Tobábbi dokumentációk:
Kezelési útmutatók

Összehasonlított verziók

Kulcs

  • Beillesztett sor.
  • Törölt sor.
  • Formázás megváltoztatva.

2020. július 1-től az áfatörvény alapján minden befogadott szállítói számláról, amelyre a cég áfalevonási jogát gyakorolni akarja, áfaösszeghatárra tekintet nélkül adatot kell szolgáltatni a NAV felé az M lapon, a belföldi összesítő jelentésben Tételes ÁFA bevallás (M lap). Ezzel már nem csak a kiállított számlák, de a cégek közötti, befogadott számlák is teljeskörűen láthatóak lesznek az adóhatóság számára. 

Az áfatörvény hatálya:

  • a magyarországi belföldi termékértékesítésre és szolgáltatásnyújtásra
  • termék Európai Közösségen belüli beszerzésére, valamint Európai Közösségen belülre történő értékesítésére
  • a termék exportjára és importjára, valamint a szolgáltatásexportra és -importra terjed ki.

A fizetendő adót főszabályként a teljesítéskor kell megállapítani. A bevallásban az ügyleteket a teljesítés időpontját magába foglaló adómegállapítási időszakban kell főszabályként szerepeltetni.

...

 

Tartalomjegyzék
stylenone

 


Numbered Headings

Partnertörzs,

adószám - magánszemély beállítások

adóalanyiság kezelése

Minden befogadott 2013 évtől hatályba lépő törvény megköveteli, hogy a 2 millió Ft. ÁFA összeget elérő vagy meghaladó számla esetén tételes bevallást kell produkálni nyújtani az adóhatóság felé. Ennek , ennek első lépéseként vizsgálatot kell kezdeményeznünk a már meglévő partnereink körében. Különbséget kell tenni a cégek és magánszemélyek között. A nem magánszemély típusú partnerekhez nyilvántartásba kell venni a partner adószámát.

Panel
bgColor#EEFFEE

 A jelenlegi információink szerint a leggyorsabb adószám lekérdezési módszer a NAV adószám adatbázisának lekérdezése

A hiányzó adószámok könnyen megvizsgálhatók a Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban, ahol a szűrési feltételek megadásával könnyen kigyűjthetők a hiányzó adattartalmú partnerek.

Image Removed
2013-tól újonnan felvett partnerek esetén szintén a partner felvitelekor elengedhetetlen a cég és magánszemély megkülönböztetése. Ezt a magánszemély Igen | Nem funkció kiválasztásával kell beállítani. Amennyiben a partner nem magánszemély, az adószám megadása kötelező, ellenkező esetben a rendszer hibát jelez.

Partner törzsben az adóalanyiság beállítása:

  • Normál adóalany
    A vevő Magyarországon nyilvántartásba vett (nem csoportos) ÁFA alany és a számlán kötelező szerepeltetni az adószámát.

  • Csoportos adóalany
    A vevő Magyarországon nyilvántartásba vett csoportos ÁFA alany és a számlán kötelező szerepeltetni az adószámát.

  • EU közösségi adószámos
    A vevő (közösségi adószámmal rendelkező) a Közösség másik tagállamában nyilvántartásba vett adóalany és közösségi adómentes termékértékesítés az ügylet.

  • EU adószám nélküli
    A vevő (közösségi adószámmal nem rendelkezik) a Közösség másik tagállamában nyilvántartásba vett adóalany és az ügyletet belföldi 27, 18 vagy 5%-os ÁFA terheli.

  • Külföldi, nem EU tag
    A vevő harmadik országban letelepedett és az ügyletben nem másik tagállami adóalanyi minőségében vesz részt.

  • Magánszemély
    A vevő adószámmal nem rendelkező belföldi vagy külföldi magánszemély.

  • Egyéb (pl.: adószámos magánsz.)
    Egyéb, az előző adóalanyokhoz nem sorolható vevő (pl: adószámos magánszemély).

Szállítói partner

Partnertörzs,

pénzforgalmi ÁFA beállítás

Pénzforgalmú szemléletnél a 2013-as év előtti vizsgálat nem szükséges. Viszont amennyiben a már kapcsolatban álló partner a pénzforgalmi szemléletű ÁFÁ-t választotta, abban az esetben a Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban az ÁFA pénzforgalmi elszámolás Igen | Nem lehetőségei közül az Igen funkció kiválasztásával a partner pénzforgalmi szemléletű adózónak minősül. Ugyanezen elv alapján működik az új partner felvitele is, aki ezt az elszámolást választotta. A pénzforgalmi tételek részletes leírása a Pénzforgalmi ÁFA paraméterezése útmutatóban található.

Saját adatok, pénzforgalmi ÁFA beállítás

Amennyiben a törvényben előírt feltételeknek megfelelően a könyvelt cég a pénzforgalmi ÁFÁ-t választotta, abban az esetben a Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban az ÁFA pénzforgalmi elszámolás funkciót Igenre kell állítani.

Adóbevallási időszak

Az adóalanyoknak az adófizetési kötelezettségük mértékétől függően havonta, negyedévente vagy évente kell adóbevallást benyújtaniuk a Nemzeti Adó és Vámhivatalhoz (NAV) elektronikus úton a bevallási   időszakot követő hónap / negyedév 20. napjáig, éves bevalló esetén pedig a bevallással érintett évet követő február 25-ig, és ezzel egyidejűleg kell az adófizetési kötelezettségüket is teljesíteniük. Az időszakok beállítása a Szerviz / Paraméterek / Üzleti évek és időszakok menüpontban az "ÁFA időszakok lapon" lehetséges beállítani. Ennek módjától részletes leírás az ÁFA időszakok paraméterezési útmutatóban található.

Áfaösszesítő nyilatkozat (A60)

Az áfaalanyoknak közösségi adószámuk alatt teljesített ügyletek tekintetében is, összesítő nyilatkozatot kell benyújtaniuk az adóhatóság részére az alábbi esetekben:

  • Európai Közösség területén belül történő termékértékesítés,
  • Európai Közösség területén belül történő szolgáltatásnyújtás,
  • Európai Közösség területéről történő termékbeszerzés,
  • Európai Közösség területéről történő szolgáltatás igénybevétel.

Az összesítő jelentésben a partner közösségi adószámát és az érintett időszak összesített ellenértékét kell a fenti négy ügyletnek megfelelő bontásban feltüntetni. Az A60 bevalláshoz a részletes leírás az A60 bevallás leírásban található.

ÁFA kódok

A SUP rendszerben az ÁFA bevallásba azok a tételek kerülnek, amelyek könyvelési tételsorán ÁFA kód, ÁFA időszak szerepel. ÁFA kódok használatáról bővebb leírás az ÁFA kódok leírás tartalmazza.