A beérkező és kimenő számlákat iktatni a Pénzügy | Beérkező és kimenő számla rögzítése menüpontban lehetséges. Az adatrögzítés kezelésének felépítése - a gyakorlat által megkívánt elveket követve - gyors, pontos bizonylatrögzítést biztosít.
A rendszer indítása során a devizás kimenő és beérkező számláknak külön naplót ajánlott felvenni.
Beérkező számlák esetén (a napló paraméterezésétől függően) lehetőség van a számlák igazoltatási adatainak rögzítésére is. Az igazolatlan számlák nem kerülnek rá a főkönyvi kartonokra.
A naplószám megadása után a már eddig berögzített számlák láthatók. A napló kiválasztáshoz visszatérni az [Esc] billentyűvel lehetséges, a [Tab] billentyűvel a számla fej illetve a tétel adatai között lehet mozogni. Az aktív adatmezők, képernyők sárga színnel került kiemelésre a képernyőn.
Számlák rögzítése
Használható funkcióbillentyűk
- Ins-Új bizonylat
Új számlát lehet beiktatni a rendszerbe.
- Del-Bizonylat törlés
A már felvitt bizonylatok törlésére ad lehetőséget ez a funkció. A már kontírozott bizonylatok is törölhetőek, ilyenkor a törölt bizonylatokat a rendszer automatikusan törli a könyvelésből.
- F3-Bizonylat módosítás/Tétel módosítás
A felvitt bizonylatok módosítására van mód. A már könyvelt bizonylatok és azok tételei is módosíthatók, ilyenkor a bizonylaton végrehajtott változtatást a rendszer automatikusan korrigálja a könyvelésben. A bizonylat tétel adatai csak akkor módosíthatók, ha nem az Iktatószám lista aktív, hanem a bizonylat tétel.
- F4-Keresés
A keresést háromféle módon lehet végrehajtani a rendszerben. Lehet iktatószám (bizonylat szám), számla sorszám és partner név szerint keresni a rögzített bizonylatok között.
- F8-Részletek
A bizonylatokhoz tartozó tételsorok megtekintésére szolgál.
- F10-Listázás
A bizonylatok rendezett nyomtatására van lehetőség. A rendszer két féle lehetőséget ajánl fel a nyomtatási módra. Az egyik az Iktatott számlák listája a másik pedig a Számlák listája kiegyenlítési információkkal, ami lényegesen részletesebb formát ad a bizonylatokról, mint az első nyomtatási lista. - F11-Bizonylat
A könyvelési bizonylat nyomtatására szolgál.
Általános adatok
Az adatmezők értelmezése
- Knyv.Bizszám
(Könyvelés belső bizonylatszáma.) A beérkező illetve kimenő számlák rögzítése során a rendszer felajánlja az eddig rögzített bizonylatokból következtetett bizonylatszámot (ha a rendszer talál összefüggést a már berögzített számok között), de ha ez nem megfelelő, akkor lehetőség van bármilyen bizonylatszám rögzítésére a rendszerbe (kézi sorszámozás).
- Számla sorsz.
A számlán szereplő számla sorszáma. A rendszer vizsgálja a szállítóra vonatkozóan (beérkező számla rögzítése esetén) a számla sorszámot, így elkerülhető a számlák többszöri felvitele.
Partner
A bejövő illetve a kimenő számlán szereplő cég neve. A már felvitt partnerek adatai (Vállalati törzsek | Partnerek ) a rögzítés során az F2 billentyű segítségével megtekinthető, lekérdezhető.
Mivel 2013-tól a partner adószámának nyilvántartása hangsúlyossá vált, ezért a partner neve mellett kiírásra kerül az adószám is.
Fiz. mód
A rendszer automatikusan felajánlja a partner paraméterezésében (Vállalati törzsek | Partnerek) beállított fizetési módot. Természetesen a bevitel során módosítható ez a beállítás amennyiben igény van rá.- E-számla
Az adatmezőben jelölhető, hogy a beérkező számla e-számla.
- Kelt
A számla kiállításának dátuma.
- Teljesítés
A számlán szereplő tételek, szolgáltatások igénybevételének dátuma.
- Határidő
A számla kiegyenlítés határidejének dátuma. A rendszer automatikusan felajánlja a partner paraméterezésében beállított Vállalati törzsek | Partnerek, a számla kiállításától számított naptári napban vagy munkanapban számított fizetési határidőt. - Elsz.idősz.
A számlán végzett szolgáltatás elszámolási időszaka. A kimenő számla készítéshez hasonlóan lehetővé teszi az időszaki elszámoláshoz kötött teljesítések dátumának nyilvántartását.
- Devizanem
A számla devizaneme adható meg. - Árfolyam nap
Az deviza árfolyam napja határozható meg.
- Árfolyam
A adott napi deviza árfolyam adható meg.
- Számv. időszak
A számlákat milyen könyvelési időszakba sorolja a rendszer. - Bankszámla
A Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban a partnerhez felvitt bankszámlaszám látható tájékoztató jelleggel.
Kiegészítő adatok
Számlák rögzítése kiegészítő ablak
Módosítható adatok
- Ellenszámla
Az alap (Vállalati törzsek | Főkönyvi naplók menüpontban az aktuális naplónak beállított) ellenszámla módosítható. - Visszatartás
Garanciális visszatartás esetén a visszatartás hónapjainak száma adható meg. - Teljesítés
A bizonylat teljesítésének dátuma. - Eredeti fiz.hat.
Fizetési határidő átütemezhető, átütemezést követően a bizonylat fejen megjelenítésre kerül az eredeti fizetési határidő is. - Számv.időszak
Számviteli időszak megjelenítése.
