A funkció a Házi pénztár | Pénztárbizonylatok készítése menüpontból érhető el. A házipénztár paraméterezése során, ajánlott annyi pénztár jellegű főkönyvi naplót megnyitni a rendszerbe, ahány pénztára van a cégnek.
Pénztárbizonylat
Használható funkcióbillentyűk
- Ins-Új bizonylat
A funkcióval új pénztárbizonylat készítése kezdeményezhető.
- Házi pénztári bizonylat generálása készpénzes számla alapján
A funkció segítségével a Pénzügy | Belföldi számlák készítése menüpontban készített -Készpénz fizetésű módú- számlákból lehetőség van bevételi pénztárbizonylatokat generálni.
- Del-Helyesb./Törl.
A funkcióval a kiválasztott bizonylatot helyesbíteni, illetve törölni van lehetőség. A házi pénztár bizonylatok szigorú számadású tulajdonsága miatt csak az utolsó, nem nyomtatott bizonylatok törölhetők a rendszerből. Ha a törlendő bizonylat e két feltételnek nem felel meg, csak a bizonylat helyesbítésére van lehetőség. Helyesbítő bizonylat készítésekor meg kell adni az új pénztárbizonylat keltét.
- F3-Módosítás
A funkcióval a nem nyomtatott bizonylat, fej adatai módosíthatók.
- F4-Keresés
A funkció a pénztár bizonylatai közötti keresést teszi lehetővé.
- F7-Egyeztet
A funkció a legutolsó pénztárzárás óta feldolgozott bizonylatok áttekintésére és egyeztetésére ad lehetőséget. A képernyőn nyomon követhető a pénztárbizonylatok tételsoronkénti göngyölített egyenlege, így könnyen megállapítható, hogy mikor fordulna negatívba a pénzkészlet. A pénztárbizonylatok folyamatos rögzítésénél a rendszer ellenőrzi a pénztár egyenlegét.
- F8-Részletek
A funkcióval a kiválasztott bizonylat tételeit lehet megtekinteni, továbbá -nem nyomtatott bizonylat esetén- módosítani azokat.
- F10-Listázás
A funkcióval pénztárbizonylati listák, valamint pénztárbizonylatok csoportos nyomtatása kezdeményezhető.
A pénztárbizonylat a valóságos pénztárbizonylathoz hasonlóan bizonylat fejre, és bizonylat tételekre tagolódik.
Házi pénztári bizonylat
Az adatmezők értelmezése
- Bizonylatszám
A program a gépi sorszámozásnak megfelelően, automatikusan képzi.
- Bizonylat típusa
A bizonylat típus lehet bevételi, illetve kiadási, ezt a felvitelkor 'B', illetve 'K' betűvel kell megadni.
- Kelt
Pénztárbizonylat készítésének kelte. A rendszer a belépő ablakon beírt dátumot kínálja fel.
- Felvevő, befizető neve
Azt a nevet kell beírni, aki a pénzt felvette, ill. befizette, ugyanazon módszer alapján, mint ahogy az a kézzel kiállított bizonylatokon történik. A gyakran használt nevek előre, a Szerviz | Kódjellegű adatok | Pénztári felvevők/befizetők menüpontban, avagy rögzítés közben is nyilvántartásba vehetők.
- Melléklet
A pénztárbizonylathoz tartozó egyéb írásos dokumentumok (alapbizonylatok) darabszáma.
- Kiállító
A pénztárbizonylatot rögzítő személy neve. A rendszer automatikusan képzi a bejelentkezett ügyintéző neve alapján.
- Nyomtatva
A pénztárbizonylat nyomtatottsági állapota. A már kinyomtatott bizonylatok nem módosíthatók.
- Bizonylat összesen
A rendszer számolja a tételek alapján.
Pénztárbizonylat tételsor
Az adatmezők értelmezése
- Bizonylat tétel sorszám
A bizonylaton belüli tételsorszám mezőt a rendszer automatikusan képzi. Abban az esetben, ha esetleg a bevitt sorrend nem megfelelő, lehetőség van a javításra.
Jogcím
A bizonylat tétel jogcíme. Kitölteni akkor kell, ha az adott ügyintéző jogcím segítségével kontíroz. A jogcímek létrehozására, szerkesztésére a Vállalati törzsek | Pénzügyi jogcímek menüpontban van lehetőség.- Főkönyvi szám
A bizonylat tétel főkönyvi száma.
- Rendezési szám
A nem folyószámlás tételek esetén, fel lehet vinni az alapbizonylat-számot.
Folyószámlás tételek esetén be lehet írni az adott folyószámlás tételeknek, például kimenő számlának a rendezési számát, illetve számlaszámát. Így a rendezési szám alapján a rendszer automatikusan behívja a partnert, folyószámlát, valamint az összeget.
- Esemény
A gazdasági esemény rövid szöveges leírása. Ha a rövidítésszótárban van a beírás alatt állóhoz hasonló szöveg, a rendszer automatikusan kiegészíti a szöveget.
- ÁFA kód
Tételsor ÁFA kódja. Az ÁFA besorolás ÁFA kódok segítségével történik. A tétel csak akkor kerül be az ÁFA analitikába, ha az ÁFA kód meg van adva. Amennyiben az " ÁFA időszak" meg van adva, kitöltése kötelező.
- ÁFA partner, telj
A pénztári bizonylatokon is lehetőség van a kapcsolódó partner és a számla tényleges dátumának regisztrálására. Erre az ÁFA analitika és az ÁFA bevallás M lapja miatt van szükség. Az így megadott partnerek a folyószámlához kapcsolódó kimutatásokon nem szerepelnek.
- Adatrögzítés
Az adatmező az adatrögzítés módját szabályozza. Lehetővé teszi, hogy devizás tétel rögzítése során a felhasználó előre megmondja, melyik irányból akar számoltatni a programmal.
- Dev. adóalap, Dev. ÁFA, Dev. érték
Az adatrögzítés módjától és a megadott ÁFA kódtól függően kerülnek bevitelre a tételsor devizás értékei.
- Adóalap, ÁFA érték, Összesen
Szintén az adatrögzítés módjától és az ÁFA kódtól függően kell rögzíteni a tételsor értékeket.
- Gyűjtők
A számlatükörben kialakított gyűjtési paraméterek (gyűjtő csoport) alapján a bizonylat tétel gyűjtő azonosítója. Ennek segítségével lehet a bizonylat tételhez pl.: munkaszámot, költséghelyet, üzletkötőt, stb. rendelni. A témáról további információ a Paraméterezési útmutatóban található. Egy bizonylat tétel a főkönyvi számon kívül további négy szempont (könyvelési dimenzió) szerint gyűjtőzhető, de mivel a gyűjtőzés főkönyvi számonként szabályozható, ezért különböző főkönyvi számok esetén négynél több gyűjtő csoport is használható. Egy gyűjtő csoport "számtalan" gyűjtő azonosítót tartalmazhat. Másképp kifejezve a gyűjtők segítségével a főkönyvi és folyószámla könyvelés mellett további analitikákat is lehet vezetni.