Mozgásnem törzs kialakítása során elsődlegesen adott vállalkozás tevékenységét, a már alkalmazott és bevált raktárkezelési tapasztalatokat ajánlott figyelembe venni. Mozgásnemmel, mint ahogy a név is utal rá, a készleteket mozgatjuk, a raktárakban adott cikket növelünk vagy csökkentünk, illetve másik raktárnak, telephelynek átadunk termékeket. A mozgásnemek a Vállalati törzsek | Mozgásnemek menüpontban rögzíthetők.
- Napló jellege
- Nyitó
Javasolt számtartomány: 001-099 - Beszerzés, fellelt készletek
Javasolt számtartomány: 101-199 - Készletre vétel
Javasolt számtartomány: 201-299 - Anyagfelhasználás
Javasolt számtartomány: 301-399 - Értékesítés
Javasolt számtartomány: 401-499 - Kiszállítás, szállítólevél
Javasolt számtartomány: 501-599 - Raktárközi mozgás
Javasolt számtartomány: 601-699 - Egyéb csökkenés
Javasolt számtartomány: 701-799
Minden mozgásnem számos paraméterrel rendelkezik, mely alapvetően befolyásolja a bizonylatok rögzítését. A paraméterek egy része általánosan minden mozgásnemre értelmezhető, míg más paraméterek a mozgásnem jellegétől függően kerülnek megadásra.
Az ajánlott mozgásnemek csoportosítva szerepelnek aszerint, hogy növelik (001-299), vagy csökkentik (301-699) a készletet. Ez a kiosztás és csoportosítás a lekérdezések paraméterezését könnyítheti meg (lekérdezhetők a növelő vagy csökkentő készletmozgások egyben.)
Általános adatok
Használható funkcióbillentyűk
- Ins-Felvitel
Új mozgásnem felvitele.
- Del-Törlés
Mozgásnem törölhető, míg könyvelési bizonylat hivatkozás nincs rá.
- F3- Módosítás
Mozgásnem adatai részlegesen módosíthatók.
- F10 -Listázás
Mozgásnem törzs listázható, magyarázattal és kontírozással.
- Mozgásnem
Raktári mozgásnem kódja, csak szám lehet.
- Megnevezés
Mozgásnem neve, ajánlott a már alkalmazottat megnevezést rögzíteni.
- Érvényes
Csak azokat a mozgásnemeket lehet a készlet könyvelés során használni, melyek érvényesek. Érdemes 'NEM'-re állítani azokat a mozgásnemeket, amelyek már nem használatosak.
- Jelleg
A mozgásnem jellege határozza meg a raktári készlet mozgásának irányát, módját, a készítendő bizonylat típusát. Amennyiben a készlet értéket forint mellett devizában is kívánjuk rögzíteni, devizanemenként eltérő mozgásnem felvételére van szükség. Alkalmazható jellegek:
Készletet növelő mozgásnem jellegek
- Nyitás
A raktári modul bevezetésekor „nyitás" jellegű mozgással rögzítjük a raktárakban található készleteket. A nyitó adatok rögzítése leltár alapján történik. FIFO (mely szerint a legkorábbi beszerzésű készlet kerül elsőként értékesítésre) készletvezetés során a készletet mennyiségben és értékben is szükséges rögzíteni nyilvántartásunkba.
Nyitó adatok rögzítése a Raktári készlet | Készletkönyvelés menüpontban lehetséges.
Nyitó tételek könyveléséről készülhet raktári bizonylat forintban vagy devizában. Utóbbi esetben a forintérték mellett a devizás érték is rögzíthető a bizonylat típusának megfelelően. - Beszerzés
Beszerzések könyvelés „Beszerzés jellegű mozgásnemmel történik.
A beszerzéseket a Raktári készlet | Készletkönyvelés menüpontban lehetséges rögzíteni.
Beszerzett tételek könyveléséről készülhet raktári bizonylat forintban vagy devizában. Utóbbi esetben a forintérték mellett a devizás érték is rögzíthető a bizonylat típusának megfelelően. - Készletre vétel
Gyártás, termelés során keletkezett félkész- és késztermékek raktára vétele készletre vétel jellegű mozgásnemmel történik. Készletre vétel során a termékek a cikktörzsben rögzített elszámolási, önköltség áron történnek nyilvántartásba vételre.
Készletre vételek könyvelése a Raktári készlet | Készletkönyvelés menüpontban történik.
