Tobábbi dokumentációk:
Kezelési útmutatók

Összehasonlított verziók

Kulcs

  • Beillesztett sor.
  • Törölt sor.
  • Formázás megváltoztatva.
Hozzászólás: Migrated to Confluence 5.3

Tartalomjegyzék
maxLevel1
stylenone

Numbered Headings

Főkönyvi számlatükör kialakítása

A Vállalati törzsek | Főkönyvi számlatükör menüpontban kell felvinni a könyvelendő cég számlatükrét. Minden főkönyvi számhoz a megnevezésén kívül további tulajdonságok kapcsolódnak. Most azok kerülnek ismertetésre, melyek egy általános, csak belföldi tevékenységet végző, főkönyvi szám-folyószámla analitikán túlmenő más analitikát nem vezető cég könyveléséhez szükségesek.

Qsbparam

  • Főkönyvi szám   Itt kell meghatározni a főkönyvi számlaszámot. Ez igény esetén módosítható.
    Pl.: 119, 384, 911, stb.
Qsboxfigyelem

A számlaosztályokat (egy jegyű főkönyvi szám) is fel kell venni a számlatükörbe, mint csoportszámlákat.

  • Megnevezés   A főkönyvi szám megnevezése
    Pl.: Értékcsökkenés, Bank, Árbevétel, stb.
  • Típus Könyvelési | Csoport
    Minden olyan főkönyvi számot, melyre a könyvelési bizonylatokról forgalmat kell rögzíteni, könyvelési számlaként kell beállítani.
Qsboxfigyelem

Könyvelési számlát csoport számlává minősíteni nem lehet, ha már van rá könyvelési tétel, vagy egyéb hivatkozás.
Azokat a főkönyvi számokat, melyek főkönyvi kivonaton összegző sorokat fognak képezni, csoport számlaként kell beállítani.

Qsboxfigyelem

A számlatükör struktúrája a alábontott számlák csoport jellegét egyértelműen meghatározza, ami azt jelenti hogy könyvelési tételt erre - a szakmai konvenciók által - rögzíteni nem szabad. A főkönyvi számla csoport beállítása azt segíti, hogy ezekre könyvelés véletlenül se történhessen.
Egyes felhasználók eltérő álláspontja miatt az alábontott számlák beállíthatók könyvelési , így adatrögzítési lehetőséggel.

  • Folyószámla Nincs | Partner | Részletező
    Lehetőség van egy adott könyvelési számlára folyószámla analitikát vezetni.
    A vevő, szállító és hasonló folyószámlázási igényeket Partner típusú folyószámlaként célszerű megnyitni, a dolgozóknak adott előlegek, munkáltatói kölcsön és ehhez hasonló folyószámlákat Részletező számlaként javasolt megnyitni.
Qsboxfigyelem

A folyószámla típusát megváltoztatni nem lehet, ha már van rá könyvelési tétel, vagy egyéb hivatkozás.

  • Rendezés   Igen | Nem
    Minden olyan könyvelési számlát, melynek a könyvelt bizonylatait a számlarendezésben ("kipontozás") is nyilván kell tartani, Igen -re kell állítani.
    A rendezési szám alapján történő számlarendezés, a pénzügyi modulban található szolgáltatás.
    Jellemzően a vevő, szállító és hasonló folyószámlákat szokás rendezésre előírni, de lehetőség van bármilyen könyvelési számlára rendezést előírni, pl.: Átvezetési számla.
  • Megjelölés   Azokat a főkönyvi számokat, melyeket a funkciója az ÁFA gyűjtése (4661, 4671) a számlatükörben meg kell jelölni ÁFA gyűjtő számla -ként. A rendszerben be kell állítani a Visszaigényelhető és az Előzetesen felszámított ÁFA gyűjtőszámla megjelölést, ami a rendszerből történő ÁFA lista készítésénél elengedhetetlen.

