
- Számlázási modul - adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás
A 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet módosításáról szóló 2/2015. (II. 3.) NGM rendeletnek eleget téve bekerült a programba a NAV adatszolgáltatás | Adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás (kimenő számlák) menüpont, mellyel a törvényben meghatározott paraméterek alapján adatexport végezhető. - Folyamatos számlák - szerződés nyilvántartás 2016.01.01-től valamennyi elszámolási időszakos ügylet esetén kell alkalmazni az ÁFA törvény 58.§-ban bekövetkezett változásokat. Fő szabály: a teljesítési időpontja az elszámolási időszak utolsó napja.
A főszabály alól két kivétel van:- A teljesítési időpont a kiállítás időpontja, ha a fizetési határidő és a számla kibocsátása az elszámolási időszak utolsó napját megelőzi.
A teljesítési időpont a fizetési határidő, ha az ellenérték esedékessége az időszak utolsó napját követő időpontra esik, de legfeljebb az időszakot követő hatvanadik nap lehet a teljesítés időpontja.
A törvényi változásokat a SUP® Rendszer vevőszerződés-nyilvántartó modulja kezeli.
- Adószám vizsgálat - Partnerkövető
Bővült a Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban az [Adószám vizsgálat] funkció havi lekérdezési korlátja azok részére, akik a partnerkövetőnél előfizettek a szolgáltatásra. A alapszolgáltatás havi lekérdezési mennyisége 150 db-ról 1000 db-ra, míg a prémium szolgáltatás havi 1500 db-ról 5000 db-ra emelkedett.
- Partner adószámának kötelező kitöltése
A Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban az Egyéb paraméterek, Általános beállítások adatlapon lehetőség van beállítani, hogy új partner felvitele esetén a partner adószámának kitöltése kötelező legyen (jogi személy esetén).
- 2016 évi ÁFA kódok számlázáshoz
A hosszú fizetési határidejű folyamatos szolgáltatással kapcsolatos számlák kiállításához már szükséges lehet bizonyos 2016. évi ÁFA kódok létrehozása. A mostani verziótól elérhetők az adatbázisban a kimenő számlákkal kapcsolatos 2016. évi ÁFA kódok.
A számlák kiállítása előtt a Főkönyv | Év nyitás - zárás menüpontban a [Következő év technikai előkészítése] funkcióval a 2016-os évet elő kell készíteni. - Cégautóadó
A NAV adatszolgáltatás | Cégautóadó bevallás menüpontban lehetőség van, a vállalkozás tulajdonában lévő (hatósági nyilvántartásban szereplő) személygépjárműveket érintő cégautóadó adatszolgáltatásra. A kimutatás segítséget nyújt a bevallás kitöltéséhez, melyet negyedévenként (hónapra lebontva) a negyedévet követő hónap 20. napjáig kell megküldeni a NAV részére. A személygépjárművek a teljesítmény (kW) és a környezetvédelmi osztály-jelzés alapján vannak adófizetés kötelezettség szempontjából kategorizálva. - Partnerkövető
A Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban található adószám vizsgáló funkció eddig a NAV adatbázisát használta. Mivel a válaszadási sebesség nem volt elfogadható, ezért a továbbiakban a funkció a partnerkoveto.hu céginformációs rendszert használja, így jelentősen gyorsul a válaszadási sebesség. Továbbá új lehetőség, hogy nem csak a partnertörzs kezelése során van lehetőség az ellenőrzésre, hanem a Pénzügy | Beérkező és kimenő számlák rögzítése valamint a Pénzügy | Belföldi számlák készítése és a Pénzügy | Devizás számlák készítése menüpontokban is lehetőséget biztosít a program.
A partnerkoveto.hu a lekérdezési kulcs alapján visszaadja a lehetséges partnerek listáját, melyek közül a megfelelő találat kiválasztásával, az adószám menthető a partnertörzsbe. - Partner kimutatás évfüggetlen nézet
A Pénzügy | Partner kimutatás menüpontban lehetőség nyílt egy adott partner teljes folyószámlájának áttekintésére. Ez azt jelenti hogy bármelyik üzleti évbe belépve az évfüggetlen nézetre váltva a partner eddigi összes üzleti évében keletkezett tétele (nyitó bizonylatok nélkül) egy képernyőn megjelenik. - Nyitott-zárt folyószámlák automatikus képernyő méretezés
Az adattárolási hossz megemelkedésével jelentősen megnőtt a képernyőn megjelenítendő karakterek száma, ami azt eredményezte, hogy azon felhasználóknál, akik 1024x768-as, vagy attól alacsonyabb képernyőfelbontást használnak, nem fér el a Pénzügy | Nyitott-zárt folyószámlák egyes adatoszlopainak teljes tartalma. A program automatikusan, a felbontás alapján jeleníti meg a menüpontban található Rendezési szám és Esemény oszlopok hosszát.
- Folyamatos teljesítésű számlák
Az ÁFA törvény 58.§-a szerinti ügyletek teljesítési időpontja két részletben változik. Első körben 2015.07.01-től kezdődő időszakra, kizárólag a könyvviteli, könyvvizsgálói, adótanácsadói szolgáltatásoknál kell alkalmazni. 2016.01.01-től a jogszabály szerint valamennyi elszámolási időszakos ügylet esetén kell alkalmazni.
Fő szabály: a teljesítési időpontja az elszámolási időszak utolsó napja.
A főszabály alól két kivétel van:- A teljesítési időpont a kiállítás időpontja, ha a fizetési határidő és a számla kibocsátása az elszámolási időszak utolsó napját megelőzi.
- A teljesítési időpont a fizetési határidő, ha az ellenérték esedékessége az időszak utolsó napját követő időpontra esik, de legfeljebb az időszakot követő harmincadik nap lehet a teljesítés időpontja.
A törvényi változásokat a SUP® rendszer szerződésnyilvántartó modulja kezeli.
- E-számla NAV XML séma változása
A korábban hosszú időn át használt APEH XML ill. NAV XML séma 2015.07.01-től változik. A 2015.07.01. utáni verziókkal kiállított elektronikus számlákhoz a SUP rendszer már az új formátumot tartalmazza. A Digitdoc e-számla szolgáltató esetén nincs semmi teendő. A Kryonet szolgáltató esetén az e-számla aláíró modul új verzió telepítése is szükséges. - A60 bevallás
A SUP® Integrált Számvitel Rendszer támogatja a NAV A60-as összesítő nyilatkozat ÁNYK import file elkészítését, amely az Európai Közösség területén belül történő közösségi termékértékesítéseket, szolgáltatásnyújtásokat, illetve az Európai Közösség területéről történő termékbeszerzéseket, szolgáltatás igénybevételeket tartalmazza.
A funkció a NAV adatszolgáltatás menüpontban található.
- Adattárolási hossz változások. A jelenlegi verzió kiadásával egy régen tervezett nagyobb szabású átalakítási igénynek teszünk eleget, mely bizonyos adatok kezelési hosszának változásáról szól.
- Könyvelési esemény szöveg beírási lehetőség hossza 40-ről 60-ra bővült.
- Beérkező számlák alapbizonylat-számának hossza 15-ről 30-ra változott.
- Cikkszám és vonalkód hossza 13-ról 20-ra emelkedett.
- Cikk megnevezés hossza 50-ről 80-ra módosult.
A változások az egész rendszeren átvezetésre kerültek. - NAV adatszolgáltatás menüpont
Tekintettel a 23/2014. (VI.30.) és a 2/2015. (II.3.) nemzetgazdasági rendeletre létrehoztuk a NAV adatszolgáltatás menüpontot, ahol egy helyen megtalálhatóak a NAV felé küldendő bevallások, adatszolgáltatások.
A NAV adatszolgáltatás menüpont részei:
- ÁFA bevallás - xx65 (számviteli modul)
- PTGSZLAH bevallás (számviteli modul, raktár modul)
- Tárgyi eszköz - év végi karton összesítés (tárgyi eszköz kimutatás NAV adóellenőrzéshez) (számviteli modul)
- NETA nyilvántartás (raktár modul)
- Termékdíj nyilvántartás (raktár modul)
- Jövedéki vevőnyilvántartás (raktár modul)
- Jövedéki engedélyes nyilvántartás (raktár modul)
2016. január 1-től változnak a számlázó programmal szembeni követelmények, melyek szerint a programnak rendelkezni kell egy funkcióval, melyből adatexport végezhető a NAV felé. Ezen funkció az Adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás almenüpontból lesz elérhető, amely még fejlesztés alatt áll. - PTGSZLAH bevallással kapcsolatos változás a SUP raktári modulban
A Vállalati törzsek | Raktárak menüpontban a raktárakhoz hozzárendelt telephely hivatkozások segítségével a PTGSZLAH bevallásban megfelelően szerepelnek a pénzátvételi helyek és azok címe. Segítséget nyújt a PTGSZLAH paraméterezési útmutató. - Új devizás adatrögzítési lehetőség
Új lehetőség a devizás adatrögzítési módok között a Deviza átért. nélkül. Azon tételek, ahol ez az adatrögzítés mód van kiválasztva, a deviza és valuta átértékelés során nem lesznek súlyozva.
