Tobábbi dokumentációk:
Kezelési útmutatók

Ez az oldal egy régebbi verziója. Nézze meg a jelenlegi verziót.

Összehasonlítás a jelenlegivel Korábbi változatok megtekintése

1 verzió Aktuális »

Több telephely üzemeltetése megoldható on-line és off - line. On-line üzemeltetés esetén a felhasználók "élő" kapcsolatban vannak a hálózattal vagyis szerveren dolgoznak (egyszerre többen férnek ugyanazon adatbázishoz). Off-line üzemeltetés esetén a felhasználó nincs kapcsolatban a hálózattal, saját adatbázisban dolgozik. Ez esetben azonban a központban történik az adatok végleges feldolgozása, amely céljából a telephelyekről az adatokat át kell adni a központi adatbázisba.

 

1. Adatbázis létrehozása

Új adatbázis nyitás a Kezelési útmutatóban ide vonatkozó fejezetében Új cégnyitás leírtak szerint történik, azonban szem előtt kell tartani, hogy az adatbázis file nevében és a cég kódjában jelenjen meg a telephely azonosításra alkalmazott egyedi azonosító.

2. Raktárak rögzítése

A raktárak rögzítése esetén javasolt minden egyes telephelyen a többi telephely rögzítése is természetesen eltérő raktári azonosítókkal. Elkerülve az azonos raktár kódok használatát, ez megkönnyíti az ellenőrizhetőséget. Illetve megkönnyíti az egymás közti termék átadást átláthatóságát. A raktárak felvételének menete a Paraméterezés útmutató ide vonatkozó részében található meg Raktár nyitás.

3. Mozgásnemek rögzítése

A mozgásnem törzs kialakítás során arra kell figyelni, hogy minden felhasználó esetén azonos legyen. Mind a telephelyek, mind a központ esetén. Ellenkező esetben a raktár forgalmi tételek átadása a központ felé nem valósítható meg. A mozgásnemek törzs kialakítása több előzetes egyeztetést igényel, mivel ez az alapja a helyes készlet nyilvántartásnak.

 Megjegyzés

Kiszállítás jellegű mozgásnem kialakításánál szem előtt kell tartani, hogy a telephelyeken történik számlázás vagy nem. Amennyiben a telephelyen nem történik számlázás a Kiszállítás jellegű mozgásnem páratlan mozgás.

4. Sorszámtartományok rögzítése

Minden egyes mozgásnem egyedi sorszámtartomány használatot feltételez. A sorszámtartományok kialakításánál esetünkben szintén meg kell jelenni a telephelyek egyedi azonosítójának. Ennek javasolt módja az utótagban alkalmazott egyedi azonosító. Feladást követően a több telephelyről feladott adatok ugyanabba a mozgásnembe kerülnek, ezért fontos a telephelyenkénti azonosítás, továbbá ezzel elkerülve az azonos sorszámokat megjelenését az analitikában, könyvelésben. Illetve a központ által nyújtott adatszolgáltatásban, például Jövedéki adó bevallás, nyilvántartás. A sorszámtartományok kialakítása szorosan összefügg a mozgásnem törzs kialakításával, ezért ez is az előzetes egyeztetések eredménye.

Beállítandó elnevezések, paraméterek:

  • Megnevezés:   pl.: Beszerzés forintban vagy Beszerzés devizában
  • Folytonosság:   évfüggő, ez esetben évenként ismétlődik a sorszám kiosztás, illetve folytonos, így a sorszám kiosztás folyamatos
  • Előtag:   a kialakítandó sorszám első négy karaktere, célszerű a sorszámot úgy kialakítani, hogy az segítse adott bizonylat azonosítását
  • Utótag:   a sorszám utolsó három karaktere határozható meg (például az adott év utolsó két karaktere)
  • Sorszám hossza:   ez a paraméter határozza meg sorszám kiosztásnál a kiosztandó számok karakterszámát. Ezért itt figyelembe kell venni, hogy egy adott évben milyen számú könyvelési bizonylatunk lesz. Abban esetben, ha az előtag és az utótag is teljesen kitöltésre kerül a sorszám maximálisan 5 karakter lehet.
  • Következő sorszám:   amennyiben év közben térünk át a program használatra és folytatni kívánjuk a már megkezdett sorszám kiosztást, itt meg lehet adni a kezdő sorszámot
 Figyelem

Az [F5-Teszt] funkciógomb segítségével lehetőség van megtekinteni a kialakított sorszámunk felépítését.

5. Törzsimport

A törzsadatok bővítését, módosítását ajánlott központilag vezérelni. Új cikk, partner, ár stb. felvétele kizárólag a központban ajánlott, az adatok törzsimportálás útján kerülnek terítésre. A Törzsimport program részletes leírása a Kezelési útmutató idevonatkozó fejezetében találja meg Törzsimport található meg.

 Megjegyzés

A helyesen kivitelezett törzsimport feltétele, hogy minden érintett felhasználó azonos programverziót használjon mind a SUP® Integrált Számviteli Rendszer raktári modulja, mind a Törzsimport program tekintetében. Továbbá, hogy az export és az import fájl is azonos verzió alatt készüljön, kerüljön beolvasásra.