A funkció a Pénzügy | Pénztár rögzítése menüpontból kiindulva érhető el. A menüpont segítségével azon pénztárbizonylatok rögzítése végezhető el, melyek nem a SUP® Integrált Számviteli Rendszerrel készültek.
Pénztárbizonylatok rögzítése
Használható funkcióbillentyűk
- Ins-Új bizonylat /Új tétel
Új pénztárbizonylat/tétel vihető fel a rendszerbe.
- Del-Bizonylat törlés /Tétel törlés
A már meglévő pénztárbizonylatok, tétel(ek) törlésére szolgáló funkció. Törlést csak abban az esetben lehet végezni, amennyiben a rendszerben semmiféle zárás alá nem tartozik.
- F3-Bizonylat módosítás /Tétel módosítás
A már meglévő pénztárbizonylatok módosítására szolgáló funkció. Mód van a bizonylat fej és a bizonylat tétel adatinak is a módosítására, a fókusz állítás segítségével. A pénztárbizonylatot akkor lehet módosítani, amennyiben az még semmiféle zárás alá nem tartozik.
- F4-Keresés
Pénztárbizonylatok bizonylatszám, alapbizonylatszám illetve a partnernév szerinti keresésre szolgáló funkció.
- F7-Egyeztet
Nyitó egyenleg, Rögzített forgalom és a Záró egyenleg tekinthető meg.
- F8-Részletek
A pénztárbizonylat tételsorai tekinthetőek meg ezzel a funkcióval.
Az adatmezők értelmezése
- Knyv.bizszám
Automatikusan generál a már meglévő bizonylatszámok konvenciójához igazodva új/következő bizonylatszámot a rendszer, kézi sorszámozású naplóbeállítás esetén az [F2] megnyomásával teszi ugyanezt.
- Eredeti Bizonylatszám
Ide a pénztárbizonylaton szereplő eredeti bizonylatszámot kell rögzíteni.
- Bizonylat típusa
Ezzel a funkcióval lehet megadni, hogy bevételi vagy kiadási pénztárbizonylatot rögzít a rendszerbe a felhasználó.
- Kelt
A bizonylat dátuma tetszőlegesen megadható. Természetesen az alapbizonylat dátuma, illetve a pénztár korábbi zárása korlátozza ezt a lehetőséget.
Pénztárbizonylat tétel rögzítése
Az adatmezők értelmezése
- Biz. Sor
Bizonylaton szereplő sorok számát jelzi.
- Jogcím
A pénztárbizonylatban szereplő tételhez tartozó jogcím, ami a paraméterezés során a rendszerben rögzítve lett.
- Főkönyvi szám
A pénztárbizonylatban rögzített tételhez kapcsolódó főkönyvi szám. Ami a rendszerben már előzőleg rögzítve lett.
Adatrögzítés közben a főkönyvi szám kiválasztásánál lehetőség van közvetlenül megtekinteni a főkönyvi szám kartonját, így adatrögzítés közben kideríthető, hogy az adott főkönyvi számra milyen gazdasági események vannak könyvelve.
- Rendezési szám
Folyószámlás tételeknél, illetve a bejövő és kimenő számlák rögzítésénél rendezési számot kell megadni, ami alapján a későbbiekben lehetőség van az azonos rendezési számon nyilvántartott tételek rendezésére.
- Esemény
A bizonylaton szereplő esemény.
- ÁFA kód
A gazdasági eseményhez kapcsolódó ÁFA kód, ami a rendszer paraméterezése során rögzítve lett.
- ÁFA partner, telj
A pénztári bizonylatokon is lehetőség van a kapcsolódó partner és a számla tényleges dátumának regisztrálására. Erre az ÁFA analitika és az ÁFA bevallás M lapja miatt van szükség. Az így megadott partnerek a folyószámlához kapcsolódó kimutatásokon nem szerepelnek.
- Adóalap
Az adóalap összege.
- ÁFA érték
Az adóalapot terhelő ÁFA értéke.
- Összesen
Az adóalap és az ÁFA összege.
- Gyűjtők
A számlatükörben kialakított gyűjtési paraméterek (gyűjtő csoport) alapján a bizonylat tétel gyűjtő azonosítója. Ennek segítségével lehet a bizonylat tételhez pl.: munkaszámot, költséghelyet, üzletkötőt, stb. rendelni. A témáról további információ a Paraméterezési útmutatóban található. Egy bizonylat tétel a főkönyvi számon kívül további négy szempont (könyvelési dimenzió) szerint gyűjtőzhető, de mivel a gyűjtőzés főkönyvi számonként szabályozható, ezért különböző főkönyvi számok esetén négynél több gyűjtő csoport is használható. Egy gyűjtő csoport "számtalan" gyűjtő azonosítót tartalmazhat. Másképp kifejezve a gyűjtők segítségével a főkönyvi és folyószámla könyvelés mellett további analitikákat is lehet vezetni.