Kapcsolódó információk:
Paraméterezési útmutatók

Ez az oldal egy régebbi verziója. Nézze meg a jelenlegi verziót.

Összehasonlítás a jelenlegivel Korábbi változatok megtekintése

1 verzió Aktuális »

A jogcímek és főkönyvi számok kezelésének logikája a számla, bank, pénztár rögzítésénél és a házi pénztári bizonylatok készítésénél. A vállalati törzseknél lehet szabályozni, hogy az adott cég milyen főkönyvi számla tükröt, illetve milyen pénzügyi jogcímeket használ. A pénzügyi jogcímeknél minden egyes jogcímről meglehet mondani, hogy milyen fajta jogcímről milyen napló jellegnél használható illetve pénztár és bank jellegnél egészen a mozgás irányáig lehet finomítani ezt a meghatározást. A pénzügyi jogcímeket a várható gazdasági eseményekkel összhangban kell kialakítani. Mivel a jogcímek kitöltése nem kötelező, a könyvelt cég általános adatainál (Szerviz | Paraméterek) be kell állítani, hogy a jogcím nélküli tételek milyen főkönyvi számra kerüljenek. Ennek a főkönyvi számnak a kartonja adja a kontírozatlan tételek listáját, amit a könyvelőnek javítania (kontíroznia) kell. A könyvelőnek a havi ÁFA ill. számviteli zárás előtt ellenőriznie kell, hogy van-e kontírozatlan tétel.

A jogcímek használatának módja ügyintézőnként szabályozható.

  • Ha könyvelői képzettségű ügyintéző kezeli a rendszert, lehetőség van jogcímek nélkül, közvetlenül főkönyvi szám használatával kontírozni a pénzügyi tételeket. A főkönyvi szám megadása minden egyes esetben kötelező.

  • Ha nem igazán könyvelő beállítottságú ügyintéző kezeli a rendszert, célszerű ha pénzügyi jogcímek segítségével azonosítja be az éppen rögzítendő gazdasági eseményt. Ha nincs jogcím a gazdasági eseményre, vagy az ügyintéző nem biztosan azonosította az eseményt, a jogcímet üresen kell hagyni. Ezeket a tételeket majd a könyvelő fogja kikontírozni (módosítani). Üresen jogcím esetén a rendszer automatikusan kitölti a főkönyvi számot a paraméterezésnél előre beállított, (kontírozatlan gazdasági eseményeket tároló) főkönyvi számok alapján.

  • Lehetőség van a jogcímek és a főkönyvi számok együttes használatára a bizonylatok rögzítésénél. A funkciónak akkor van jelentősége, ha a jogcímre történő pénzügyes szakember által készített kontírozást könyvelő, vagy főkönyvelő ellenőrzés alá akarja vonni. Ha a pénzügyes ügyintéző csak jogcímeket használ, a könyvelő ügyintéző jogosult lehet a jogcím és a főkönyvi szám együttes használatára, aminek segítségével, a már rögzített tételeket jóváhagyhatja, valamint az esetleges hibás tételek javíthatja.

A Szerviz | Ügyintézők és jogosultságok című menüpontban lehet meghatározni azt, hogy egy adott ügyintéző jogcímre, főkönyvi számra avagy mindkettőre kontírozhat. A Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban lehet beállítani, a Pénzügyi paraméterek nevű oldalon, hogy mi a nem azonosított banki, pénztári, kimenő-beérkező számla tételek főkönyvi száma.