Van olyan eset, mikor nem indokolt a SUP® rendszer készlet moduljának a bevezetése, azonban a könyvelésben mégis szükség van a könyvelés értékbeni vezetése mellett valamilyen természetes egységben történő (pl.: tonna, liter, darab) nyilvántartásra is.
Ilyen lehet pl.: amikor egy könyvelőiroda a mezőgazdasági tevékenységet végző cég esetén mennyiségi nyilvántartást is vezet. Hasonló lehet az értékpapírok nevének, címletének és darabszámának nyilvántartása, vagy egyszerűen az üzemanyag költség literben történő regisztrálása.
Ehhez a témához kapcsolódik a Fordított adózás a mezőgazdaságban c. paraméterezési útmutató.
1. Mennyiségi egységek meghatározása
A Szerviz | Kód jellegű adatok | Mennyiségi egységek menüpontban meg kell határozni a használni kívánt mennyiségi egységeket.
Fel kell venni ill. ellenőrizni kell a mennyiségi nyilvántartáshoz szükséges mennyiségi egységeket a törzsállományban. Pl.: tonna.
2. Természetes egységekkel könyvelődő főkönyvi számok beállítása
A Vállalati törzsek | Főkönyvi számlatükör menüpontban be kell állítani minden olyan főkönyvi számot, melyet az értékbeni könyvelés mellett természetes egységekkel is kell könyvelni.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- Term.egys Mennyiség
3. Adatok rögzítése
A könyvelési bizonylat tételek rögzítését ez esetben mennyiségi egységenkénti bontásban kell elvégezni. Ilyen típusú adatrögzítésre a következő menüpontokban van lehetőség:
- Főkönyv | Könyvelés
- Pénzügy | Beérkező és kimenő számlák rögzítése
- Pénzügy | Pénztár rögzítése
- Házi pénztár | Pénztárbizonylatok készítése
Az adatfelvitel során, ha olyan főkönyvi számra történik a rögzítés, melynél korábban a természetes egységekkel történő könyvelés be lett kapcsolva a számlatükörben, az Adóalap és Összesen adatmezőkre lépve, az alsómenüben megjelenik egy nyomógomb az alábbi ábra szerint.
Itt az [F3-Term.egys.megad] gombot megnyomva nyílik lehetőség a mennyiségi egység, mennyiség és egységár adatok magadásra is.