Tobábbi dokumentációk:
Kezelési útmutatók

Ez az oldal egy régebbi verziója. Nézze meg a jelenlegi verziót.

Összehasonlítás a jelenlegivel Korábbi változatok megtekintése

1 verzió Tovább »

Az elhatárolás funkció használatához szükséges alapvető információ a Elhatárolások kezeléséhez kapcsolódó beállítások c. útmutatóban található.

Az elhatárolás nyilvántartás modul támogatja az évek közötti és az adott üzleti éven belüli elhatárolás tételek kezelését. Az elhatárolások ilyen módú kezelése az automatikusan létrehozza az elhatárolás könyvelési bizonylatokat, és biztosítja, hogy az elhatárolás nyilvántartás zárt alrendszerként működjön.

A SUP® rendszerben az elhatárolás nyilvántartás vezetésére és a kapcsolódó könyvelési tételek automatikus generálására két módszer van.

  • A könyvelési tétel adatrögzítésével egyidőben lehet elhatárolásra kijelölni az adott tételt
  • A korábban rögzített tételek közül utólag is ki lehet jelölni elhatárolásra

Az elhatárolás nyilvántartásba felvett tételek könyvelése szintén történhet utólag, vagy azonnal. Az elhatárolandó tételek módosíthatósága miatt célszerűbb az elhatárolás nyilvántartás alapján a kapcsolódó elhatárolás tételeket egy adott időszak végen - utólag könyveltetni.

1. Elhatárolandó tételek könyvelése

A Pénzügy | Beérkező és kimenő számlák rögzítése menüpontban a szokásos módon rögzíteni kell az elhatárolandó bizonylatokat. Amennyiben egy bizonylat csak részben elhatárolandó, azt meg kell bontani két tételsorra.

A bizonylat tételek rögzítésének befejezése után azokat a tételeket, melyeket fel kell venni az elhatárolás nyilvántartásba, ki kell jelölni elhatárolásra az [F9-Elhatárolás] funkcióval.

 Figyelem

Az eredeti tétel könyvelése során nem szabad rögtön az elhatárolás főkönyvi számra könyvelni, ezt a SUP® rendszer által nyújtott automatizmus végzi. Célszerű a könyvelési esemény szövegben utalni arra, hogy a tétel elhatárolandó.

2. Elhatárolás tételek nyilvántartása

A SUP® rendszerben a Főkönyv | Időbeli elhatárolások nyilvántartása menüponttal kezelhetők az elhatárolásra kerülő tételek.

A funkciót kiválasztva megjelennek az adott üzleti évben nyilvántartott elhatárolás tételek. Megjelennek azok a tételek, melyek korábban a Pénzügy | Beérkező és kimenő számlák rögzítése menüponton keresztül kerültek bele a rendszerbe, ill. új tételt hozzáadni az [Ins-Tétel hozzáadása] funkcióval is lehet. Ez esetben a már korábban könyvelt bizonylatok közül (melyek nem lettek elhatárolásra kijelölve) csoportosan kell kiválogatni a szokásos tétel kijelöléses módszerrel.

Minden tételnél ikonok jelzik, hogy az elhatárolásra kijelölt tételhez kapcsolódó könyvelési bizonylatok elkészültek-e.

Az [F10-Lista] funkcióval az elhatárolás nyilvántartás kinyomtatható.

A válogatás során meg kell határozni az elhatárolás tételek könyveléséhez szükséges adatokat, pl.: elhat. fők. szám, időszak, stb.

Lehetőség van sokféle szűrésre, mely alapján a könyvelési tételek közül ki lehet választani az elhatárolandókat.

3. Elhatárolás tételek könyveltetése

A Főkönyv | Időbeli elhatárolások nyilvántartása menüpontban, az [F9-Könyvelés] funkciót választva kezdeményezhető a korábban nyilvántartásba vett elhatárolandó tételekhez kapcsolódó elhatárolás ill. elhatárolás megszüntetése bizonylatok automatikus könyvelése. A funkció a korábban meghatározott szabályok alapján új könyvelési bizonylatokat készít az aktuális üzleti évbe, ill. a következő/előző üzleti évbe/hónapba.

Az elhatárolás nyilvántartásban a későbbiekben is megtekinthetőek az időbeli elhatárolás eredeti bizonylatai, ill. a kapcsolódó elhatárolások könyvelési bizonylatai [F8-Bizonylatok] funkcióval.

 Figyelem

Az elhatárolandó pl.: költség tételhez kapcsolódó elhatárolás, ill. elhatárolás megszüntetése bizonylatok a számla tétel rögzítésekor (az elhatárolásra jelöléssel egyidőben) is könyveltethetők. Azonban az eredeti tétel módosíthatósága miatt célszerű ezt 'késleltetni', és inkább az Főkönyv | Időbeli elhatárolások nyilvántartása menüpontban az [F9-Könyvelés] funkcióval létrehozni az elhatárolás bizonylatokat.