Kapcsolódó információk:
› Paraméterezési útmutatók
Korábbi változatok
Bankkivonatok adatinak rögzítése manuálisan, kivonat alapján a A SUP® Rendszerben lehetőség van bankkivonatok fogadására, amely a Pénzügy | Bankkivonatok rögzítése menüpontban kivitelezhető a SUP® Integrált Számviteli Rendszerben. Továbbá lehetőség van a bankkivonatok adatainak elektronikus feldolgozására bizonyos fogadása menüpontban található. A bankkivonatok tételeinek elektronikus feldolgozásához az exportált kivonat file banki szoftverekből, az adott bank internetes felületről letölthető fájl tölthető le, ezt követően a file betöltésével úgynevezett átadás-átvétel módszerrel olvasható be a SUP® Rendszerbe. Azon bankok listája, amelyeknél a bankkivonatok fogadását támogatja a SUP® Rendszer, folyamatosan bővül a felhasználói és technikai igények függvényében.
A bankkivonatok tételeinek fogadása során a SUP® Rendszer Rendszer csak akkor tud teljes körű azonosítást végezni, ha a beérkező számlákra történő átutalási megbízások készítése is a SUP® Rendszerből lett generálva. Ebben az esetben az azonosítás a rendszer által generált utalási szám alapján történik, az utalási szám csak a terhelésekre értelmezhető. Amennyiben az átutalási megbízások nem a SUP® Rendszer Átutalási megbízások készítése funkcióval lettek készítve, a teljes körű azonosítás nem biztosított. Hasonló a helyzet a kimenő számlákra történő jóváírásokkal.
- Amennyiben nincs utalási szám, további azonosítási pont, a partner bankszámlaszáma, ebből adódóan a partner törzsben a partner bankszámlaszámát rögzíteni szükséges. A partner bankszámlaszáma alapján történő azonosítás terhelések és jóváírások esetében is működik.
- Következő azonosítási lehetőség a rendezési szám (eredeti számlaszám) hivatkozás az átutaláson, ezek az azonosítási pontok a folyószámlás tételek azonosítására szolgálnak. A nem folyószámlás tételek (pl: bankköltség, banki kamat) azonosítása történhet a rendszer által automatikusan, a banki közlemény alapján előre rögzített szabály alapján, melyhez további információ itt található: Bankok, Bankhoz kapcsolódó gazdasági események, Bank - utalások kontírozási szabályai, vagy az [F3-Módosítás] gombbal kézzel a javítás során
...
- . Amennyiben nincsenek az előbb említett támpontok az utalási tételek azonosítására, a tétel azonosítás nélkül kerül betöltésre, az utólagos kontírozást az [F3-Módosítás] gombbal kell elvégezni.
A beolvasás azoknak a banki szoftverekből előállított (exportált) kivonat fájl alapján történik, melyhez a SUP® Rendszer illesztve lett. A A beolvasás után a tételek egy átmeneti tárterületre kerülnek, és csak a teljes körű ellenőrzés - kontírozás után kerülhetnek a könyvelési adatbázisba.
Azon bankok listája, amelyeknél a bankkivonatok fogadását támogatja a SUP® Rendszer, folyamatosan bővül a felhasználói és technikai igények függvényében.
Bankkivonatok fogadása
A letöltött és a file-ból beolvasott tételek azonosításának módszere:
Fogadásnál az alábbi módon azonosítja a kivonatot a rendszer:
Algoritmus a partner, főkönyvi szám és rendezési szám megállapításához:
- Azonosítás az utalási szám alapján
- Partner azonosítás bankszámlaszám alapján, amennyiben a partner beazonosítható, akkor a partner nyitott tételeire elsősorban a rendezési szám alapján, másodsorban összeg alapján, harmadlagosan pedig határidő és kelt alapján történik a bontás
- Fők.szám azonosítás rendezési szám alapján
- Fők.szám azonosítás Aggreg8 Bankszámla regisztrálása PSD2 tranzakció letöltéshez tranzakció típus alapján
- Fők.szám azonosítás közlemény alapján, közlemény alapján - vagyis annak átalakításával (kigyűjtjük azokat a szavakat, ami tartalmaz számot - "értékes" információt) - történik a rendezési szám meghatározása.