- Kontrolling zárás
Az eddigi észrevételek alapján továbbfejlesztésre került a kontrolling zárás funkció, mely az ÁFA és s számviteli zárás mellett további lehetőséget ad a programban egy más szemlélet szerinti zárásra. A funkció elérhető a Főkönyv | Kontrolling zárás menüpontban. - Raktári modulban általános gyűjtőkezelés; gyűjtő3, gyűjtő4
A raktári bizonylat rögzítés, számla készítés kiegészítésre került az általános gyűjtő kezeléssel a meglévő költséghely, munkaszám és egyéb gyűjtőzés mellett, ezáltal lehetőség van további két, nem kiemelt gyűjtőzési szempont kialakítására. - Kimenő számlák összesen lista és csoportos számlanyomtatás
Új szolgáltatás az önelszámoló egységenkénti szűrés lehetősége: Pénzügy | Belföldi számlák készítése menüpontban az [F10-Listázás] . - Zártsági státuszok továbbfejlesztése
Ügyfeleink visszajelzései alapján továbbfejlesztésre került a bizonylat zártság kezelés, amely az áthúzódó karton sorok (elhatárolás, áfa átvezetés) időszakaira is kiterjed. - Behajtási költségátalány
A felmerült észrevételek alapján tovább fejlesztésre került a behajtási költségátalány funkció. Kikerültek a KP-s, utánvétes és bankkártyás fizetési módú számlák a kalkulációból, illetve a nyitó naplón lévő kiegyenlítések kezelése is korrigálva lett. - PTGSZLAH bevallás
A raktár modulban továbbfejlesztésre került a bevallásban szereplő pénzátvételi hely megállapítása. Ezáltal a korábbi mozgásnemenkénti csoportosítást a raktárhoz kapcsolódó telephely szerinti csoportosítás váltotta fel, ebből adódóan a bevallásban is a telephely neve és címe jelenik meg.
- Új ÁFA karton lista
Új lehetőség az ÁFA listák között az ÁFA kódonkénti lista, amely főkönyvi számtól független ÁFA kódonkénti csoportosításban mutatja a számlákat. - Számlák feldolgozása kézi adatrögzítés nélkül
Továbbfejlesztésre került az OCR technológián alapuló, kézi adatrögzítést helyettesítő modul, melyet a Számlaközpont Zrt.-vel együttműködésben fejlesztünk. Mostantól lehetőség van a devizaárfolyamok kezelésére, ezáltal a devizás számlák könyvelése is automatizálható. - Adatbázisok automatizált, ütemezett mentése
Az új QsBackupFdbService szolgáltatás új verziója lehetővé teszi a mentések rotálását. - EKAER jelentés áru kirakodáskor
Az áru kirakodásakor szükséges EKAER jelenést, a szállítói rendelés modulon keresztül támogatja a SUP® Integrált Számviteli Rendszer készlet modulja. Az előzetes szállítási értesítő alapján az Áruforgalom | Szállítói rendelések menüpontban rögzíthetőek az értesítőn szereplő termékek. A szállítói rendelés bizonylat végén a tételek összesítésre kerülnek, vámtarifaszámonként súlyra és a várható nettó összegre. A szállítói rendelés elkészítése nem jelent dupla rögzítést, mivel a rendelésből generálható bevételezési bizonylat. - Vevőrendelések, tételbontás
A készlet modulban a vevőrendelések nyilvántartásában új lehetőség a tételek bontása, amely biztosítja a részben teljesülő vevőrendelések nyomon követését.
- ÁFA bevallás 1565 A Szerviz | Paraméterek | ÁFA kódok menüpontban beállításra kerültek a 1565 nyomtatványnak megfelelő bevallás sorhivatkozások. Ezzel együtt a 1565 nyomtatványnak megfelelő ÁNYK XML export is elkészült.
Az ÁFA kódok közé továbbra is lehetőség van saját ÁFA kódokat felvenni. Az ezekhez kapcsolódó főkönyvi számok, ÁFA bevallás sorok, és egyéb paraméterek beállítása az Önök feladata. - Fordított ÁFA a mezőgazdaságban, valamint a vas és acélipari termékek esetén A 1565 nyomtatványra végső verziójára felkerült a fordított ÁFA-s vas és acélipari termékek kezelése, mely a nyomtatvány előzetes verziójában még nem szerepelt. Ezért az előző hírlevelünkben közölt ÁFA kódok kiegészültek. A mezőgazdasági, valamint a vas és acélipari fordított ÁFA forgalmat nemcsak az összesítő lapon, hanem kiegészítő lapon is jelenteni kell. Az új verzió, erre is lehetőséget ad. Támogatja a szükséges extra adatok rögzítését, valamint ezek lekérdezését. További információ a Fordított ÁFA a mezőgazdaságban, valamint vas és acélipari termékek esetén c. részben.
- PTGSZLAH adatszolgáltatás Változott a PTGSZLAA bevallás, melyet 2015-től havonta, PTGSZLAH néven kell a kereskedelmi tevékenységről a pénztárgép használatra kötelezett vállalkozásoknak adatot szolgáltatni. A PTGSZLAH bevallás elektronikusan elkészíthető mind SUP számviteli modulban, mind a készlet modulban. A SUP-ban nemcsak közvetlenül a számlázásból, hanem a számlák alapján berögzített könyvelési tételeket is figyelembe fogja venni a bevallás export lekérdezésekor. A bevallás elkészítésének menetéről bővebb információ a PTGSZLAH adatszolgáltatás dokumentációban található.
- EKAER kezelés A raktári modulban az EKAER szám igénylésének megkönnyítése céljából a szállítólevél végén kiírásra kerül vámtarifaszámonként összesítve az áru bruttó tömege, nettó értéke igény esetén. Beállítandó a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai | Egyéb paraméterek menüpontban a [Raktári áruforgalom] adatlapon a 'Szállítólevél EKAER összesítővel' Igen paraméter.
- Átutalási megbízások készítése Bővült a Pénzügy | Átutalási megbízások készítése menüpontban az utalandó számlák leválogatási lehetősége. Ezentúl az üzleti év váltása nélkül lehet előző évben beérkezett számlákra átutalási megbízásokat készíteni. További információ: Átutalási megbízások készítése c. dokumentációban.
- ÁFA kódok a 2015 évre. A 1565 bevallás megjelenéséhez igazodva, véglegesítettük a "beépített" ÁFA kódok 2015. évi listáját. A változások a következők:
- AMT új ÁFA kód: Tárgyi adó mentes. A bevallásba nem kerül, míg az eredeti 5-ÁFA mentes kód továbbra is a bevallás 8-as (fizetendő), illetve a 63-as (levonható) során jelenik meg.
- L0, L1 új ÁFA kód: a tételes ÁFA bevallás összeghatár csökkenésével összhangban ezentúl a "beépített" ÁFA kódok listájába belekerül az 5%-os, és a 18%-os le nem vonható ÁFA is.
- O2, O21, O22 megváltozott kezelési mód: az új kezelési móddal a megosztandó ÁFA összegét könnyen el lehet különíteni a 8-as számlaosztályba.
- V2TO megváltozott kezelési mód: ezévtől az önadózással megállapított import ÁFA, az import szolgáltatásokhoz hasonlóan, automatikusan könyveli a levonható, és a fizetendő részt is. - FELIR azonosító. A Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban új nyilvántartható adat jelent meg, melynek neve: FELIR azonosító. Ha ki van töltve, kiírásra kerül a számlára és a szállítólevélre is.
- Vevőszerződések előlegkezelés. A Szerződés nyilvántartás | Szerződéskönyvek menüpontban új tulajdonság írható elő a szerződéskönyvben nyilvántartott szerződések alapján készülő számlákhoz. Ez lehetővé teszi, hogy az aktuálisan készülő kimenő számlán automatikusan levonásra kerüljön a kapcsolódó előleg folyószámlán nyilvántartott összeg számlán szereplő része.
- TIP új iktatókönyv jelleg. A TIP iktatás modulban új iktatókönyv típus került bevezetésre, mely a vevői szállítói szerződések kezeléséhez nyújt támogatást.
- Tételes ÁFA bevallás. A tételes ÁFA bevallás értékhatára 2015-től 1 MFt határösszegre csökkent a korábbi 2 MFt-ról. A 2015-ös üzleti évben rögzített bizonylatok esetén már az új értékhatárt, míg a korábbi évek bizonylatainál továbbra is 2 MFt-os értékhatárt figyeli a rendszer.
- Behajtási költségátalány. Egyre nagyobb hangsúlyt kap a gyakorlati alkalmazása, ennek segítésére egy új lekérdezés került a SUP-ba. Ez az új menüpont a Pénzügy | Pénzügyi kimutatások | Behajtási költségátalány , mely lehetővé teszi a kimenő (vagy beérkező) számlák vizsgálatát a számla keltje, fizetési határideje és a kiegyenlítés dátumának figyelembevételével.
- PTGSZLAH bevallás. Változott a PTGSZLAA bevallás. 2015-től heti rendszeresség helyett havonta kell beadni PTGSZLAH néven. Az érintettek köre is bővült. Hamarosan elérhető lesz a raktári modul mellett a SUP számviteli modulban is. A SUP-ban nemcsak közvetlenül a számlázásból, hanem a számlák alapján berögzített könyvelési tételeket is figyelembe fogja venni a bevallás export lekérdezésekor.
