Az elmúlt évtizedben a számítógépes technológia hatalmas fejlődésen ment keresztül. Ez nemcsak a hagyományos számítógépek teljesítményének növekedésével járt, hanem megteremtette olyan új számítógépes eszközök és alkalmazások létrehozásának technikai feltételeit, melyek jelentős mértékben megváltoztatják az informatika és a távközlés ma ismert arculatát. Ezt a trendet foglalja magában a mindent átható számítógépes technológia (ubiquitous computing) fogalma. A számos hasznos alkalmazás lehetősége mellett ugyanakkor felmerülnek adatbiztonsággal és adatvédelemmel kapcsolatos problémák, melyek megnyugtató megoldása a mindent átható számítógépes technológia elterjedésének fontos feltétele.
Nem gyakori jelleggel, de elméletileg a számítógép bármely pillanatban meghibásodhat. A gép meghibásodása következtében előfordulhat, hogy megsérül a gépen levő több hónapos munkával létrehozott adatbázis.
Az adatbázis sérülésének egy másik - gyakoribb - oka az áramszünet. A számítógép már olyan rövid áramszünetekre is érzékeny lehet, melyet észre sem veszünk, ha a megfigyeléseinket a világítótestekre alapozzuk. Ahol gyakran előfordul áramkimaradás, mindenképp célszerű a számítógép teljesítményfelvételéhez, és az időhöz méretezett teljesítményű szünetmentes tápegységet (UPS) alkalmazni, mely kiküszöböli az áramkimaradást.
Manapság sajnos gyakori oka az adatbázis sérülésének a számítógépes vírusok terjedése. Jelenleg igen sokfajta vírus létezik, melyek különbözőképpen károsíthatják a gépen tárolt programokat és adatokat. A vírusok jelenleg többnyire Internetezés közben, vagy E-mailen terjednek. Ezért olyan gépen, melyen fontos adatok vannak ne próbáljon ki kétes eredetű programokat, játékprogramokat. Legalább havi rendszerességgel célszerű lefuttatni valamilyen vírusellenőrző programot.
Annak érdekében, hogy a már rögzített adataink ne vesszenek el rendszeresen gondoskodni kell az adatbázis mentéséről.
A SUP rendszer által kezelt 'éles' adatállományt a nap végén, a munka befejező fázisaként le kell menteni a rendszer Szerviz | Adatbázisok mentése menüponttal. Ez létrehozza a tárolt adatok tömörített másolatát az előre meghatározott alkönyvtárába. Ezzel a módszerrel kis időráfordítással, jelentős mértékben növelhetjük az adataink biztonságát.
Az említett módszerrel mentett adatbázist kb. éves rendszerességgel archiválni (továbbmenteni) kell pendrive-ra, vagy CD-ROM, vagy DVD-ROM–ra.
A föntiekben ismertetett kétféle mentés nem helyettesíti, hanem kiegészíti egymást.
Nagyon fontos, hogy az egyes archivált lemezek egyértelműen azonosíthatók legyenek. Ez legegyszerűbben a CD-k, DVD-k, pendrive-ok megfelelő fölcímkézésével biztosítható.