A funkció a Pénzügy | Bankkivonatok rögzítése menüpontból érhető el. Lehetővé teszi a banki kivonatok berögzítését. Az adatrögzítés kezelésének logikája - a gyakorlat által megkívánt elveket követve - gyors, pontos bizonylatrögzítést biztosít. A folyószámlás tételek rögzítése közben a rendezetlen tételek megtekinthetőek, ill. kiválaszthatóak a banki kivonaton található hivatkozási szám alapján. A banki kivonat, már berögzített tételeinek összesített forgalma folyamatosan nyomon követhető.
A rendszer paraméterezése során annyi bank jellegű főkönyvi naplót kell megnyitni, ahány bankszámlája van a cégnek.
Az adatrögzítés bizonylatfejre, továbbá bizonylat tételekre tagolódik.
Bankkivonatok rögzítése
Használható funkcióbillentyűk
Ins-Új bizonylat
Új banki kivonat rögzítése kezdeményezhető.
- Folyószámlás banki tételek csoportos felvitele
Lehetőség van partnerenként, csoportosan rögzíteni tételeket. Így jelentősen gyorsulhat a kivonatok rögzítési ideje.
- Del-Bizonylat törlés
A teljes banki kivonat törölhető.
- F3-Biz. módosítás
A banki kivonat fej adatainak módosítása.
Az adatmezők értelmezése
- Kivonatszám
A banki kivonat sorszáma. A főkönyvi könyvelésben és a kimutatásokon mint 'Könyvelési bizonylatszám' jelenik meg.
- Kivonat kelte
A banki kivonat kelte. A főkönyvi könyvelésben ez alapján képződik a könyvelési időszak, a banknapló 'könyvelési időszak' tulajdonságával összhangban.
- Kivonat terhelés/jóváírás összesen
Lehetőség van a banki kivonat összesített forgalmi adatának berögzítésére. Ezáltal a berögzített tételek összege és az ellenőrző összegként előre megadott forgalom összesen közötti eltérés folyamatosan nyomon követhető.
Bankbizonylat tétel
Használható funkcióbillentyűk
- Ins-Felvitel
A kiválasztott bizonylathoz új tétel rögzítése kezdeményezhető.
- Del-Törlés
A kiválasztott kivonat aktuális tétele törölhető.
- F3-Módosítás
A bizonylat tétel adatainak módosítása.
Az adatmezők értelmezése
- Biz.sor
A bizonylaton belüli tételsorszám mezőt a rendszer automatikusan képzi. Abban az esetben, ha esetleg a bevitt sorrend nem megfelelő, akkor lehetőség van a javításra.
- Jogcím
A bizonylat tétel jogcíme. Kitölteni akkor kell, ha az adott ügyintéző jogcím segítségével kontíroz. A jogcímek létrehozására, szerkesztésére a Vállalati törzsek | Pénzügyi jogcímek menüpontban van lehetőség.
- Főkönyvi szám
A bizonylat tétel főkönyvi száma.
- Terhelés / Jóváírás
A kivonat tételsor a bankszámlán terhelésként vagy jóváírásként jelenik meg.
- Rendezési szám
A banki kivonat folyószámlás tételeinél hivatkozási számként megjelölt adat. Az átutalás tárgyát képező folyószámlás tételeknek, például kimenő számlának az eredeti számlaszáma. A rendezési szám alapján a rendszer automatikusan beazonosítja a partnert, folyószámlát, valamint az összeget.
- Esemény
A gazdasági esemény rövid szöveges leírása. Ha a rövidítésszótárban van a beírás alatt állóhoz hasonló szöveg, a rendszer automatikusan kiegészíti a szöveget.
- Partner
Folyószámlás főkönyvi számok esetén kell kitölteni. Partner típusú folyószámla esetén annak a partnernek a kódja, aki(nek-től) az összeg átutalásra került/befolyt .Pl.: vevőszámla kiegyenlítéskor a 311-es főkönyvi számhoz a partnerkód.
- ÁFA időszak
A tételsor ÁFA időszakának meghatározása. Kitöltése csak akkor szükséges, ha ÁFA kód is megadásra kerül. A tételsor alapesetben a teljesítési dátumának vagy a bizonylat keltjének megfelelő ÁFA időszakba kerül. Az ÁFA kimutatás/bevallás az ÁFA időszak alapján mutatja ki az ÁFA analitika tételeit. A korában definiált ÁFA időszakok közül lehet választani. Lezárt ÁFA időszak esetén a teljesítési dátumnak megfelelő önrevíziós időszakba kerül. Az ÁFA időszakok egy normál, és max. négy önrevíziós ÁFA időszakból állnak. Az ÁFA időszak eltérhet a számviteli időszaktól, ez esetben automatikusan ÁFA átvezetési tételek könyvelődnek a rendszerparaméterként beállítandó ÁFA átvezetés fők. számokon.
Speciális ÁFA időszak a Pénzforgalmi ÁFA. Ennek a célja, hogy elkülönítse azokat a tételeket, melyeket a pénzforgalmi szemléletű bevallási lehetőség miatt a kiegyenlítésig el kell különíteni.
- ÁFA kód
Tételsor ÁFA kódja. Az ÁFA besorolás ÁFA kódok segítségével történik. A tétel csak akkor kerül be az ÁFA analitikába, ha az ÁFA kód meg van adva. Amennyiben az " ÁFA időszak" meg van adva, kitöltése kötelező.
- Adatrögzítés
Az adatmező az adatrögzítés módját szabályozza. Lehetővé teszi, hogy devizás tétel rögzítése során a felhasználó előre megmondja, melyik irányból akar számoltatni a programmal.
- Dev. adóalap, Dev. ÁFA, Dev. érték
Az adatrögzítés módjától és a megadott ÁFA kódtól függően kerülnek bevitelre a tételsor devizás értékei.
- Adóalap, ÁFA érték, Összesen
Szintén az adatrögzítés módjától és az ÁFA kódtól függően kell rögzíteni a tételsor értékeket.
- Gyűjtők
A számlatükörben kialakított gyűjtési paraméterek (gyűjtő csoport) alapján a bizonylat tétel gyűjtő azonosítója. Ennek segítségével lehet a bizonylat tételhez pl.: munkaszámot, költséghelyet, üzletkötőt, stb. rendelni. A témáról további információ a Paraméterezési útmutatóban található. Egy bizonylat tétel a főkönyvi számon kívül további négy szempont (könyvelési dimenzió) szerint gyűjtőzhető, de mivel a gyűjtőzés főkönyvi számonként szabályozható, ezért különböző főkönyvi számok esetén négynél több gyűjtő csoport is használható. Egy gyűjtő csoport "számtalan" gyűjtő azonosítót tartalmazhat. Másképp kifejezve a gyűjtők segítségével a főkönyvi és folyószámla könyvelés mellett további analitikákat is lehet vezetni.