- Adószám kötelező feltüntetése a számlán. 2015. jan. 1-től az 1 MFt-ot elérő vagy azt meghaladó ÁFA tartalom esetén kötelező a vevő adószámának feltüntetése a kimenő számlán. Ezen túlmenően a számla kiállítójának kötelezően meg kell győződnie a vevő, mint jogi személy létezéséről.
Ezért a partnertörzsben célszerű feltölteni a jogi személyek adószámait, vagy a partnereket megjelölni magánszemélynek. Az egyéni vállalkozók esetén célszerű a vevő neve után kiírni az E.V. kiegészítést.
A 2013-ban bevezetett szigorítások kapcsán már kidolgoztuk a kapcsolatot a NAV adószám adatbázishoz. Sajnos a NAV honlapja esetenként nem válaszol megfelelő sebességgel. Az internetes lekérdezéshez jelenleg a Nemzeti Cégtárat ajánljuk használni.
- Általános dokumentum csatolási lehetőség a SUP® rendszer számviteli moduljában
A kedvező visszajelzések alapján továbbfejlesztettük dokumentum csatolási funkciót. Ezáltal lehetőség van - a TIP Iratkezelő és Információs Modul közreműködése nélkül - bármely könyvtárban, vagy intraneten tárolt szerződések, megrendelők, táblázatok, e-mailek, dokumentációk hozzácsatolására a SUP® rendszer könyvelési bizonylataihoz, valamint tárgyi eszköz kartonjaihoz. További információk a dokumentációban.
A csatolás lehetősége jelenleg a Főkönyv | Könyvelés, Pénzügy | Beérkező és kimenő számlák rögzítése és a Tárgyi eszköz | Karton kezelés menüpontban érhető el.
Fejlesztési terveink közt szerepel, hogy a számviteli és raktári modul több menüpontjánál is elérhető legyen a szolgáltatás. Pl.: szerződés nyilvántartás. Számlák feldolgozása kézi adatrögzítés nélkül
Megtörténtek az első OCR technológián alapuló, kézi adatrögzítést helyettesítő modul beüzemelések. Az új modulról 2014.09.05-én már írtunk hírlevelünkben. Ez a Számlaközpont Zrt.-vel együttműködésben készült el a SUP rendszerhez. Az új feldolgozási mód lényege, hogy a papír alapú számlákból szkennelés után az adatok automatizáltan kerülnek az iktatási, vagy a könyvelési modulba. A feldolgozás során a könyvelési bizonylat mellékleteként megjelenik a szkennelt számlakép is.
Azon ügyfeleinknek, akik licencelik a TIP Iratkezelő és Információs Modult, - fejlesztéseink eredményeképp - lehetővé vált a különböző iktatókönyvekben tárolt szerződések, megrendelők, táblázatok, e-mailek, dokumentációk hozzácsatolása a SUP® rendszer könyvelési bizonylataihoz. Hasonlóképpen lehetőség van a TIP modulban tárolt dokumentumok tárgyi eszköz kartonhoz történő hozzákapcsolására.
A funkció egyelőre a Pénzügy | Beérkező és kimenő számlák rögzítése menüpontban érhető el. Ezentúl nemcsak az iktatott bizonylat képe rendelhető össze a könyvelési bizonylattal, hanem a könyvelési bizonylathoz csatolható akár több egyéb kapcsolódó iktatási tétel. Terveink szerint továbbfejlesztjük, hogy a számviteli és raktári modul több menüpontjánál is elérhető legyen a szolgáltatás. Pl.: szerződés nyilvántartás.
A hosszú fizetési határidejű folyamatos szolgáltatással kapcsolatos számlák kiállításához már szükséges lehet bizonyos 2015. évi ÁFA kódok létrehozása. A mostani verziótól elérhetők az adatbázisban a kimenő számlákkal kapcsolatos 2015. évi ÁFA kódok.
A számlák kiállítása előtt a Főkönyv | Év nyitás - zárás menüpontban a [Következő év technikai előkészítése] funkcióval a 2015-ös évet elő kell készíteni.
Hamarosan megjelenik a "SZAMLAZO" bevallás nyomtatvány, amely lehetőséget biztosít az NGM 23/2014.(VI.30.) rendeletnek megfelelő bejelentési kötelezettség teljesítéséhez.
A rendelet a szoftver fejlesztők mellett felhasználókra is kötelezettséget ró. A számlázási szoftvert használó cégek kötelesek az újonnan beszerzett szoftver használatbavételét bejelenteni az adóhatóság felé 2014.10.01-től kezdődően. A 2014.10.01. megelőzően beszerzett és még használatban levő számlázási szoftvereket bejelentését 2014.11.15-ig szükséges a NAV felé teljesíteni.
A SUP® Integrált Számviteli Rendszer használata esetén kérjük a következő adatokat adja meg:
Program neve: SUP® Integrált Számviteli Rendszer Számlázási modul
Azonosító: SUP-14.9
Fejlesztő: QSoft Kft.
Adószám: 10895797-2-43
A bejelentéshez szükséges információk elérhetőek a SUP® Integrált Számviteli Rendszeren belül a Szerviz | Névjegy menüpontban, a [SZAMLAZO bevallás] funkcióval.
A Számlaközpont Zrt.-vel együttműködve elkészült a SUP rendszerhez egy új adatbeviteli lehetőséget kínáló fejlesztés, amely alapvetően a beérkező számlák rögzítésének módját forradalmasítja. A Számlaközpont Zrt. által üzemeltetett DoNotType szolgáltatás egy előfeldolgozó program, mely a papír alapú nyomtatott bizonylatokat egyetlen szkennelés után, strukturált adatként átadja az iktató vagy könyvelő rendszernek, ezáltal minimálisra csökkentve a manuális feldolgozást!
A feldolgozási mód nagy előnye, hogy a teljes bejövő (és kimenő) számlaállomány elérhetővé válik elektronikusan. Ezáltal nincs szükség papír alapú dokumentumok fizikai tárolására és archiválására, ugyanis azt - a vonatkozó IHM rendelet szerint, metaadatokkal ellátva és hitelesítve - a Számlaközpont rendszere is elvégezheti.
A beérkező számlák adatrögzítő képernyőre felkerült az "Elsz.idősz" adatmező, mely a kimenő számla készítéshez hasonlóan a beérkező számlák rögzítése során is lehetővé teszi az elszámolási időszak adat nyilvántartását.
Az új dátum adatot csak akkor kell megadni, ha a partnertörzsben a "Meghat. időre elsz. tev." számlázása tulajdonság be van kapcsolva.
Az új adatmező a kimutatások megjelenési formáját egyelőre nem befolyásolja, csak az Excel exportban lesz látható.
A SUP® rendszer számlázási modulja adaptálásra került az NGM 23/2014.(VI.30.) rendeletnek megfelelően. A 24/1995./XI.22./ PM rendelet helyett 2014.07.01-én lép hatályba, amely a számla és nyugtaadás adóigazgatási azonosítását szabályozza.
A rendelet a szoftver fejlesztők mellett felhasználókra is kötelezettséget ró. A számlázási szoftvert használó cégek kötelesek az újonnan beszerzett szoftver használatbavételét bejelenteni az adóhatóság felé. A korábban használatba vett számlázási szoftvereket 2014.11.15-ig kell a NAV felé bejelenteni.
- Jövedéki termékek kezelése
A KN-kód használata a jövedéki szabályozásban 2014. július 1-én kerül bevezetésre, ennek értelmében a terméket nem a vámtarifaszám azonosítja, hanem a KN kód. A megvalósítás céljából a cikktörzsben, amennyiben jövedéki termék kerül rögzítésre a KN kód kiöltése kötelező. A jövedéki termék árumozgatásának bizonylatain a KN kód megjelenítésre kerül, a jogszabálynak megfelelően. Időszakos elszámolás alá eső ügyletek
"Az Országgyűléshez benyújtott T/168 számú, egyes adótörvények és azokkal összefüggő más törvények módosítására irányuló törvényjavaslat a 2014. június 23 -i ülésnapon elfogadásra került. Ennek alapján, az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 58. §-a alá tartozó ügyletek teljesítési időpontjának meghatározására vonatkozó szabályok nem változnak meg 2014. július 1-től. Ezek esetében (ide tartoznak azok az értékesítések, amelyeknél a felek az általuk k ötött szerződés alapján a teljesített termé k értékesítésről, szolgáltatásnyújtásról időszakonként számolnak el, vagy a teljesített termé k értékesítés, szolgáltatásnyújtás ellenérté k ét meghatározott időszakra állapítjá k meg) továbbra is a fizetés esedékessége a meghatározó az adófizetési k ötelezettség keletkezése szempontjából."
2015.01.01-től a Héa-irányelvhez történő igazodás érdekében módosulni fog az időszakos elszámolású ügyletek teljesítésének időpontjára vonatkozó szabály. Azoknál az ügyleteknél, amelyek időszakos elszámolás alá esnek, a teljesítés időpontjának főszabály szerint az elszámolási időszak utolsó napja fog minősülni 2015. január 1-től kezdődően.
