A funkció lehetőséget ad a már táblázat sablonok definíciójának felvitelére, illetve a meglévők módosítására. Paraméterként céget és tárgyévet kell megadni, és itt lehet nyelvet is választani.
A táblázat sablonok szerkesztése három részből áll. A legfelső részben találhatóak a táblázat sablonok kódjai és nevei. Az alatta lévő részben az aktuális (kijelölt) táblázat sablon sorai szerepelnek. Míg a legalsó részben az adott sablon adott sorának definíciói láthatóak, szerkeszthetőek.
A nyomógomb sor annak függvényében változik, hogy melyik az aktív rész. A fókuszban levő (aktív) rész mindig halvány sárga hátterű. A részek között a Windows-ban szokásos [Tab] billentyűvel lehet váltani.
Táblázat sablonok szerkesztése
Táblázat sablonok meghatározása
Táblázat sablont egy táblakód megadásával kell kezdeni. Ezután a magyar mellett max. öt nyelv megadása lehetséges, amennyiben a SUP.ini file-ban be vannak állítva a megfelelő paraméterek.
Táblázat sablonok felvitele
Használható funkcióbillentyűk
- Ins-Új tábla
Új táblázat sablon létrehozása a mérleg modulban. Táblakód megadása kötelező.
- Del-Tábla törlés
Az aktuális sablon törlése.
- F3-Tábla módosítása
Táblázat sablon adatainak módosítása.
- F5-Tábla másolás
Az aktuális táblázat sablon másolása más névre.
- F8-Részletek
Az aktuális táblázat sablon (fej) adatainak megtekintése, módosítása.
- F10-Listázás
A táblázat sablon sorait és a sorok definícióit lehet nyomtatni képernyőre, illetve nyomtatóra.
Táblázat sorok szerkesztése
A rendszer felajánlja a sorszámokat, a kimutatásokban ezek a sorszámok nem jelennek meg, ez csak egy technikai adat. A sor kód jelenik meg a nyomtatási képeken. Betűstílus meghatározása nem kötelező, de a kiemelt sorokkal olvashatóbbá teszi a táblázatokat. Az idegen nyelvű táblázatok készítéséhez itt be kell írni a sorok idegen nyelvű megnevezéseit is.
Táblázat sor felvitele
Használható funkcióbillentyűk
- Ins-Új sor
Új sor létrehozása a sablonban.
- Del-Sor törlés
Már létrehozott, aktuális sor törlése a sablonból.
- F3-Sor módosítás
Az adott sor adatainak módosítása.
- F5-Sor kiszámítása
Az aktuális sor kiszámítása a fent megadott paraméterek alapján. Az adott cég, fent megadott tárgyévére vonatkozik.
- F8-Részletek
Az aktuális sor adatainak megtekintése, módosítása.
- F10-Listázás
A táblázat sablon sorait és a sorok definícióit lehet nyomtatni képernyőre, illetve nyomtatóra.
Sor definíciók szerkesztése
A sorok definíciója Főkönyvi szám hivatkozás vagy Sorhivatkozás lehet. Főkönyvi szám hivatkozás a SUP programban tárolt adatokat kérdezi le, míg a sorhivatkozással a már előzőleg definiált sorokat lehet összeadni vagy kivonni.
Definíció szerkesztése
Használható funkcióbillentyűk
- Ins-Új definíció
Új definíció felvitele az adott sorhoz.
- Del-Definíció törlés
Az aktuális definíció törlése a sorból.
- F3-Definíció módosítás
Az adott definíció módosítása.
- F5-Definíció kiszámítása
Az aktuális definíció kiszámítása a fent megadott paraméterek alapján. Az adott cég, adott tárgyévére vonatkozik.
- F8-Részletek
Az aktuális definíció adatainak megtekintése, módosítása.
- F10-Listázás
A táblázat sablon sorait és a sorok definícióit lehet nyomtatni képernyőre, illetve nyomtatóra.
Sor definíció - Főkönyvi hivatkozás
- Sorszám
A definíciók megadása is mindig sorszámmal kezdődnek melyet a program automatikusan felajánl. Utána a lenyíló lista segítségével meg kell határozni, hogy sor- vagy főkönyvi szám hivatkozás készül-e. - Főkönyvi szám hivatkozás
Mivel az ablak megnyitásakor első lépésként meg kellett adni egy céget, így a főkönyvi szám hivatkozásakor a kiválasztott cég számlatükre alapján választható ki az [F2] gomb megnyomásával az adott főkönyvi szám. A megjelenő listában a szokásos módon lehet keresni főkönyvi számra ill. megnevezésre is.
A főkönyvi szám megadása után a program a megnevezést automatikusan beírja. Főkönyvi számként csoportszámlákra is lehet hivatkozni.
Kiszámítás módja
A főkönyvi számok adatait többféle szempont alapján lehet lekérdeztetni a rendszerrel. A lehetőségek a következők:
- Tartozik – Követel
a tartozik egyenleg – követel egyenleg értékét adja. - Követel – Tartozik
a követel egyenleg – tartozik egyenleg értékét adja. - Ha Tartozik egyenlege van
csak abban az esetben ad értéket, ha a főkönyvi számnak Tartozik egyenlege van, ellenkező esetben 0 értéket ad. - Ha Követel egyenlege van
csak abban az esetben ad értéket, ha a főkönyvi számnak Követel egyenlege van, ellenkező esetben 0 értéket ad. - Ha Tartozik egyenlege van, partnerenként
partnerenként vizsgálja a főkönyvi számokat, csak a Tartozik egyenlegű partnerek összegeit adja vissza. - Ha Követel egyenlege van, partnerenként
partnerenként vizsgálja a főkönyvi számokat, csak a Követel egyenlegű partnerek összegeit adja vissza. - Ha Tart.egyenlege van, főkönyvi számonként
csoport főkönyvi szám esetén jelentősége lehet az adott csoport alá tartozó főkönyvi számok "egyéni" egyenlegének, ebben az esetben a csoportba sorolt főkönyvi számok Tartozik egyenlege kerül megállapításra. - Ha Köv.egyenlege van, főkönyvi számonként
csoport főkönyvi szám esetén jelentősége lehet az adott csoport alá tartozó főkönyvi számok "egyéni" egyenlegének, ebben az esetben a csoportba sorolt főkönyvi számok Követel egyenlege kerül megállapításra.
- Főkönyvi szám csoport:
A programban lehetőség van csoportszámlákra hivatkozni, de előfordul olyan eset hogy csoportszámlával hivatkozva nem a megfelelő eredmény számítódik. Ilyen eset pl. az ÁFA főkönyvi számok. Ha év közben készül a mérleg és nincs összevezetve a 466-467 főkönyvi számla a 468-ra, ekkor célszerű ezeket a számlákat "csoportosítani". Ez abban az esetben is előnyös, ha más adó számlák esetén a számlatükör egyedien van kialakítva, és nem lehet csoportszámlával hivatkozni.
A csoportosítási lehetőségek:- ÁFA – ÁFA
- TA – Társasági adó
- SZJA – SZJA adó
- MAJ – Munkaadói járulék
- MVJ – Munkavállalói járulék
- EHO – Egészségbiztosítási hozzájárulás
- SZHJ – Szakképzési hozzájárulás
Sor definíció - Sorhivatkozás
- Sorhivatkozás
Sorok összegzését sorhivatkozással lehet paraméterezni. Az [F2] gomb megnyomásával felajánl a rendszer egy listát, amelyből lehet választani, de a gyors adatrögzítés érdekében a sor szám beírását is elfogadja a rendszer.