Főkönyvi számlatükör kialakításának irányelvei

Könyvelőirodáknál célszerű egy egységes, alap számlatükör kialakítása (természetesen ez nem kötelező, de a gyakorlatot jelentősen megkönnyíti). Egységes számlatükör esetén az új cégek nyitása Mérleg és elemzés modulban a főkönyvi szám összerendeléseket elég egy könyvelt cégnél elvégezni, és ez automatikusan vonatkozhat a többire is.

Csoportszámlák és könyvelési számlák.

Az alábontott főkönyvi számok a típusát csoportszámlára kell állítani. Ez természetesen szintén igaz a számlaosztályokra is. Amely főkönyvi számnak már nincs alábontása, annak típusa könyvelési legyen akkor is ha valamilyen folyószámla elő van írva hozzá.

Qsboxfigyelem

csak azokra a könyvelési típusú főkönyvi számokra lehet könyvelni, amelynek érvényessége igenre van állítva!

Második érték

Azoknál a főkönyvi számoknál kell beállítani második értéknek devizanemet, amelyekre devizában vagy valutában is könyvelni kell.
Jellemzően külföldi vevők és szállítók, devizás bankszámlák, valutapénztárak. Ez utóbbi esetben be kell állítani az adott főkönyvi számra vonatkozó devizanemet is. Pl.: az adott devizás bankszámlát milyen devizanemben vezeti a bank.

Folyószámla analitika

A főkönyvi számokhoz folyószámla-analitikát kétféleképpen lehet vezetni.
A vevő, szállító és adott/fizetett előleg főkönyvi számokat Partner típusú folyószámlára kell állítani. Az egyéb inkább főkönyvi jellegű folyószámla analitikához inkább Részletező típusú folyószámlát kell meghatározni. Pl.: Elszámolásra kiadott előlegek, Nyugdíjpénztárak, stb. A folyószámla analitika a főkönyvi kivonaton egy összegben fog megjelenni, a részletezése tartalma a folyószámla kivonaton lesz látható.

Qsboxmegjegyz

A folyószámlás főkönyvi számok könyvelési típusúak, nem csoportként kell őket kezelni.

Nyitott-zárt folyószámlák - számlarendezés

Azoknál a főkönyvi számoknál, ahol a könyvelést be kell vezetni a nyitott-zárt állományba is, a a főkönyvi szám Rendezés nevű tulajdonságát be kell kapcsolni.
Jellemzően a vevő, szállító és adott/fizetett előleg főkönyvi számokat szokás szerepeltetni a számlarendezésben, de célszerű rendezésre előírni az "Elszámolásra kiadott előlegek"-et, sőt lehetőség van az átvezetési számlákat is számlarendezésre előírni.

Megjelölések

Az integráltság egyik előnyös tulajdonságából adódik, hogy a főkönyvi számok megjelölhetők, és meg is kell őket jelölni alkalmazási területük szerint. Ezeket a megjelöléseket a rendszerbe beépített számos automatizmus miatt kell megadni. Megadásuk a főkönyvi számok használata szerint értelemszerű. Természetesen, a tárgyi eszközökkel kapcsolatos főkönyvi számok megjelölését csak akkor szükséges megadni, ha a tárgyi eszközök modul is használatban van.

A következő jelölések alkalmazhatók:

Oldal szerepeltetése
SUPDOCKEZEL:__MezőFőkszámMegjelölés
SUPDOCKEZEL:__MezőFőkszámMegjelölés

Érdemes a számlatükör kialakításakor beállítani ezeket a megjelöléseket, mert a későbbi programhasználatnál és bővítésnél már nem kell újra visszatérni a paraméterezéshez és az ebből adódó problémák kiküszöbölhetők.

Gyűjtők

Főkönyvi számonként négy gyűjtőcsoport definiálható. A gyűjtőzés beállításánál figyeljünk arra, hogy az adott gyűjtőcsoportot mindig ugyanazon a gyűjtési dimenzión lehet és kell használni. Ez azt jelenti, hogy ha pl. a munkaszámot az egyik főkönyvi számnál a 1. gyűjtési dimenzióhoz van rendelve, akkor egy másik főkönyvi számnál nem rendelhető a 2. gyűjtési dimenzióhoz.