- Adatbázis Patch. Az adatbázis szerkezetének változtatása a jelenleg folyamatban lévő fejlesztések miatt vált szükségessé.
- Elkészült a PTGSZLAA bevallás, mely a raktári modulban, a Szerviz | NAV PTGSZLAA bevallás export menüpontban érhető el. Ezt a bevallást hetente kell beadni azoknak a cégeknek, akik kiskereskedelmi tevékenységet is végeznek, de úgy döntöttek, hogy a pénztárgép használat helyett számlát adnak minden vevőnek.
A bevallást a NAV oldalakon található jelenlegi információk alapján először 2014. március 6-án kell benyújtani. Ugyan a NAV oldalon nem található erre vonatkozó információ, azonban elképzelhető hogy ez a határidő kitolódik az alábbiak szerint.
"A 11/2014 (II.28.)NGM rendelettel módosított 50/2013.(XI.15.) NGM sz. rendelet 9/A §.-a szerint az a pénztárgép használatára kötelezett adóalany, aki nyugtaadási kötelezettségét az áfa-törvény 166.§ (2) bekezdésében foglaltak szerint kizárólag számla kibocsátásával tesz eleget, köteles a 2014. február 28 .-át k övetően kiállított számlá k valamennyi adatát, a kibocsátás keltét alapul véve, naponkénti bontásban naptári hetente a tárgyhetet k övető negyedik napjáig, elektronikus úton az adóhatóságnak bejelenteni. Az adatszolgáltatást a PTGSZLAA jelű nyomtatványon kell teljesíteni, ami a NAV honlapjáról letölthető.
A 9/B §. szerint az előzőek szerinti adatszolgáltatási kötelezettség alól 2014. december 31 -ig mentesül az az adóalany aki nyugtaadási kötelezettségének 2013. szeptember 1 . előtt is kizárólag számla kibocsátásával tett eleget.
A 9/A és a 9/B §.-ok 2015. január l. napjával hatályukat vesztik, helyükbe - 2015. január 1-től - a 9/C §. lép. Eszerint 2015. január 1.-től minden olyan adóalany, aki nyugtaadási kötelezettségének kizárólag számla kibocsájtásával tett eleget, köteles havonta, a tárgyhót követő hó 15. napjáig a számlák keltét, sorszámát, a vevő nevét és címét, továbbá az ellenérték adót is tartalmazó összegét, adómentesség esetén a számla összegét, a számla kibocsátásnak keltét alapul véve naponkénti bontásban , az adóhatóság által meghatározott strukturában (ami jelenleg a PTGSZLAA nyomtatvány, de 2015. január 1-ig változhat) az adóhatóságnak bejelenteni. Az adatszolgáltatást elektronikus úton kell teljesíteni. Ezt a rendelkezést a 2014. december 31 -ét k övetően kibocsátott számlákra kell első ízben alkalmazni."
- Negyedéves ÁFA időszakok ellenőrzése
Azoknál a cégeknél, melyek negyedéves ÁFA bevallók, javasolt ellenőrizni - a 2014-es év technikai előkészítését követően - az ÁFA időszakokat. A SUP rendszerben 2013.09.12-től a negyedéves ÁFA bevalló cégek esetén is hónapoknak megfelelően kerülnek leosztásra az ÁFA időszakok, így az ÁFA gyakoriság szabadon állítható az év során.
Amennyiben Önnél nem a tizenkét hónapnak megfelelő ÁFA időszak lenne, akkor az időszakok javítása szükséges. Ha a cégben még nincs 2014. évi könyvelési tétel, az időszakokat Ön is tudja javítani, ha van könyvelési tétel, akkor kérjük jelezze a problémát a QSoft Kft. ügyfélszolgálatán. - Számlázás pénztárgép helyet t
Fontos információ, a kiskereskedelmi tevékenységet végző cégek számára, akik pénztárgép használatára lennének kötelezettek, viszont a számla kiállítás lehetőségét választották, hogy 2014. február 28-át követően egy újfajta bevallást kell benyújtaniuk. További információ a NAV oldalán található.
A tájékoztató alapján, a bevalláshoz a kibocsájtott számlák adatait tételesen csatolni kell. Bár a bevallás nyomtatvány már elérhető, a csatolandó számlák formátuma még nem ismert. - USB eszközről futtatható SUP verzió
A SUP® Integrált Számviteli Rendszer biztosítja a legelterjedtebb magyar fejlesztésű könyvvizsgálói szoftverek felé történő adatátadást, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara által meghatározott formátumban.
Amennyiben az Ön könyvvizsgálója nem ezen szoftvereket egyikét használja, a rendszer futtatható verziója átadható könyvvizsgálatra egy USB memóriára telepített speciális példánnyal.
További hasznos lehetőség még, a főkönyvi kartonok teljes körű Excel exportja. Az XLSX formátum lehetőségeit kihasználva, nagy méretű adatbázisok karton állománya is exportálható tételesen, lehetővé téve ezzel az adatok Excelben történő utólagos átfogó elemzését.
- Windows XP korszak vége
Bizonyára már tudja, hogy 2014. április 8-án a Microsoft megszünteti a Windows XP operációs rendszer terméktámogatását. A SUP® rendszer használatát ez egyelőre semmilyen ismert formában nem érinti, tehát a SUP® rendszer a továbbiakban is használható a Windows XP környezetben.
- ÁFA bevallás 1465
A Szerviz | Paraméterek | ÁFA kódok menüpontban beállításra kerültek a 1465 nyomtatványnak megfelelő bevallás sorhivatkozások. Ezzel együtt a 1465 nyomtatványnak megfelelő ÁNYK XML export is elkészült. A bevallás sorokkal kapcsolatban várjuk az észrevételeket.
Az ÁFA kódok közé továbbra is van lehetőség saját ÁFA kódokat felvenni. Az ezekhez kapcsolódó főkönyvi számok, ÁFA bevallás sorok, és egyéb paraméterek beállítása az Önök feladata. Arányosítással megosztandó ÁFA kezelése
A 2014. évtől kezdődően a SUP® rendszerben változik az arányosítással megosztandó ÁFA kezelése. A változás célja, hogy az arányosítással megosztott tételek a bevallás exportálását követően átkerüljenek az ÁFA bevallás sorai közé.
A változáshoz kapcsolódóan új ÁFA kódok is bevezetésre kerültek. Megmaradtak azon ÁFA kódok, amelyekre az arányosítással megosztandó tételeket kell rögzíteni (ez nem képzi a bevallás részét). Új ÁFA kódként kerültek bevezetésre azon ÁFA kódok, melyek az arányosítás után levonható ÁFA-ként kell, hogy képezzék a bevallás részét.
Célunk az új ÁFA kódok bevezetésével kapcsolatban az volt, hogy ne legyenek olyan tételek, melyek ÁFA bevallással egyidejűleg esetlegesen nem kerülnek visszavezetésre. Tehát első lépésként le nem vonható tételként kerülnek a könyvelésbe, majd pedig a visszavezetést követően kerülnek visszaigényelhető pozícióba.
Az arányosítással megosztandó ÁFA kódok esetén (O2, O21, O22) az ÁFA főkönyvi számokat üresen kell hagyni!
- KATA adózási formával kapcsolatos lekérdezések
A SUP® rendszerben a KATA adózási formában működő cégek listája lekérdezhető a a Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban, az [F10-Listázás] funkció segítségével. Előzetesen a partner nyilvántartásban a KATA adózási formát be kell állítani, mint partner tulajdonságot.
A KATA adózási formájú partnerek könyvelési tételei (forgalma) lekérdezhető a Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüpontban a Partner típusú ÁFA listák között.
Csak azok a tételek jelennek meg a lekérdezésben, melyeknél a partner nyilvántartásban a KATA adózási forma be lett jelölve, és a könyvelési tétel ÁFA kódot is tartalmaz. - F.A. és V.A. működésű cégek
A SUP® rendszer, a tetszőlegesen létrehozható könyvelési időszakok segítségével korábban is tudta kezelni az F.A. ill, a V.A. működési módhoz kapcsolódó specialitásokat. A jelenlegi változás a kimenő számlák készítéséhez kapcsolódik. További információ a dokumentációban.
TIP iktatás modul, új adatrögzítő.
Az eddigi tapasztalatok felhasználásával teljesen újraírtuk a TIP modulban az iktatás adatrögzítőjét. A korábbi elő- ill. utó-szkenneléses koncepció megtartása mellett egy könnyebben kezelhető, hatékonyabb munkavégzést biztosító megoldás került kivitelezésre. Továbbra is támogatott az iktatási tételek és ezek szkennelt képének QR kód alapján történő automatikus párosítása is.
- Internet-alapú Vezetői Információs Lekérdezés
A SUP® rendszerhez kapcsolódó szolgáltatásunk az Interneten keresztüli "Vezetői Információs Lekérdezés" is felújításra került. Ez elsősorban a könyvelőirodák számára ad lehetőséget, hogy adatokat szolgáltassanak az ügyfeleik részére. Az internetes technológia segítségével bárhonnan hozzáférhetők a könyvelő által elérhetővé tett adatok.