Bizonylat típus készletre vételek esetén „Raktári bizonylat forintban". - Raktárközi átvétel
A termékek, cikkek tárolása, raktározása során gyakran előfordul, hogy át kell azokat tenni egyik raktárból másik raktárba vagy másik telephelynek szükséges termékeket átadni.
Raktárközi átvétel jellegű mozgásnemmel könyvelt tételek, növelik adott raktárunk készletet, azonban ez a mozgásnem gyakran páros mozgásnem, melynek párja a raktárközi átadás, amely a kiadó raktár készletét csökkenti.
A mozgásnem alkalmazásakor figyelembe kell venni, hogy az átadó és átvevő raktár készleteit egy adatbázison belül vezetjük-e. Ez azért fontos, mert ha egy helyen, egy adatbázisban vezetjük a készletet, akkor a raktárközi átadás jellegű mozgással párhuzamosan vezéreljük a mozgás párt is, vagyis a raktárközi átvételt. A raktárközi átvételek könyvelése, így automatikusan történik meg.
Amennyiben másik adatbázisban vagy másik programban történik az átadás vagy az átvétel, akkor az átvétel oldalán 'Egyéb növekedés', az átadás oldalán 'Egyéb csökkenés' jellegű mozgást kell a mozgás „párjaként" használni. Itt viszont nem beszélhetünk páros mozgásról.
Raktárközi átvétek könyvelése a Raktári készlet | Készlet könyvelés menüpontban történik.
Bizonylat típus raktárközi átvétel esetén: „Raktári bizonylat forintban". - Egyéb növekedés
Minden olyan mozgás, ami nem fér bele az előző növekvő jellegek kategóriájába. Ilyen lehet a fellelt készletek, leltár többletek könyvelése, külső raktárból való átvétel raktári bizonylattal, stb.
Egyéb növekedések könyvelése a Raktári készlet | Készlet könyvelés menüpontban kivitelezhető.
Egyéb növekedés esetén a könyvelési bizonylat típusa lehet „Raktári bizonylat forintban" vagy „Raktárközi bizonylat devizában".
- Nyitás
Készletet csökkentő mozgásnem jellegek
- Kiszállítás
Kiszállítás jellegű mozgásnem rögzítését követően van lehetőség szállítólevél készítésére a raktári modulban.
Szállítólevelet készíteni, nyilvántartani az Áruforgalom | Szállítólevelek készítése menüpontban lehetséges.
Szállítólevél készítéséhez a „Gépi szállítólevél forintban vagy Gépi szállítólevél, devizában"bizonylat típus a megfelelő, de nem kizárólagos bizonylat típus.
A kiszállítás jellegű mozgásnem (szállítólevél) lehet páros vagy nem páros.- Páros mozgásként
Páros mozgás paraméterezésével tudjuk elérni, hogy szállítólevélből generálhassunk számlát. Illetve, több szállítólevélből csoportosan is készíthető számla. Esetünkben a termék kiszállítás és annak számlázása időben elválik. A termékek szállítólevélre írásakor a kiadó raktárból azok átkerülnek az átvevő technikai raktárba (ajánlott neve adott technikai raktárnak; „Nem számlázott tételek). A technika raktárból a termékek számlaírással párhuzamosan kerülnek ki, véglegesen. - Páratlan mozgásként
Páratlan mozgás esetén a kiszállítással párhuzamosan a termékek is kikerülnek a készletből. Ebben az esetben azonban a szállítólevélből számla automatikusan nem készíthető.
- Páros mozgásként
- Értékesítés
Értékesítés jellegű mozgásnem paraméterezésével számlázni tudunk közvetlenül a raktári modulból. Raktári modulban történő számlázással párhuzamosan az értékesített termékek raktárból, készletből kimozgatása is megtörténik.- Számlák készítése
Számlák készítése az Áruforgalom | Kimenő számlák készítése menüpontban lehetséges. Értékesítés jellegű mozgással csökken a készlet, negatív számla esetén nő a készlet. A számlakészítés menüpontban kizárólag az értékesítés jellegű és „Gépi kimenő számla forintban vagy devizában" bizonylatú mozgásnemek jelennek meg. - Más programmal készített számlák készletből kivezetése
Előfordulhat, hogy a számlázás nem a SUP® Integrált Számviteli Rendszer raktári moduljával történik, ez esetben, a raktári modulban a számlázott készlettel csökkenteni szükséges készletünk. Nem a raktári modulban készült számla tételeinek kivezetése a Raktári készlet | Készletkönyvelés menüpontban lehetséges. A készlet-mozgásról készült bizonylat „Raktári bizonylat forintban vagy devizában." - Nyugtás értékesítés
A pénztárgéppel történt értékesítések készletek kivezetésére is egyedi mozgásnem felvétele szükséges, amely jellege „Értékesítés", bizonylat adás módja „Nyugtás értékesítés forintban"
Nyugtás értékesítések nyilvántartása és ezzel párhuzamosan a készletből kivétel az Áruforgalom | Nyugtás értékesítés menüpont történik bruttó értéken, amelyből a program a cikkhez beállított ÁFA százalék alapján visszaszámolja a nettó árat.
