A funkció segítségével a könyvelt cég számlakeretét lehet rögzíteni. Minden főkönyvi szám számos paraméterrel rendelkezik, mely alapvetően befolyásolja a bizonylatok rögzítését. A számlakeretet a paraméterezéssel együtt tanácsos a rendszer felállításának a legelején véglegesen kialakítani.
Böngészés
Főkönyvi számlatükör
Általános adatok
Főkönyvi szám beállításai
Az adatmezők értelmezése
- Főkönyvi szám
A rendszer a főkönyvi számokat 11 karakter hosszan tartja nyilván. A főkönyvi számlakeretet fa-struktúrában célszerű felépíteni. A rendszer (alfanumerikus sorrendben) tudja kezeli a betűket és írásjeleket is.
Megnevezés, Idegen nyelvű megnevezések
Minden főkönyvi számnak három megnevezése lehet. A rendszerben a legtöbb helyen csak az első nevet fogja látni, viszont a második és a harmadik megnevezésben a számlák idegen nyelvű neveit rögzítve a külföldi cégvezetés is informatív nyomtatványokat kaphat.Az idegen nyelvű megnevezések kitöltéséhez először a cég általános adatai között be kell állítani az idegen nyelvek megnevezéseit.- Típus
A főkönyvi szám típusa.- Könyvelési Csak a 'Könyvelési' típusú főkönyvi számokra lehet forgalmat rögzíteni, ill. hivatkozni.
- Csoport A főkönyvi kivonaton összegző-sorként jelenik meg.
- Második érték
Devizanem - Akkor kell bekapcsolni, ha egy főkönyvi szám forgalmát nem csak forintban, hanem valamilyen devizanemben is rögzíteni kell.Pl.: 444 - Külföldi szállítók
- Devizanem
Devizás főkönyvi számok esetén megadható tájékoztató jelleggel az alap devizanem. Pl.: Valutapénztár.
- Folyószámla
Amennyiben a főkönyvi számhoz folyószámla-analitikát is kell vezetni, akkor szükséges használni.- <Nincs> Nem kell folyószámlát vezetni.- Partner Speciálisan a vevői-szállítói folyószámlák vezetéséhez kifejlesztett kezelési mód pl.: (311, 316, 4541, 4542)- Részletező. A 'hagyományos' értelemben vett folyószámla, amikor a főkönyvi szám alábontásaként kell vezetni a folyószámla analitikát. Pl.: Elszámolásra kiadott előlegek
- Rendezés
A főkönyvi számra történt könyvelést bevezeti a rendezési állományba, igen vagy nem. A rendezési előírást (pontozás) általában a folyószámlás tételek könyvelésénél használják, de lehetőség van nem folyószámlás főkönyvi számot is rendezésre kijelölni.
- Megjelölés
A rendszerben számos automatizmus van, mely a főkönyvi szám megjelölésére épül. - ÁFA gyűjtő számlaAzokat a főkönyvi számokat, melyre az ÁFA analitika épül kell így megjelölni.- Tárgyi eszköz számlaA tárgyi eszköz nyilvántartási számlákat kell így megjelölni.- ÉCS számla (1 szlao)Az 1-es számlaosztály ÉCS számláit kell így megjelölni.- Költség ÉCS számla (5. szlao)Az 5-ös számlaosztály ÉCS számlá(it) kell így megjelölni.A tárgyi eszközökkel kapcsolatos főkönyvi számok megjelölését csak akkor kell megadni, ha az Eszköz modul is használatban van.- stb…
- Gyűjtők 1,2,3,4
A gyűjtők segítségével a felhasználó igényeinek megfelelően kialakított csoport kódokat lehet megadni, abban az esetben, ha a könyveléskor egyéb olyan nyilvántartásra van szükség, amit a rendszer alapértelmezésben nem tartalmaz. Egy főkönyvi számhoz maximum négy gyűjtőcsoport határozható meg, és minden egyes gyűjtő csoportban tetszőleges számú gyűjtő azonosító lehet. Az előírt csoportkódhoz a könyveléskor kell megadni a konkrét gyűjtő azonosítót. A gyűjtők alkalmazása lehetőséget nyújt, a könyveléshez kapcsolódó egyéb analitikus nyilvántartások vezetésére, amely speciálisan az adott cégre jellemző. Például az árbevételek könyvelésénél rögzíteni lehet a bevételhez kapcsolható üzletkötő kódját, s így a gyűjtők lekérdezéseknél üzletkötőkre összevontan, vagy bizonylat tételesen kigyűjthetők az ügynöki tevékenység naprakész adatai. A leggyakoribb gyűjtőcsoportok : kötésszám, munkaszám, költséghely, üzletkötők.
- Érvényes
A főkönyvi szám érvényessége. Azt fejezi ki, hogy bizonylat könyvelhető a számlára, igen vagy nem.
Megjegyzés
A főkönyvi számhoz tartozó megjegyzés rovatban lehet kifejteni, hogy milyen számlák kerülnek az adott főkönyvi számra könyvelésre, ez csak plusz információ, a könyvelésben nem jelenik meg.
Ha a főkönyvi számhoz van meghatározva gyűjtő csoport akkor itt megjelenik a megfelelő gyűjtődimenzióban (3. ábra). (Jelen esetben első gyűjtő dimenzióban-Gyűjtő1-ben az Autó gyűjtőcsoport szerepel. Lsd.: 2.ábra) Ebben az esetben a főkönyvi számhoz egy gyűjtő azonosítót lehet hozzárendelni. Ha a az adott főkönyvi számra történik könyvelés (pl. számla, bank rögzítése során, számlázáskor) akkor a program az itt beállított gyűjtő azonosítót fogja felajánlani, azaz ki is tölti a gyűjtőt, azonban ez bármikor módosítható, ott azonnal felülírható.
Főkönyvi számhoz gyűjtő azonosító hozzárendelése