- Fők.szám azonosítás kincstári számlaszám alapján
- Gyűjtő azonosítás fők. szám alapján
- Tétel bontás rendezési szám alapján talált nyitott tételt
- Tétel bontás összeg alapján talált nyitott tételt
- Tétel bontás egyéb nyitott tételre
- Tétel bontás maradék összegre
Tétel bontás sorrendje:
- A rendezési számok alapján bont elsődlegesen, (tehát azokat a bizonylatokat veszi előre, amelyek rendezési száma benne van az "értékes" közleményben, ezt is a szavak sorrendjében)
- Másodlagosan az értékre alapján rendez (tehát azokat a bizonylatokat veszi előre, amelyek értéke megegyezik az utalt értékkel)
- Harmadlagosan határidő majd kelt alapján (tehát azokat a bizonylatokat veszi előre, amelyek határideje legrégebben voltak)
- Az azonosítani nem sikerült tételek manuálisan azonosíthatóak az [F3-Módosítás] gombbal.
- Addig megy az algoritmus ezen a listán, ameddig az utalás értéke engedi!Ha esetleg nem lenne utalás, vagy túlfizetés történt, ebben az esetben a maradék értéket a maradék "értékes" közleménnyel képzi.
A képernyőn az adatok két részre osztása látható, mint a "Tranzakció adatai", ezen adatok nem módosíthatóak, míg a "Kontírozás" alatti mezők módosíthatóak.
Bankkivonatok fogadása
Qsfilterek |
---|
- Saját bankszámla
Tranzakciók letöltése esetén nem csak egy bankszámlához köthetőek az adatok. A feldolgozás azonban a "papír" alapú kivonatnak megfelelő, amely bankszámlaszámonként készül. - Csak a hibás sorok
Csak a hibás sorok képernyőn megjelenítése. - Alap
Ez az alap érték vagyis nincs szűrési feltétel. - Könyvelés napja szerint, csoportosítás
A könyvelés napja szerinti csoportosítás a könyvelési napnak megfelelően összegzi a jóváírásokat, terheléseket.
Qsfuncgomb |
---|
- Ins-Tételbontás
Összevont Összevont utalás esetén a közlemény mezőben megadott eredeti számlaszámoknak (rendezési szám) megfelelően a tételsor bontásra kerül a kivonat feldolgozása során. A bontás visszavonható, majd manuálisan bontható a tételsor. A manuális bontás lehetőséget biztosít a partner nyitott tételei közti válogatást. A funkció gomb melletti kis háromszög a tételsor automatikus kontírozását/tételbontását támogatja. Ezen tételbontás akkor alkalmazható, amennyiben a partner azonosított. - Del-Bontás törlése
Az automatikus vagy kézi bontás visszatörlése. A tételsorok visszarendezése a bank kivonatnak megfelelőn egy sorbaaz eredeti beolvasott állapotba.
...
- F3-Módosítás
A beolvasott kivonat tételeinek módosítását, az azonosítatlan mezők kitöltését lehet kezdeményezni elvégezni ezzel a funkcióval. A beolvasás során a rendszer megpróbálja mind a folyószámlás tételek, mind a nem folyószámlás tételek azonosítását elvégezni. Amennyiben ez nem sikeres, a funkcióval lehetséges javítani a kontírozást. A nem Nem folyószámlás tételek esetében lehetőség nyílik a főkönyvi szám kiválasztása után a rendszer által automatikusan felkínált banki esemény - kontírozási szabály elfogadására, mellyel az automatikusan eltárolódik, így a legközelebbi betöltéskor a hasonló jellegű tételeket a rendszer már automatikusan azonosítani tudja.
...
- F4-Partnertörzs
A partner adati képernyő. A funkció melletti segédfunkcióval a partner kimutatás tekinthető meg. F5-Betöltés file-ból.