- Bankkivonatok automatikus fogadása
Továbbfejlesztésre került a Pénzügy | Bankkivonatok fogadása modul. A funkció, a banki szoftverek által előállított (exportált) kivonat file automatikus feldolgozásával gyorsítja a munkát. Frissítésre került a kapcsolódó paraméterezési útmutató is.
A most megjelent verzió képes:- A folyószámlás tételek intelligensebb azonosítására.
- A nem folyószámlás banki események automatizált kezelésére.
Jelenleg importálható kivonat formátumok: Spectra, Electra, KDB, Business Terminal, UREQ, REX.
- Pénzügyi jogcímes bizonylatok rögzítésének könyvelői ellenőrzése pénztárbizonylatokon
A korábban csak a beérkező számlák kezelésénél elérhető funkció, mostantól a pénztárbizonylatok kezelése során is használható. Abban az esetben hasznos, ha a bizonylatok rögzítése elsődlegesen pénzügyi jogcímek alapján történik, és a kontírozás ellenőrzését a könyvelő végzi. Ennek lényege, hogy a pénzügyi jogcímre rögzített, de könyvelő által még nem ellenőrzött bizonylatok eltérő színnel látszanak. A számviteli zárást nem lehet elvégezni, ha a lezárandó időszakban még van a könyvelő által nem ellenőrzött jogcímes bizonylat. Kapcsolódó paraméterezési útmutató: Pénzügyi jogcímes bizonylatok rögzítésének könyvelői ellenőrzése .
- Mentés beküldés egyszerűbb módja
A Szerviz | Adatbázisok mentése menüpont ad lehetőséget az adatbázisok mentésére, ill. a mentések elküldésére a Qsoft-nak vizsgálat/javítás céljából. Ennek küldési csatornája korábban az e-mail volt. A régi módszer megtartása mellett, az új beküldési forma lehetővé teszi a nagy adatbázisok több kötetre tördelés nélküli mozgatását. A küldési csatorna FTP feltöltés, tehát a vállalati tűzfalon a 25421-es portot a használathoz nyitva kell tartani. A sikeres beküldésről/feltöltésről a QSoft Kft. ügyfélszolgálati rendszere visszaigazoló e-mailt küld. - Adatbázisok automatizált, ütemezett mentése
Az új QsBackupFdbService szolgáltatás lehetővé teszi az adatbázisok automatizált csoportos mentését Linux és Windows szerver környezetben. Fontos tudni, hogy a szerver éjszakai ún. COPY módszerrel történő mentése nem helyettesíti az adatbázisok erre a célra szolgáló segédprogrammal történő mentését. Erre a SUP® rendszer Szerviz | Adatbázisok mentése menüpont ad lehetőséget. Továbbá Linux környezeten többen használnak ún. shell szkiptet.
Az adatbiztonság növelése érdekében, főként szerveres környezetben feltétlenül javasoljuk az új szolgáltatás beüzemelését. További információ a új dokumentációban ill. telefonon érhető el. - Mentés formátumának változása
Az adatbázis mentések a korábban alkalmazott RAR helyett 7ZIP formátumban kerülnek eltárolásra. A korábban készített mentések visszatöltése az új formátumra való konverzió nélkül is lehetséges.
Az adatbázis mentés funkció használatához továbbra sem kell kiléptetni a felhasználókat a rendszerből.
- ÁNYK bevallás export XML formátumba
A NAV által kidolgozott ÁNYK XML import formátumhoz igazodva, a SUP® rendszer ÁFA bevallás ÁNYK exportja lehetőséget biztosít ennek az új formátumnak a használatára is. Az XML formátum lehetővé teszi a több lapos ÁFA bevallások egyszerűbb kezelését. Különösen hasznos ez a tételes ÁFA bevallás benyújtása esetén. Az XML formátum használatával már nincs szükség a 1365A valamint a 1365M lapok külön-külön történő exportálására ill. betöltésére.
- Firebird SQL 2.5 átállási időszak vége
A jelenlegi verzió kiadásával lejárt a Firebird SQL 2.5 verzióra történő átállási időszak. Mostantól a verziók kizárólag a Firebird SQL 2.5 adatbázis kezelővel fognak működni. Amennyiben még nem végezte volna el az átállással kapcsolatos teendőket, a jelenlegi frissítés telepítése előtt kérjük tegye meg. Az átállással kapcsolatos további információk a Verzió tájékoztatókban . - Késedelmi kamathoz kapcsolódó változások
Bár az elmúlt néhány évet tekintve nem volt olyan késedelmi kamatszázalék változás, mely a kiszámított kamat mértéket befolyásolta volna, módosítottunk a késedelmi kamatszámítás módszerén. Az új módszer szerint az aktuális félév első napján érvényes kamat százalékot kell figyelembe venni. A korábban rendelkezésre álló lehetőségekkel is megoldható volt az új törvénymódosításnak megfelelő, aktuális jegybanki alapkamat + a beírt % érték, de most kiemelten is megjelent a rendszerben a jegybanki alapkamat + 8 %.
- Firebird 2.5 átállási időszak vége
Szeptember végével lejár a Firebird 2.5 verzióra történő átállási időszak. A későbbi verziók kizárólag a Firebird 2.5 adatbázis kezelővel fognak működni. Amennyiben még nem végezte volna el az átállással kapcsolatos teendőket, kérjük tegye meg. Az átállással kapcsolatos további információk a Verzió tájékoztatókban . - ÁFA kódok a 2014. évi számlázáshoz
A hosszú fizetési határidejű folyamatos szolgáltatással kapcsolatos számlák kiállításához már szükséges lehet bizonyos 2014. évi ÁFA kódok létrehozása. A mostani verziótól elérhetők az adatbázisban a kimenő számlákkal kapcsolatos 2014. évi ÁFA kódok.
A számlák kiállításához a Főkönyv | Év nyitás - zárás menüpontban a [Következő év technikai előkészítése] funkció használata is szükséges. - Előjegyzett számlák modul megszűnése
Ahogyan azt már három korábbi hírlevelünkben jeleztük, a Pénzügy | Ismétlődő és előjegyzett számlák funkció a jelenlegi verzióban megszűnt. Helyét a vevői szerződések nyilvántartása funkció vette át. Ha Ön rendelkezett a megszűnésre váró funkció licencével, korábban már automatikusan megkapta a szerződés nyilvántartás alapmodulok licencét. A zökkenőmentes átálláshoz konvertálási szolgáltatást biztosítunk. - Adatrögzítési módok info gomb
A SUP® rendszer felhasználói dokumentációjának továbbfejlesztésével összhangban elérhetővé vált a könyvelés adatrögzítők képernyőkön az "Adatrögzítési mód" megadáshoz segítséget nyújtó Info gomb. - ÁFA összesítő változása
Az új kimutatás lehetőséget biztosít a felhasználónak az ÁFA gyakoriság vizsgálatára. Így akár éves, akár negyedéves bevallónak minősülő gazdasági társaságnál is könnyedén kimutatható havi bontásban a göngyölített ÁFA összege. A lista az ÁFA listáknál a ÁFA göngyölítés időszak bontásban kapcsolóval kérhető le. - Általános főkönyvi és gyűjtő kimutatás továbbfejlesztése
A főkönyv menüpontban található általános célú lekérdező új lehetősége, hogy az eddigi csoportba sorolás mellett, összesítés is kérhető a lekérdezés eredményhalmazára. - Raktár likvidálás funkció
A likvidálás, lehetővé teszi a készletek beszerzésével kapcsolatos számlák egyeztetését, összerendelését. Ebből adódóan a főkönyvi modulban rögzített készlet beszerzéssel kapcsolatos számlák összerendelhetők, likvidálhatók a raktári modulban bevételezett készlet számlákkal.
ÁFA bevallás gyakoriság kezelése
Elkészült a felhasználó által egyszerűen módosítható ÁFA bevallásnak megfelelő ÁFA gyakoriság leosztása, mely a Szerviz | Paraméterek | Üzleti évek és időszakok menüpontban, az ÁFA időszakok adatlapon kezelhető. Így az év közbeni változásokat (pl: negyedévesről havi ÁFA bevallóra áttérő gazdasági társaságot) figyelembe véve lehetőség nyílik az ÁFA gyakoriság megadására, a gyakoriságnak megfelelő listák lehívására, és az időszakok zárására.MegjegyzésAz ÁFA gyakoriság módosítására, csak azokban az időszakokban van lehetőség, ahol az ÁFA zárás még nem történt meg.
- ÁFA A60
A közösségi adószámos kimutatás ÁFA időszakok szerint kerül listázásra, így a rendszerben a pl.: negyedéves bevallónak minősülő gazdasági társaság közösségi adószámos kimutatása is könnyedén akár havi időszakra is kimutathatóvá válik.
- Utalás leválogatás
A Pénzügy | Átutalási megbízások készítése menüpontban az utalásra váró bizonylatok leválogatása intelligensebb lett. Az új verzióban a leválogatás során levonásra kerülnek azok a kiegyenlítések, melyek az átutalási megbízás modul hatósugarán kívül kerültek a folyószámlára. Pl.: kompenzálás.
