Tobábbi dokumentációk:
Kezelési útmutatók

2020. július 1-től értékhatártól függetlenül minden olyan belföldi adóalanytól befogadott számláról adatot kell szolgáltatni, amely alapján a terméket beszerző, szolgáltatást igénybevevő az adott ÁFA időszakban levonási jogot gyakorol. Továbbra sem kell adatot szolgáltatni a magánszemélytől vagy külföldi partnertől befogadott, valamint a fordított adózás alá tartozó és az adómentes ügyletekről befogadott számlákról.

1. Partnerek adószámainak beállítása

A tételes ÁFA kimutatása és kezelése adószámonként történik. Ennek előfeltétele, hogy a Vállalati törzsek | Partnerek menüpont segítségével a belföldi partnerek adószáma is fel legyen rögzítve, mint törzsadat. Mivel a kimutatás a későbbiekben adószámonként összesít, az adószámmal nem rendelkező partnereket meg kell jelölni magánszemélyként.

 Megjegyzés

A rendszer alapesetben nem enged két egyforma adószámú partnert rögzíteni. Amennyiben erre szükség van, az külön engedélyezni lehetséges.

A programban lehetőséget biztosít a NAV honlapja segítségével az ÁFA alanynak minősülő adózók adószámainak egyszerű lekérdezésére.

2. Számlák rögzítése

A számlák rögzítése a szokásos módon történik a Pénzügy | Beérkező és kimenő számlák rögzítése menüpontban. Az adatrögzítés során segítségképpen a rendszer felhívja a figyelmet arra, ha a partnernek nincs adószáma.

3. Pénztári tételek

A pénztári tételek esetén, ha folyószámla nélkül, közvetlenül a pénztár számlával szemben történik a könyvelés, korábban nem volt lehetőség a partner megadására. Abban az esetben, ha a számla ÁFÁ-t tartalmaz meg kell adni az ún. ÁFA partnert. Az ÁFA partner megadása nincs hatással a folyószámla listákra, csak a partnerenkénti ÁFA kimutatásban van jelentősége.
Természetesen továbbra is fennáll az a lehetőség, hogy a készpénzes számlák beérkező számlaként kerülnek rögzítésre (itt történik meg az ÁFA elszámolás), és a pénztárban folyószámlaként lesznek kiegyenlítve.

4. M lap egyeztetés

A Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüpont az [F5-ÁFA egyeztetők] funkcióban lehetőség  van az M-lap előzetes egyeztetésére. Az egyeztetés a lekönyvelt bizonylatokat veti össze, hogy azok  a NAV Online számla oldalra beküldésre kerültek-e.

5. ÁFA zárás

A Főkönyv | Időszaki ÁFA zárás menüpontban elvégezhető ÁFA zárás biztosítja, hogy az érintett tételek ÁFA szempontjából ne legyenek módosíthatók a későbbiekben. Ezért minden esetben hasznos, ha az ÁFA bevallás nem a zárás előtt lekérdezhető előzetes ÁFA listák alapján, hanem a zárás után elérhető ún. zárási listákból történik.

Az Időszaki ÁFA zárás segítségével válik lehetővé az önrevíziós bevallások kezelése.

 Figyelem

Amennyiben a könyvelésben szerepelnek olyan számlák, amelyeket fel kell tüntetni az M lapon, abban az esetben az ÁFA zárás elengedhetetlen. Az M lap egyeztetéssel kapcsolatos útmutató a következő lapon található M lap egyeztetés.