Ellenőrzés

A számlarend kialakítása során a munka ellenőrzésére lehetőség nyílik a programba beépített speciális lenyitható mezőből Vállalati törzsek | Főkönyvi számlatükör| F10 Listázás, a speciális lenyitható mezőt választva. Ez a lista megmutatja - a választás szerint - azokat a főkönyvi számokat, amelyeknél partner, részletező, devizanem, ÁFA megjelölés, gyűjtő van beállítva, illetve ajánlást ad ezekre a beállításokra.

Főkönyvi naplók meghatározása

A könyvelési rendszer működését alapvetően meghatározó és szabályozó törzsállomány a naplótörzs. Ezt a Vállalati törzsek | Főkönyvi naplók menüpontban lehet felvenni.

Qsbparam

Általános adatok

  • Naplószám   Minden könyvelési naplót egy azonosító számmal kell ellátni, mely igény esetén módosítható. A naplószámok kialakításában megkötés nincs.
    A rendszer által javasolt naplószámozási konvenció a következő.
    • 101 - Nyitó napló a rendszer indításakor ide kell bekönyvelni a nyitó adatokat, illetve az év váltáskor a rendszer ide teszi az automatikus nyitás adatait.
    • 201 - Bank napló annyi bank naplót kell nyitni, amennyi bankszámlája van a könyvelt cégnek (a számlarendben is szerepelnie kell ennek a bontásnak). A további banknaplók 202, 203, stb. kódon lesznek.
    • 301 - Pénztár napló annyi pénztár naplót kell nyitni, amennyi elkülönített pénztára van a könyvelt cégnek (a számlarendben is szerepelnie kell ennek a bontásnak). A további pénztárnaplók 202, 203, stb. kódon lesznek.
    • 401 - Kimenő számlák (vevők) ebbe a naplóba lesznek bekönyvelve a vevőszámlák. Szintén lehetőség van több napló nyitására, pl.: ha a külföldi kimenő számlák külön kerülnek lefűzésre a belföldiektől, lehet nyitni egy 402-es naplót erre a célra.
    • 501 - Beérkező számlák (szállítók) ebbe a naplóba lesznek bekönyvelve a szállítói számlák. Itt is van lehetőség több napló nyitására, pl.: ha az alapanyag vagy beruházási szállítói számlák külön kerülnek lefűzésre az egyéb szállítói számláktól, erre a célra lehet nyitni egy 502-es, vagy 503-as naplót.
    • 601 - Vegyes 2o több vegyes napló is nyitható, az adatszolgáltatási igények szerinti bontásban. Pl.: elkülönítheti a kerekítési/árfolyam veszteség nyereség könyvelését egy ún. pénzügyi vegyes naplóban. Abban az esetben ha a naplóba nem kézi adatrögzítéssel kerülnek az adatok, hanem gépi adatátvétel útján, erre a célra is külön napló(ka)t kell nyitni.
    • 701 - Vegyes 1o a zárlati tételek számára. A zárlati könyvelési tételeket javasolt (a program lehetőségeit kihasználva) a 13. havi időszakra rögzíteni.
Qsboxfigyelem

Általános érvényű szabályként érvényes, hogy azokat a naplókat, melybe kézzel adatrögzítés történik, naplószámmal el kell különíteni azoktól a naplóktól, melyekbe az almodulok képzik a könyvelési bizonylatokat (pl.: gépi kimenő számlák, házi pénztár), ill. külső alrendszerből adatátvétel útján kerülnek be a könyvelési tételek.

  • Megnevezés   A könyvelési napló megnevezése.
  • Jelleg   A napló jellegeket az előzőleg meghatározott naplószámokkal és nevekkel összhangban kell kiválasztani a következő listából:
    Nyitó, Bank, Pénztár, Vevő, Szállító, Vegyes, Záró.
Qsboxfigyelem

A napló jellegét nem lehet megváltoztatni, ha már van benne könyvelési tétel.