Firebird SQL 2.1 -> 2.5 átállás
A SUP® Integrált Számviteli Rendszer 2008 óta a Firebird SQL 2.1 adatbázismotorral működik. Mivel ennek fejlesztése már leállt, a mostani verzió kiadással elkezdjük az átállást a Firebird SQL 2.5 verzióra. A 2008 évi 1.5 -> 2.1 átállástól eltérően most az átmenet nem fordulónappal történik. Az átmeneti időszakban olyan SUP® verziók kerülnek kiadásra, melyek mindkét verzióval működnek.
A jelenlegi SUP® verziófrissítés oly módon is telepíthető, hogy a Firebird SQL verzióváltás csak később történik meg.
- Egygépes környezetben az áttelepítővel igen egyszerűen elvégezhető lesz a átállás.
Az áttelepítő a következő helyről tölthető le: FB25_QSoft_Setup.exe
A SUP®Integrált Számviteli Rendszer leállítása után töltse le, majd futtassa a telepítőt. - Szerveres környezetben az informatikus kolléga közreműködése szükséges, mivel mind szerver oldalon, mind kliens oldalon át kell állni a Firebird 2.5 verzióra. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szerveren az adatbázis szerver, a klienseken az adatbázis kliens telepítése szükséges. Ugyanebbe a kategóriába tartoznak a távoli használatot biztosító Windows Terminál Szerver, és Citrix környezetek.
- Tisztán Windows hálózat esetén (megfelelő telepítési jogosultság megléte szükséges) az átállás elvégezhető az áttelepítővel, mely a FB25_QSoft_Setup.exe linkről tölthető le. A SUP®Integrált Számviteli Rendszer leállítása után töltse le, majd futtassa a telepítőt. A futtatás során ki kell választani, hogy a szerver vagy a kliens gépen történik a telepítő futtatása. A szerveren az adatbázis szerver, a klienseken az adatbázis kliens telepítése szükséges. A 32/64 bites Windows verziók felismerése automatikusan történik.
- Linux szerver esetén a Firebird SQL 2.1 verzió leállítása és eltávolítása után a szokásos módon, ún. csomagból kell telepíteni. A telepítő csomagok megtalálhatók a Firebird SQL honlapján , ill. a QSoft Kft. szerverén. A Firebird SQL többféle módon ún. futtatási modellben üzemeltethető. A modellek, és a 32/64 bites platformok külön telepítő csomagban vannak. A modell kiválasztáshoz általános információk a következő dokumentumban találhatók. További segítséget ad az Adatbázis szerver telepítése a SUP rendszerhez című dokumentum.
A telepítő csomagok letöltési linkjei a QSoft Kft. szerverén.
FirebirdSS-2.5.2.26540-0.amd64.rpm - SuperServer 64 bites verzió
FirebirdSS-2.5.2.26540-0.amd64.tar.gz
FirebirdSS-2.5.2.26540-0.i686.rpm - SuperServer 32 bites verzió
FirebirdSS-2.5.2.26540-0.i686.tar.gz
FirebirdCS-2.5.2.26540-0.amd64.rpm - ClassicServer 64 bites verzió
FirebirdCS-2.5.2.26540-0.amd64.tar.gz
FirebirdCS-2.5.2.26540-0.i686.rpm - ClassicServer 32 bites verzió
FirebirdCS-2.5.2.26540-0.i686.tar.gz
A telepítés megkezdése előtt a Linux build számok ellenőrzése javasolt. Az ajánlott Linux kernel verzió 2.6.34. A glibc verzió 2.12.
- Az USB memóriára telepített példányok áttelepítését a QSoft Kft. szakemberei végzik. Az átállás távmanageléssel is elvégezhető.
Egyenleg közlés, fizetési felszólítás több főkönyvi számra
A SUP® Integrált Számviteli Rendszerben használt egyenlegközlő és fizetési felszólító levél készítése során több főkönyvi szám is kiválaszthatóvá vált. Így amennyiben egy partnernek folyószámlája több főkönyvi számon van vezetve, akkor is egy levél küldhető.MegjegyzésA főkönyvi számok devizaneme nem térhet el egymástól.
A funkció a Pénzügy | Pénzügyi levelezések | Egyenleg közlés menüpontból, ill. a Pénzügy | Nyitott-zárt folyószámlák menüpontban a 'Nyitott tételek' nézetben az [F11-Levelezés] gombot megnyomva érhető el.
Kiszámlák összevonás nélküli könyvelése
Új rendszerparaméter került bevezetésre, mely a rendszerrel készült kimenő számlák könyvelését szabályozza. A kimenő számla automatikus könyvelése során normál esetben összevonásra kerülnek az egyforma árbevételre, ÁFA-ra, stb. vonatkozó tételek. Az új paraméter segítségével az összevonás kikapcsolható.MegjegyzésA paraméter átállítása a már korábban kiállított számlák könyvelését nem változtatja meg. Ehhez technikai beavatkozás szükséges.
- Beérkező számlák és kiegyenlítések ÁFA listája. ÁFA visszaigénylése esetén a bevallásban nyilatkozni kell, hogy az említett számlák teljes körűen kiegyenlítést nyertek-e vagy sem.
Az áttervezett új lista lehetőséget biztosít a bevallásban visszaigénylő pozícióban lévő folyószámlás tételek egyenlegének kimutatására. Így a bevallásban szereplő nyilatkozattétel könnyedén elbírálható.
A lista lehívására a Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüpontban, a ÁFA lista | Beérkező számla lista van lehetőség. - Kontírozás megjelenítés a számlán. SUP®Integrált Számviteli Rendszer lehetőséget biztosít a rendszerben készített számlák kontírozására. A kontírozási szabály a főkönyvi könyvelés alapján generálódik (az általános beállítások közötti paraméterezés szerint) a számla második példányától valamennyi számlára.
Alapértelmezés szerint a második számla példánytól kezdődően kerül rá a kontírozás a kimenő számlára. Ez átállítható a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban, a Egyéb paraméterek, kimenő számlák készítése adatlapon. - Folyószámla összevezetés. A Pénzügy | Kompenzálás menüpont bővítésre került az egyazon partnerhez, adott főkönyvi csoporthoz tartozó tételek összevezetésével. Így lehetőség nyílik a követelések és kötelezettségek közötti kompenzálás mellet az adott csoportba tartozó tételek összevezetésére.
- Tárgyi eszköz kezelőfelület. Elkészült a Tárgyi eszköz | Karton kezelés menüpont megújult kezelőfelülete. Az új egyszerűsített szűrési feltételek, valamint a jobban áttekinthető képernyő információ gazdagabb, korszerűbb és nem utolsó sorban felhasználóbarátabb. Reméljük az új felhasználói kezelőfelület elnyeri az Ön tetszését is.
- Mérleg modul, új számítási mód. Szerkesztett lekérdezések | Táblázat sablonok szerkesztése menüpontban a táblázatok felépítésénél új számítási módot vezettünk be;
"Ha Tart. egyenl. van, főkönyvi számonként", "Ha Köv. egyenl. van, főkönyvi számonként" .
A csoportszámlás definiálásnál (pl.: 47%) lehetőség van a csoporthoz tartozó főkönyvi számok esetén a főkönyvi számok egyenlegének egyenkénti megvizsgálására, az eddig választható együttes érték számítási mód mellett. Ennek értelmében a táblázat sorának kiszámítása főkönyvi számonként vizsgálva, az egyenleg irányának (Tartozik/Követel) megfelelően történik.
- ÁFA karton, exportálás funkció. Elkészült a Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüponton belül az időszaki ÁFA kartonok exportálása funkció. Hasonlóan a főkönyvi kartonok teljes exportálásához, ez is Excel formátumba készít formázott teljeskörű exportálást, továbbfeldolgozás céljára.
Az új szolgáltatás használatához a Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüponton belül válassza az [F5-ÁFA listák] funkciót, melyen a lekérdezési paraméterek megadása után megjelenik az ÁFA összesítő képernyő. Itt válassza az [F8-Karton] funkciót, melynek hatására látható lesz a kiválasztott összesítő sor karton képe. Az [F9-Export] gombot megnyomva válik lehetővé a kiválasztott/összes ÁFA karton exportálása. Az exportálás előtt lehetőség van az Excelben történő feldolgozás számára bizonyos oszlopcsoportokat ki-be kapcsolni. - Firebird 2.1 figyelése. A rendszer problémamentes működéséhez szükséges a megfelelő szoftver környezet. Ezek között a legfontosabb a rendszer által használt Firebird SQL adatbázis kezelő. A rendszer korábban csak azt ellenőrizte, hogy az Ön gépén levő adatbázis kezelő verziója nem kisebb-e, mint az elvárt verzió. Ez változott, mostantól pontos egyezés szükséges. A SUP® rendszer működési környezetéről további információ az internetes dokumentációban található.
A KIVA levezetése az éves ÁFA elszámoláshoz hasonlóan Excel táblában történik. Az adatok egy része A SUP® Integrált Számviteli Rendszerben lekérdezhető csoportszámlás főkönyvi kivonata segítségével előállítható. Ezen túlmenően a KIVA-t olyan adatok is befolyásolják, melyeket a főkönyvi kivonat nem tartalmaz (pl.: korrekciós tételek). Ezért levelünk mellékleteként elküldünk egy Excel táblát segítségül az KIVA előleg nyilvántartásához.