A banki programból exportált
...
file, megfelelő bank kivonat formátum betöltése. A file kiválasztását követően a formátum és a bank mező automatikusan kitöltésre kerül, a program a már beolvasott kivonatok tételeit megjegyzi.
...
- F6-Tranzakciók letöltése
A PSD2 irányelv a banki tranzakciók megosztásáról szól, részletes leírás a Sikeres PSD2 regisztrációdokumentációban található.A tranzakció letöltése, nem egy kivonatot és nem egy bankszámlaszámot jelent!
Qsboxmegjegyz |
---|
A PSD2 irányelv a banki tranzakciók megosztásáról szól. Tehát nem a banki kivonatok tölthetők le. A tranzakciók letöltése után a feldolgozás a file-ból betöltéshez hasonló módon történik. Az újraírt funkció rögtön az adatbázisba menti az adatokat, a feldolgozás bármikor félbehagyható, később folytatható. Az adatok egy feldolgozási munkaterületen tárolódnak. Egy kivonat teljes azonosítása-feldolgozása után küldhetők a könyvelésbe. |
- F8-Auto.azon./bontás
Az automatikus feldolgozás a még azonosítatlan tranzakciók azonosítását végzi, például a partner törzsben a még nem szerepelt bankszámla szám rögzítését követően a tételek újra azonosítása.A segédfunkcióval (kis háromszög) az összes azonosítás/ bontás törölhető, így a nyers kivonat tételsorai kerülnek vissza feldolgozásra. - F9-Bankkiv.könyvelése
A hibátlan, beazonosított tételek könyvelése, könyvelést követően a tételek a banknaplóba kerülnek, ahol további módosítás lehetséges szükség esetén.
Qsboxmegjegyz |
---|
Az első oszlop a fejlécen az azonosítás eredményét jelöli, sikeres azonosítás esetén zöld pipa, piros x nem azonosított, sárga háromszög további felhasználó általi ellenőrzés szükséges. A segédfunkcióval elérhető további lehetőségek összegyűjtve megtalálhatóak a jobb egérgomb alkalmazásával a fejlécen (a táblázat, amely a kivonat tételsorait tartalmazza). A fejlécen a görgetősáv jobbra húzása további információkat tartalmaz; rendezési szám, főkönyvi szám, partner, megnevezés, utalási szám, Aggre8 (könyvelési sorszám), Filename(betöltött file neve). |
Qsadatmezo |
---|
Tranzakció adatai ( ezen adatok nem módosítható adatok)
- Partner neve
A banki adatainak beolvasása/letöltése (kapott)
...
Qsadatmezo |
---|
- Partner neve
A kivonat adatainak beolvasása során a partner törzsben a partner adatainál rögzített bankszámlaszám alapján partner azonosítás. A mező felhasználó által nem módosíthatóvalósul meg a partner azonosítása. - Partner bankszámlaszáma
A kivonatban található bankszámlaszám megjelenítése, amennyiben a partner törzsben a partner adatainál nem szerepel bankszámlaszám a kivonat feldolgozása során annak felvétele megtehető. A mező a felhasználó által nem módosítható.
Közlemény
Kivonatból a közlemény adat megjelenítése. A mező a felhasználó által nem módosítható.
kapott adatoknak megfelelően a bankszámlaszám megjelenítése. - Közlemény
A beolvasott/letöltött adatoknak megfelelően a közlemény megjelenítése. - Saját bankszámla
A beolvasott file-ban vagy a letöltött tranzakcióból átvett adat. A bank napló azonosítás ez alapján történik. - Tranzakció érték
A beolvasott/letöltött adatoknak megfelelően Érték
Kivonatból az érték mezőben megjelenített Forintos vagy devizás érték. A mező felhasználó által nem módosítható.
Devizaérték
Kivonatból a devizás érték mezőben megjelenített érték mező. A Forintos érték a kivonatból beolvasott devizás érték, illetve a kivonat keltnek megfelelő MNB árfolyam szorzata. A mező felhasználó által nem módosítható.
