Tobábbi dokumentációk:
Kezelési útmutatók

A SUP® Integrált Számviteli Rendszer rendszerben a kimenő számlák készítése ill. a beérkező számlák iktatása során előfordulhat, hogy olyan tételeket kell számlázni (könyvelni), melyek keltezése, vagy teljesítése az aktuális üzleti éven kívül van.

A következő lehetőségek vannak:

  • Áthúzódó tétel az aktuális és a következő üzleti év között (év vége)
    • A számla kelte az aktuális üzleti évben van, de a számla teljesítése a következőben
    • A számla kelte a következő üzleti évben van, a számla teljesítése az aktuálisban
  • Áthúzódó tétel az aktuális és az előző üzleti év között (év eleje)
    • A számla kelte az aktuális üzleti évben van, de a számla teljesítése még az előző évi
    • A számla kelte az előző üzleti évben van, a számla teljesítése az aktuálisban

Bármelyik esetet is nézzük a SUP® Integrált Számviteli Rendszer rendszer a bizonylat dátumok alapján keletkező könyvelési ill. ÁFA időszakokat nem engedi az aktuális üzleti éven kívülre.
Bizonylat tehát mind a kelt, mind a teljesítési dátum alapján ”kiléphet” az aktuális üzleti évből, de az időszakok az üzleti éven belül maradnak (amelyikbe a bejelentkező képernyőn beléptünk).

Az év végi áthúzódó tételek (következő év) esetén az év utolsó időszakára, az év eleji (előző évi) pedig az év első időszakára kerülnek a könyvelés során.
Az tehát, hogy egy adott tétel melyik évben kerül kiszámlázásra (pl.: az év végén) azt leginkább talán az befolyásolja, hogy az adott számlát melyik évi sorszámmal kell kiállítani, ugyanis a számla sorszámok évfüggőek.

Egy konkrét példán bemutatva

December közepén olyan kimenő számlát készítünk (vagy könyvelünk), melynek a teljesítése már a következő üzleti évben van. Üzleti évként még a ”régi” évet kell választani, azonban bizonyos mértékben már az új üzleti évnek is előkészítettnek kell lennie. Ez esetben (januári teljesítés) a SUP® Integrált Számviteli Rendszer rendszer már a következő évi ÁFA kódon kéri rögzíteni a tételeket, azonban (mivel sem a könyvelési sem az ÁFA időszak nem léphet ki az üzleti évből ) ezek a tételek az aktuális üzleti év utolsó számviteli ill. ÁFA időszakában kerülnek kimutatásra.

Különösen fontos ez az ÁFA kimutatásnál, ahol ilyen esetben az ÁFA összesítőn két egyforma ÁFA kódú összesítő sor is előfordulhat (tárgyévi, ill. következő évi összegek). A számla a számviteli szempontok szerint ezévi tétel (kiállítás, árbevétel, folyószámla nyilvántartás), azonban a hozzá kapcsolódó ÁFA-t vegyes bizonylaton át kell könyvelni a következő üzleti évbe.

Fők. sz.
ÁFA kód
Ft érték

Ellensz.
467
2
20 000,-T
47x
47x


20 000,-
K467

Mindezt természetesen nem feltétlenül számlánként egyesével kell megtenni, hanem az összes áthúzódó tétel egy vegyes bizonylaton átkönyvelhető.
Ez esetben ún. közvetlen ÁFA könyvelést kell végezni (a bizonylat tételsorában közvetlenül egy ÁFA főkönyvi számra könyvelünk, mely megegyezik az ÁFA kód által vonzott főkönyvi számmal). A közvetlen ÁFA könyvelés esetén megadható az adóalap is, de főkönyvi kartonra csak az ÁFA összege kerül.
Tehát az ÁFA összegének könyvelésekor ÁFA kódot is kell használni, hogy ne csak a főkönyvi ÁFA kartonból, hanem az ÁFA kimutatásból is ”kivegye” az összegeket. Ahhoz, hogy a megfelelő (következő évi) ÁFA kódot lehessen választani, a bizonylat-fej kitöltésekor a teljesítés dátumát a következő évre kell állítani.

Hasonló a helyzet a következő év elején kiszámlázásra kerülő ”előző” évi teljesítésű tételekkel (pl. munkalapok kiszámlázása). Itt a tételek könyvelése a januári időszakba fog kerülni. Ez esetben viszont megtehető az is, hogy az előző üzleti év számlázását folytatjuk (keltezzük) januárinak, mert így nem kell az áthúzódó tételeket külön könyveléssel kezelni.