Abban az esetben, ha az Ön rendelkezik SUP® Integrált Számviteli Rendszer Excel függvénycsomag nevű moduljával, akkor a könyvelésből automatikusan betölthető a KIVA táblázat könyvelésből kinyerhető része. További információk a SUP® rendszer online súgójában az Excel függvénycsomag című részeben található.
A KIVA nyilvántartási táblázat egy formája letölthető.
- Pénzforgalmi ÁFA visszavezetés törlése. Elkészült a pénzforgalmi ÁFA visszavezetés törlésére lehetőséget adó funkció. A pénzforgalmi ÁFA kezelésére szolgáló képernyőn az [F8-Korábbi visszavezetések] gomb ad lehetőséget a korábban végzett visszavezetések megtekintésére. Itt van lehetőség a visszavonásra is.
- Tételes ÁFA bevallás. A 2 MFt értékhatár fölötti ÁFA tartalmú tételes ÁFA bevallásról szóló információ összefoglalva is elérhető az internetes dokumentációban.
- Partner adószámok importálása Excelből. Új lehetőség a partner adószámok frissítése Excelből.
- ÁFA karton nézet. Az ÁFA kimutatás menüpontban a már megszokott ÁFA főkönyvi szám - ÁFA kódonkénti összesítő nézetből lehetőség van a képernyős karton nézetre is.
- Pénzforgalmi ÁFA visszavezetés. A műveletet az ÁFA zárást megelőzően kell végrehajtani. A funkció a pénzforgalmi elszámolású tételek visszavezetésére szolgál. A képernyőn a kiegyenlített pénzforgalmi szemlélet alá tartozó tételek kerülnek kimutatásra. Automatikus visszavezetés funkcióbillentyű használatával a tételek a kiegyenlítés dátumával megegyező ÁFA időszakba kerülnek át a pénzforgalmi időszakból, ezzel együtt a pénzforgalmi átvezetési számláról az ÁFA főkönyvi számlára könyvelődnek.
A témáról szóló teljeskörű információ a dokumentációban található. - 1,5 millió készpénz forgalom figyelés. A pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó havonta termékértékesítés vagy szolgáltatás nyújtás esetén (amennyiben ÁFA felszámítás is történt, akkor az áfával növelt) ellenértékeként legfeljebb 1,5 millió forint összegben fizethet készpénzben egy másik pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak.A SUP® Integrált Számviteli Rendszer segítségével lehetőség van a Főkönyv | Havi készpénzes forgalom figyelése partnerenként menüpontban a készpénzes számlák listázására. Adott időszakra bejövő kimenő számla oldalon. További részletek a dokumentációban.
- ÁFA kimutatás. Az ÁFA kimutatás - összhangban az ÁFA időszak adatrögzítés 2013 évi változásával - továbbiakban a bizonylat tételsor ÁFA időszak alapján gyűjti ki a lekérdezést. A 2013 évi törvénymódosítások értelmében, a pénzforgalmi elszámolást választó cég vagy azon partnerektől befogadott tételeit akik ezt az elszámolást választják, egy külön pénzforgalmi időszakba gyűjti a program, egészen a számla kiegyenlítéséig. Az új lekérdezési mód a pénzforgalmi ÁFA időszak tételeit is képes kimutatni.
- Adatrögzítés. Az ÁFA kimutatással összhangban a 2013 előtti évek adatrögzítésében is a bizonylat tételsorán belül kell szerepeltetni az ÁFA időszakot (az eddig megszokott bizonylat fejen történő rögzítés helyett) úgy, mint a 2013-as évben.
- Partnerenkénti (adószámonkénti) ÁFA lista. A 2013 évi tételes ÁFA bevallás követelményeként a program vizsgálja a 2 MFt ÁFA tartalmú partnereket (a vizsgálat adószámonként történik - az azonos adószámú partnereket összevonja). Az összesítés figyeli a pénztárban a korábban bevezetett "ÁFA Partner" tételeket is. Fontos tudni, hogy a vizsgálat a tételek ÁFA értékét figyeli. Ezért abban az esetben, ha a le nem vonható ÁFA tételek ÁFA értéke várhatóan meghaladja a jelenlegi határösszeget, nem végezhető az adatrögzítés az ÁFA kód üresen hagyásával, mivel ekkor a rendszer által nyilvántartott ÁFA érték nulla! Ez esetben az L2 ÁFA kódot kell használni, melynek segítségével a le nem vonható ÁFA esetén is rendelkezésre áll az ÁFA érték, mint információ.
- 1365 bevallás sorok. A Szerviz | Paraméterek | ÁFA kódok menüpontban előzetesen beállításra kerültek a 1365 nyomtatványnak megfelelő bevallás sorhivatkozások. A bevallás struktúra a következő verzióban fog megjelenni. Az előzetes bevallás sorokkal kapcsolatban várjuk az észrevételeket.
Amennyiben Ön kézzel is vett föl olyan ÁFA kódokat, melyek egyébként is benne vannak a rendszerben, az adott cégbe történő belépéskor hibaüzenet jelenik meg. Ha ilyet tapasztal, kérjük jelezze a support@qsoft.hu címen.
Az ÁFA kódok közé továbbra is van lehetőség saját ÁFA kódokat felvenni. Az ezekhez kapcsolódó ÁFA bevallás sorok beállítása az Önök feladata. Ez megtehető a Szerviz | Paraméterek | ÁFA kódok menüpontban.
- Mikrogazdálkodói számlatükör
Elkészítettük a 398/2012 (XII. 20.) Kormányrendelet által meghatározott ún. mikrogazdálkodói számlatükröt. A Kormányrendelet alapján ezen mikrogazdálkodói beszámolót választó társaságok főkönyvi elszámolásait a rendelet 3. melléklete szerinti számlatükör alapján kell vezetnie. Azon gazdasági társaságok részére, akik ezt az elszámolást választják a QSoft Kft. biztosítja a rendelet alapján létrehozott számlatükröt. Fontos tudni, hogy az előző üzleti évek főkönyvi számlatükre és a mikrogazdálkodói számlatükör eltérése miatt új adatbázist megnyitása szükséges. - Készlet likvidálás, beszerzés hivatkozások rögzítése
A Pénzügy | Beérkező számlák rögzítése menüpontban lehetővé vált a raktári beszerzések, és a beérkező számlák összekapcsolása. Tehát a beérkező számla könyvelésekor a készlet árkülönbözet számlára könyvelt tételt össze lehet kapcsolni a raktári modulban a kapcsolódó beszerzésekkel. Ehhez csupán annyit kell tenni, hogy a számlatükörben meg kell jelölni az árkülönbözet számlá(ka)t. - Pénzügyi jogcímes bizonylatok rögzítésének könyvelői ellenőrzése
Ahol a beérkező számlák rögzítése elsődlegesen pénzügyi jogcímek alapján történik, hasznos új szolgáltatás a kontírozás géppel támogatott könyvelői kontrollja. Ennek lényege, hogy a pénzügyi jogcímre rögzített, de könyvelő által még nem ellenőrzött bizonylatok eltérő színnel látszanak, és a számviteli zárást sem lehet elvégezni, ha a lezárandó időszakban még van könyvelő által nem ellenőrzött jogcímes bizonylat. Kapcsolódó paraméterezési útmutató: Pénzügyi jogcímes bizonylatok rögzítésének könyvelői ellenőrzése .
Új fők. számok a számlatükörbe. Ahhoz, hogy a pénzforgalmi ÁFA elszámolás és az eltérő számviteli és ÁFA időszakba besorolt bizonylatok kezelési automatizmusa működni tudjon, a számlatükör kiegészítése szükséges.
További információ a kapcsolódó paraméterezési útmutatókban: Automatikus ÁFA átvezetés , Pénzforgalmi ÁFA átvezetés beállítása - trash
Elhatárolás kezelés változása. Az elmúlt év tapasztalatai alapján egyszerűbbé tettük az elhatárolások kezelését. A korábban két ütemben végrehajtott elhatárolás kijelölés - lekönyvelés vegyes bizonylatként - egyszerűsödött. Az adatrögzítés során elhatárolásra kijelölt tételek ugyanúgy megjelennek a Főkönyv | Elhatárolás nyilvántartás menüpontban, azonban a külön vegyes bizonylattal történő lekönyvelésükre a továbbiakban nincs szükség. A kapcsolódó elhatárolás tételek az eredeti bizonylaton - egy gazdasági eseményként - jelennek meg. Az új módszer az elhatárolások kezelésére továbbra is zárt almodulként biztosítja az elhatárolások kezelésének automatizmusát.
Az új kezelési mód csak a 2013. évben rögzített bizonylatokra érvényes, tehát a 2013 ->
2012 elhatárolásokat a rendszer már az egyszerűsített módon kezeli. A 2012 ->
2013 elhatárolásokat azonban még a régi módon kell kezelni.