Árfolyam
A kivonat keltnek megfelelő MNB árfolyam. ( a kivonatok általában nem tartalmaznak árfolyamot). A mező felhasználó által nem módosítható. - Kivonat kelte
File beolvasás esetén a file alapján. Tranzakció letöltés esetén a könyvelési nappal azonos. Havi kivonat tekintetében a hónap utolsó napja, de a könyvelés az adott napra történik ezért a kivonat megbontásra kerül. - Értéknap
Esetenként, pl.: bankkártyás tranzakcióknál az értéknap eltér a könyvelés napjától. - Könyvelés napja
A banki tétel könyvelésének napja, a pénzmozgás napja.
Kontírozás ( ezen adatok felhasználó által módosítható adatok)
- Banknapló
A beolvasott kivonatban feltüntetett saját bankszámlaszám alapján banknapló meghatározás. A banknapló "Bizonylatszám adás módja" -nak kézinek kell lenni, a beállítást javasolt ellenőrizni a Vállalati törzsek | Könyvelési naplók menüpontban. - Knyv.bizszámKivonatszám
A bankkivonat száma, valamint a file alapú betöltés során a havi kivonat bontásra kerül a pénzforgalom napjának (kelt) megfelelően. A kivonat szám módosítható, de nem ajánlott.
Bank napló
A beolvasott kivonatban feltüntetett saját bankszámlaszám alapján banknapló meghatározás. A banknapló mező tartalma módosítható, amellyel párhuzamosan a bank főkönyvi szám mező tartalma is frissül. - Bank főkönyvi szám
A bank naplóhoz rendelt bank megjelölésű főkönyvi szám megjelenítése. A mező felhasználó által nem módosítható.
- Jogcím
Felépített jogcím törzs esetén a felhasználó ez alapján is tudja kontírozni a tételt.
- Aggreg8 esetén a banki paramétereknek megfelelő. A "Banki kapcsolatok paraméterei" a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai | Egyéb paraméterek | Banki paraméterek lapon találhatóak.
- Esemény
A banki közlemény rovatjelenik meg alapesetnek, de ez a felhasználó által módosítható. Főkönyvi szám
A kivonat feldolgozáskor a közlemény mező alapján megtörténik a főkönyvi szám azonosítás. A nem azonosított tételek, vagy tételsoronként kerülnek a felhasználó által azonosításra, vagy [F7-nem azon. bank főksz-ra] könyvelődnek.
Rendezési szám
Folyószámlás kiegyenlítés esetén közlemény mezőben megjelenített adat, számlaszám visszakeresése történik a SUP® Rendszerben, amennyiben az azonosítás sikeres a kivonat lekönyvelését követően a pénzügyileg teljesített tétel automatikusan rendeződik, tehát zárt tétellé válik.
Qsboxmegjegyz |
---|
A partner, főkönyvi szám azonosítást követően, amennyiben a partner nyitott tételi nem jelennek meg a főkönyvi szám megjelölést javasolt ellenőrizni (szállító vagy vevő). |
- Érték
A forintos érték, a mező tartalma nem módosítható.
- Devizaérték
A devizás érték, a mező tartalma nem módosítható. - Árfolyam
A keltnek megfelelő MNB árfolyam, azonban a kivonatok általában nem tartalmaznak árfolyamot. - Jogcím
Jogcím használat esetén a bank könyvelést előkészítő felhasználó ez alapján is tudja kontírozni a tételt.
- Főkönyvi szám
Sikeres azonosítással párhozamosan az érintett főkönyvi szám megjelenítse, jellemzően vevő, szállító, jövedelem elszámolás, költség típusú főkönyvi szám. - Partner
Bankszámlaszám alapján azonosított partner partnerkódjának, megnevezésének megjelenítése. A partner megjelenítés folyószámlás, partneres típusú főkönyvi szám esetén lehetséges. A partner azonosítása során a partner törzsben még nem rögzített bankszámla szám az azonosítás folyamatában rögzíthető. - Gyűjtők
A könyvelési tétel gyűjtőzése szükség esetén.
- gyűjtő kezelése. A gyűjtő kezelés a főkönyvi számhoz beállítottaknak megfelelő.
Qsboxmegjegyzqsboxrelated |
---|