1. Főkönyvi nyitó tételek rögzítése
A rendszer indításakor az adott cég nyitó adatainak ( 1-4 számla osztály ) felrögzítése kézi rögzítéssel történik. Ez a dokumentum nem tartalmazza a főkönyvi számok létrehozásának leírását, mely a Könyvelés alapvető törzsek és paraméterek c. fejezetben található.
A nyitó tételek felrögzítéséhez szükség van egy nyitó naplóra. (A későbbi automatikus évnyitások is erre a naplóra fognak könyvelődni.) A Vállalati törzsek | Főkönyvi naplók menüpontban be kell állítani ill. ellenőrizni kell a következő adatokat.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
Nyitó napló adatok
- Naplószám pl.: 101
- Megnevezés pl.: Nyitó napló
- Jelleg Nyitó
- ÁFA elszámolás Nem
- Könyvelési időszak Havi könyvelés
- Bizonylatszám adás módja Kézi sorszámozás
- Sorszám tartomány <Üres>
- Főkönyvi szám A főkönyvi szám törzsben előzőleg meghatározott "nyitó" főkönyvi szám. Jellemző értéke "491-Nyitó mérlegszáma".
A tételek felrögzítése a Főkönyv | Könyvelés menüpontban történik a 101-es nyitó napló kiválasztásával.
Bizonylat számot célszerű - de nem kötelező - "beszélő számként" megadni.
Ennek egyik módja lehet, hogy számlaosztályonként van egy-egy nyitó bizonylatszám.
Pl.: NY1 - sz. bizonylat, mint egyes számlaosztály nyitója, NY2 - sz. bizonylat, mint kettes számlaosztály nyitója, stb... A bizonylatszámon belüli tételsorokra kerülnek az adott számlaosztály főkönyvi számainak nyitó értékei. Időszakként a " Nyitó " időszakot kell megadni.
A hármas és négyes számlaosztályt a folyószámlás főkönyvi számok (jellemzően vevői-szállítói folyószámlák) nélkül kell rögzíteni, mert ezek külön bizonylaton tételesen kerülnek megnyitásra.
A folyószámlás tételek nyitását két módon is el lehet végezni attól függően, hogy a későbbiekben milyen részletes pénzügyi kimutatásokra lesz szükség.
2. Folyószámlás nyitó tételek rögzítése
Alapesetben a főkönyvi nyitó tételek között szerepelnek a kiegyenlítetlen vevő és szállítói tételek. Azonban ekkor a felrögzítéskor nincs lehetőség határidő megadására. A nyitott - zárt (rendezetlen/rendezett) folyószámlás kimutatásokban az adatok helyesen szerepelnek, azonban a határidős listákban ezek a tételek "azonosítatlan" tételként határidő nélkül fognak szerepelni. Annak érdekében, hogy a kiegyenlítetlen tételek számlánkénti bontásban jelenjenek meg külön naplókban kell őket bizonylatonként, tételesen rögzíteni. ÁFA-t nem kell a tételhez rögzíteni. A Vállalati törzsek | Főkönyvi naplók menüpontban meg kell határozni a következő adatokat.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
Nyitó - vevő napló adatok
- Naplószám pl.:102
- Megnevezés pl.: Nyitó - vevő napló
- Jelleg Vevő
- ÁFA elszámolás Nem
- Könyvelési időszak Havi könyvelés
- Bizonylatszám adás módja Kézi sorszámozás
- Sorszám tartomány Nincs
- Főkönyvi szám A főkönyvi szám törzsben előzőleg meghatározott "vevő" főkönyvi szám. Jellemző értéke "311-Belföldi vevők".
Nyitó - szállító napló adatok
- Naplószám pl.:103
- Megnevezés pl.: Nyitó-szállító napló
- Jelleg Szállító
- ÁFA elszámolás Nem
- Könyvelési időszak Havi könyvelés
- Bizonylatszám adás módja Kézi sorszámozás
- Sorszám tartomány Nincs
- Főkönyvi szám A főkönyvi szám törzsben előzőleg meghatározott "szállító" főkönyvi szám. Jellemző értéke "451-Belföldi szállító".
A tételek rögzítése a Pénzügy | Beérkező és kimenő számlák rögzítése menüpontban az adott (vevő/szállító) napló kiválasztásával történik. Az adatrögzítés során az ellenszámla mindig a "mérleg" számla (491 - Nyitó mérlegszámla) és az ÁFA kódot kihagyva a bruttó értéket kell felvinni.