Automatikus ÁFA átvezetések. Az eltérő számviteli és ÁFA időszakba könyvelt tételek az elmúlt évek során, főként az évváltáskor okoztak problémát. A 2013. évbe rögzített bizonylatoktól kezdődően automatikusan biztosítja a számvitel és az ÁFA jobb egyeztethetőségét. Az eltérő számviteli és ÁFA időszakba könyvelt tételekről automatikusan átvezetés tétel keletkezik, melynek mechanizmusa az elhatároláshoz hasonló.
Az új kezelési mód csak a 2013. évben rögzített bizonylatokra hoz létre automatikus ÁFA átvezetési tételeket. A 2012 ->
2013 évi áthúzódó tételeket még a régi módon kell kezelni!
Változások az adatrögzítésben
- ÁFA időszak rögzítése a bizonylat tételsoron. A SUP® rendszerben korábban az ÁFA időszakot a bizonylat fej adatok között (a számviteli időszak megadása után) kellett rögzíteni. A 2013-tól működő adatrögzítési technikában az ÁFA időszak megadása a bizonylat tételsorhoz kötődik, az ábra szerint .
- Pénzforgalmi ÁFA időszak bevezetése. Az előző változáshoz kapcsolódóan bevezetésre került egy új speciális ÁFA időszak, mely a pénzforgalmi szemléletben bevallásra váró ÁFA elkülönítésére szolgál. Az új Pénzforgalmi ÁFA időszak a rendszer frissítését követően megtekinthető a Szerviz | Paraméterek | Üzleti évek és időszakok menüpontba, az ÁFA Időszakok adatlapon.
- Pénztárbizonylatok, ÁFA partner megadásának lehetősége. A pénztári tételek rögzítése során lehetővé vált az ún. ÁFA partner megadása . Ezáltal a partneres ÁFA kimutatás a pénztárban rögzített ÁFA-s tételek partnereiről is ad információt. A pénztári ÁFA partner megadása nem kötelező.
Törzsadat kezelés
- Partner törzs. A partnerekhez kapcsolódó adószám nyilvántartási kötelezettség miatt lehetővé vált a magán/jogi személyiségű partnerek megkülönböztetése. További új lehetőség a Pénzforgalmi ÁFA alá bejelentkezett szállítók megkülönböztetése a nyilvántartásban. További információ a Partner - adóalanyiság kezelése c. paraméterezési útmutatóban.
- Saját adatok beállításai. A partnerekhez hasonlóan, amennyiben a könyvelt cég jelentkezett be pénzforgalmi ÁFA alá, a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban ezt be kell jelölni . Ez alapján jelenik meg a kimenő számlán a "Pénzforgalmi elszámolás" szöveg.
Partner adószámok kezelése. Az adószámonkénti ÁFA kimutatás miatt a nem magánszemély típusú partnerekhez nyilvántartásba kell venni a partner adószámát.
A jelenlegi információink szerint a leggyorsabb adószám lekérdezési módszer a NAV adószám adatbázisának lekérdezése. Ennek elérését és lekérdezését beépítettük a Partnertörzs karbantartóba . Sajnos a lekérdezés sebessége nem túl gyors.
A hiányzó adószámok könnyen megvizsgálhatók a Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban beépített új szűrési lehetőségekkel, ill.
További információ: Partner - adóalanyiság kezelése c. útmutatóban.
Elkészült a nem realizált árfolyam különbözetek teljeskörű kezelése. A SUP® rendszer korábban csak a partner típusú folyószámlához kapcsolódó év végi devizaátértékelést támogatta. Az új kezelési mód bármely típusú devizás főkönyvi számon képes átértékelés tételeket létrehozni.
Bár az új kezelési mód az év vége alkalmából került kiadásra, azonban nem csak az év végi, hanem az év közbeni (havi) nem realizált árfolyam különbözetek elszámolására is lehetőséget ad. Az év közben elszámolt nem realizált árfolyam különbözetek a következő hónap első napjával "visszakönyvelésre" kerülnek. További információ a kapcsolódó kezelési útmutatóban , ill. a paraméterezései útmutatóban található.
A 2 millió forintot elérő vagy meghaladó adóösszegű adószámok kigyűjtése érdekében a partnertörzsben nyilvántartásba kell venni a partnerek adószámait, ill. meg kell jelölni, hogy a partner cég vagy magánszemély.
A jelenlegi információink szerint a leggyorsabb adószám lekérdezési módszer a NAV adószám adatbázisának lekérdezése
"Pénzforgalmi elszámolás" egy választási lehetőség. Amennyiben a saját cég választotta ezen elszámolási módot, akkor a saját cég adataiban kell beállítani, hogy cégünk a "pénzforgalmi elszámolást" választotta. Amennyiben a partner cég választott ezen elszámolást, akkor a partner adataiban kell ezt jelölni.
Amennyiben a számlakibocsátó cég a "pénzforgalmi elszámolást" választotta, úgy a készülő kimenő számlákon ezt fel kell tüntetni. Ugyanez a befogadói oldalon is fontos! Azon számlán melyen nincs feltüntetve ezen elszámolás ténye, abban az esetben nem alkalmazható "pénzforgalmi elszámolás".
További információ a kapcsolódó paraméterezési útmutatóban található.
A SUP® rendszer új dokumentációja a "Terméktámogatás | Online Kezelési Útmutatók" ill. "Terméktámogatás | Online paraméterezési Útmutatók" menüpontból érhető el. Továbbá a leggyakrabban használt menüpontokhoz is hozzá lett rendelve a kapcsolódó dokumentációs témakör, így a munka közben célirányosan is lehet segítséget kapni
- Beérkező e-számlák nyilvántartása. A friss verzió telepítése után mindenki számára elérhetővé válik a rendszer új szolgáltatása, mely a beérkező e-számlák nyilvántartását oldja meg. Arra is lehetőség van, hogy az eddigi könyvelést áttekintve az e- számlákat utólagosan csatolja a könyvelési bizonylatok mellé.
Kapcsolódó dokumentációk: E-számlák nyilvántartásának beállításai, E-számlák rögzítése, E-számlák nyilvántartása - Exportálás alapkönyvtára cégenként. Több cég könyvelése esetén jellemzően cégenként külön könyvtár van nyitva a céghez kapcsolódó dokumentumok számára. A SUP® rendszer cégenként megjegyzi, hogy adott könyvelt cégből exportált dokumentumokat milyen könyvtárba kell elmenteni. Tehát a SUP® nyilvántartja, hogy melyik könyvelt céghez melyik dokumentum mappa kapcsolódik. Utólagosan beállítani a "Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai" menüpontban lehet.
- Főkönyvi számlalap, exportálás funkció. Egyre többször van igény, a könyvelt cég teljes tárgyévi könyvelési állományának Excelbe történő exportálására. Ez a nemrég történt XLSX formátumra történő átállással lehetővé vált, mivel a régi XLS formátumra jellemző korlátozás megszűnt.
Az új szolgáltatás a "Főkönyv | Főkönyvi kivonat, számlalap" menüpontban, bármely főkönyvi szám kartonjának megtekintésekor érhető el. Lehetővé teszi akár a teljes tárgyévi könyvelési állomány Excelbe történő exportálását. Az exportálás során egyes oszlopcsoportok kiválasztására is lehetőség van.
Az A014 verzióra történő felújítás a postán küldött követés CD-n található DbVer segédprogrammal történik. A felújítás utáni adatbázis verziók: S008-P000 A014-P000
Az A014 verzióra történő áttérés után az A013-hoz újabb frissítések már nem fognak megjelenni.
Az A013 verzióra történő felújítás a postán küldött követés CD-n található DbVer segédprogrammal történik. A felújítás utáni adatbázis verziók: S007 A013
Átállás a Firebird 1.5 ről a 2.1 verzióra. Az adatbázis file-ok kiterjesztése .IB6-ról .FB2-re változott. A felújítás utáni adatbázis verziók: S006 A012
Az újabb verziók telepítésének módja
- Az újabb verziók telepítése előtt célszerű mentést készíteni az adatbázis(ok)ról. A mentés a "Szerviz | Adatbázisok mentése - visszatöltése" menüpontból indítható.
Kapcsolódó dokumentáció: Adatbázisok mentése
- A frissítés legkönnyebben a "Terméktámogatás | Új verzió automatikus keresése" menüpont segítségével telepíthető. Amennyiben az ellenőrzés során a program frissítést talál, nyomja meg a [Letöltés] gombot. A sikeres letöltés után a [Telepítés] funkciót is el kell indítani.
Kapcsolódó dokumentáció: Rendszerfrissítés letöltése
- Amennyiben a könyvelői gép nem rendelkezik internet kapcsolattal, a követés a
https://www.sup.hu/kov
címről tölthető le. Az így letöltött file-okat át kell vinni a könyvelői gépre, majd a telepítő készlet(ek)et elindítani. Több munkahelyes környezetben elegendő a szerverre telepíteni. - A fejlesztés során néha az adatok tárolási sémája is változik. A nagyobb verzióváltások (átlagosan évente egy alkalom) során CD-t küldünk. Ehhez részletes útmutatót adunk. Ennél gyakrabban vannak kisebb változások (ún. patch) melyek gyorsan lefutnak az első belépéskor. Ehhez csupán annyi szükséges, hogy a patch során ne legyen bejelentkezett ügyintéző az adatbázisban.