  • ÁFA elszámolás   Igen | Nem
    Van-e ÁFA elszámolás a könyvelési naplóban. Az ÁFA kimutatásban is csak azok a naplók jelennek meg, melyeknél az ÁFA elszámolás elő van írva.
  • Könyvelési időszak   Napi könyvelés | Havi könyvelés
    A könyvelési bizonylatok időszakba sorolása napi pontossággal szükséges-e.
    Ezt a tulajdonságot alapvetően mindenütt Napi könyvelés -re kell állítani, kivéve azokat a házi pénztár naplókat, ahol időszaki pénztárjelentést kell csinálni.
  • Bizonylatszám adás módja   Kézi sorszámozás | Gépi sorszámozás(a további lehetőségek a rendszerrel készülő bizonylatok - kimenő számla, pénztárbizonylat - készítéséhez szükségesek).
    • Kézi sorszámozás esetén a könyvelő írja be a bizonylatszámot.
    • Gépi sorszámozás esetén a rendszer generálja a következő sorszámot.
      A kézi adatrögzítésű naplók közül a szállítói naplókat szokás gépi sorszámozásúra állítani, ekkor a rendszer osztja ki a következő bizonylat (iktató) számot.
  • Sorszám tartomány   Csak gépi sorszámozású napló esetén kell megadni. Ha nincs még meghatározva, a napló felvitele közben is kiosztható, egyébként a Szerviz | Paraméterek | Sorszám tartományok menüpontban lehet beállítani.
  • Főkönyvi szám   Csak nyitó, bank, pénztár, vevő, szállító jellegű naplóknál. A naplóra jellemző főkönyvi számot kell megadni.
    Pl.:
    • Nyitó: 491 Nyitómérleg számla
    • Bank: 384 Elszámolási betétszámla
    • Pénztár: 381 Pénztár
    • Vevő: 311 Belföldi követelések
    • Szállító: 442 Belföldi szállítók

Partnerek felvitele

A partner típusú folyószámlával rendelkező főkönyvi számokhoz (jellemzően 311, 442) kapcsolódó vállalati partnertörzs. A Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban lehet felvenni a partnereket. A vevők és szállítók közös törzsállományban vannak nyilvántartva. A bizonylatok rögzítése során dől el, hogy egy partner adott esetben vevőként vagy szállítóként viselkedik.
Mivel egységes vállalati partnertörzsről van szó, egy partnernek igen sokféle adatát képes nyilvántartani a rendszer. A könyveléshez csak néhány adatra van szükség.

Qsbparam

Általános adatok

  • Rövid név, cím   A partner rövid neve, címe. Az adatrögzítésnél és a kimutatásokon ez a név jelenik meg.
  • Partner kód   Belső azonosító kód, a rövid név alapján a rendszer automatikusan osztja ki, de átírható. A partner kód akkor is módosítható, ha már van rajta forgalom.
  • További adatok...A partner egyéb más adatai a főkönyvi könyveléshez nem szükségesek.
Qsboxmegjegyz

A partnertörzshöz kapcsolt kontírozási szabállyal fölül lehet bírálni a vevői és szállítói naplókban meghatározott alapértelmezett főkönyvi számot, valamint rendelkezni lehet a partnerre jellemző költség és árbevétel számlákról, melyek az adatrögzítést segítik további információ a Kezelési útmutató, Törzsadatok című részében.

Részletező számlák megnyitása

Amennyiben vannak részletező típusú folyószámlával rendelkező főkönyvi számok, abban az esetben létre kell hozni a részletező számlákat is. A részletező számlák megnyitását a Vállalati törzsek | Részletező számlák menüpontban kell végrehajtani. Pl.: 3613 Elszámolásra kiadott előleg

  • 01 Kiss László
  • 02...