- Késedelmi kamat
Megjelenítésre kerül a partner törzsbe a partnerhez egyedileg beállított késedelmi kamat elszámolási mód, és a kamat mértéke a kiállítás időpontjában megállapított. - Előzményszámla
Tételes ÁFA bevallás során a bevallásban az eredeti számlát és az eredeti számlával egy tekintet alá eső számlát össze kell kapcsolni. Ezt az összekapcsolást biztosítja a mezőkitöltése beérkező számlák esetén. - Megrendelésszám
Szerződés szerinti megrendelési szám helye,
A beérkező számlák igazoltatásánál a rendszer felkínál néhány további beviteli mezőt. Az igazoltatást a Vállalati törzsek | Főkönyvi naplók menüpontban lehet bekapcsolni.
- Igazolva
A beérkező számlák esetén egy számla csak akkor kerülhet könyvelésbe ha azt a számlát egy a rendszerbe előre felvitt Szerviz | Kódjellegű adatok/Számla igazolók számlaigazoló jóvá nem hagyja.
- Igazoló
Lehetőség van a rendszerbe felvitt számlaigazolók közül kiválasztani a számla 'jellegéhez' kapcsolódó személyt. Ilyenkor csak az ő jóváhagyása esetén kerül a bizonylat könyvelésre.
- Ig. megj
Szabadon választható szöveg kapcsolható a bizonylat igazoltatáshoz.
Csatolmányok
Használható funkcióbillentyűk
- Csatolt dokumentumok
A funkciógomb megnyomását követően, lehetőség van különböző dokumentumokat csatolni a bizonylathoz.
Az adatmezők értelmezése
- TIP iktatószám
A TIP iktatásban felrögzített, adott bizonylathoz rendelt tétel iktatószáma íródik fel.
Számla rögzítés, tételsor
Az adatmezők értelmezése
- Biz. Sor
A bizonylaton szereplő tételsor száma.
- Jogcím
Ha nem igazán könyvelő beállítottságú ügyintéző kezeli a rendszert, célszerű ha pénzügyi jogcímek segítségével azonosítja be a bizonylaton rögzítendő eseményt. Ezeket a tételeket majd a könyvelő fogja kikontírozni (módosítani).
- Főkönyvi szám
Lehetőség van jogcímek nélkül, közvetlenül főkönyvi szám használatával kontírozni a tételeket.
Adatrögzítés közben a főkönyvi szám kiválasztásánál lehetőség van közvetlenül megtekinteni a főkönyvi szám kartonját, így adatrögzítés közben kideríthető, hogy az adott főkönyvi számra milyen gazdasági események vannak könyvelve.
- Esemény
A gazdasági esemény rövid szöveges leírása. Ha a rövidítésszótárban van a beírás alatt állóhoz hasonló szöveg, a rendszer automatikusan kiegészíti a szöveget.
- ÁFA időszak
A tételsor ÁFA időszakának meghatározása. Kitöltése csak akkor szükséges, ha ÁFA kód is megadásra kerül. A tételsor alapesetben a teljesítési dátumának vagy a bizonylat keltjének megfelelő ÁFA időszakba kerül. Az ÁFA kimutatás/bevallás az ÁFA időszak alapján mutatja ki az ÁFA analitika tételeit. A korában definiált ÁFA időszakok közül lehet választani. Lezárt ÁFA időszak esetén a teljesítési dátumnak megfelelő önrevíziós időszakba kerül. Az ÁFA időszakok egy normál, és max. négy önrevíziós ÁFA időszakból állnak. Az ÁFA időszak eltérhet a számviteli időszaktól, ez esetben automatikusan ÁFA átvezetési tételek könyvelődnek a rendszerparaméterként beállítandó ÁFA átvezetés fők. számokon.
Speciális ÁFA időszak a Pénzforgalmi ÁFA. Ennek a célja, hogy elkülönítse azokat a tételeket, melyeket a pénzforgalmi szemléletű bevallási lehetőség miatt a kiegyenlítésig el kell különíteni.
- ÁFA kód
Tételsor ÁFA kódja. Az ÁFA besorolás ÁFA kódok segítségével történik. A tétel csak akkor kerül be az ÁFA analitikába, ha az ÁFA kód meg van adva. Amennyiben az " ÁFA időszak" meg van adva, kitöltése kötelező.
- Adatrögzítés
Az adatmező az adatrögzítés módját szabályozza. Lehetővé teszi, hogy devizás tétel rögzítése során a felhasználó előre megmondja, melyik irányból akar számoltatni a programmal.
- Dev. adóalap, Dev. ÁFA, Dev. érték
Az adatrögzítés módjától és a megadott ÁFA kódtól függően kerülnek bevitelre a tételsor devizás értékei.
- Adóalap, ÁFA érték, Összesen
Szintén az adatrögzítés módjától és az ÁFA kódtól függően kell rögzíteni a tételsor értékeket.
- Gyűjtők
A számlatükörben kialakított gyűjtési paraméterek (gyűjtő csoport) alapján a bizonylat tétel gyűjtő azonosítója. Ennek segítségével lehet a bizonylat tételhez pl.: munkaszámot, költséghelyet, üzletkötőt, stb. rendelni. A témáról további információ a Paraméterezési útmutatóban található. Egy bizonylat tétel a főkönyvi számon kívül további négy szempont (könyvelési dimenzió) szerint gyűjtőzhető, de mivel a gyűjtőzés főkönyvi számonként szabályozható, ezért különböző főkönyvi számok esetén négynél több gyűjtő csoport is használható. Egy gyűjtő csoport "számtalan" gyűjtő azonosítót tartalmazhat. Másképp kifejezve a gyűjtők segítségével a főkönyvi és folyószámla könyvelés mellett további analitikákat is lehet vezetni.