- Számlák készítése
- Felhasználás
Az anyagok, félkésztermékek, áruk, felhasználásra, tovább felhasználásra termelésre kiadása felhasználás jellegű mozgásnemmel történik. Felhasználás jellegű mozgásnemmel utalványok készítése és gyors anyagkiadás is lehetséges.
Felhasználások kikönyvelése a készletből a Raktári készlet | Készletkönyvelés menüpontban lehetséges.- Utalványozás
Felhasználások könyvelése utalványozás alapján is történhet, ez esetben a felhasználandó anyagok kiadását utalványozás előzi meg. Utalványozás a Raktári készlet | Utalványozás – készletfoglalás menüpontban lehetséges. Anyag felhasználások könyvelése során az utalványok behívhatók, ezzel is támogatva a gyors és pontos adatrögzítést.
Felhasználásra kiadott cikkek raktári könyveléséről készülhet raktári bizonylat forintban vagy devizában. Utóbbi esetben a forintérték mellett a devizás érték is rögzíthető a bizonylat típusának megfelelően.
- Utalványozás
- Raktárközi átadás
A raktárközi átadás mozgásnem párja a raktárközi átvétel mozgás. A mozgás pár segítségével egy bizonylatrögzítéssel tudunk az átadó raktárból az átvevő raktárba készletet átmozgatni át tenni.
Az kiadó raktár és az átvevő raktár meghatározásával tudjuk változtatni a mozgás irányát. Nem javasolt a negatív mennyiség használata.
Raktárközi mozgások könyvelése a Raktári készlet | Készlet könyvelés menüpontban lehetséges.
Bizonylat típus raktárközi mozgások (átadás-átvétel) esetén: „Raktári bizonylat forintban". - Egyéb csökkenés
Minden olyan mozgás, ami nem fér bele az előző csökkenő jellegek kategóriájába. Ilyen lehet a leltár hiány, selejtezés mozgások könyvelése, valamint a más raktárba való átadás raktári bizonylattal.
Egyéb csökkenések könyvelése a Raktári készlet | Készlet könyvelés menüpontban kivitelezhető.
Egyéb csökkenés esetén a könyvelési bizonylat típusa lehet „Raktári bizonylat forintban" vagy „Raktárközi bizonylat devizában".
- Kiszállítás
- Inkurrens
- Igen A készletmozgást nem kell figyelembe venni, az utolsó mozgás dátumát nem változtatja (pl.: az elfekvő, nehezen értékesíthető termék egyik saját raktárból a másikba kerül).
- Nem Figyelembe kell venni a készletmozgást a vizsgálatkor, a cikk utolsó mozgásának dátumát befolyásolja, módosítja.
- Szállítólevél számlázandó
- Igen ebben az esetben a 8 napon túl nem kiszámlázott szállítólevelek az Áruforgalom | Szállítólevelek készítése menüpontban piros színnel kiemelésre kerülnek
- Nem ez esetben a 8 napon belül nem kiszámlázott szállítólevelek nem kerülnek színezésre
- Bizonylat típusa
A raktári modulban a bizonylat adás módja csak gépi sorszámozású lehet.
Választható bizonylat típusok:
- Raktári bizonylat, forintban
- Raktári bizonylat, devizában
- Gépi szállítólevél, forintban
- Gép szállítólevél devizában
- Gépi kimenő számla, forintban
- Gépi kimenő számla, devizában
- Nyugtás értékesítés forintban
- Sorszám tartomány
A kiválasztott bizonylattípusnak szükséges itt meghatározni a sorszám kezelését. A sorszám tartomány meghatározásával a készítendő bizonylatra nyomtatandó sorszámot határozzuk meg. A sorszám tartomány rögzítésekor meghatározható a sorszám előtagja, utótagja (adott év utolsó két karaktere az ajánlott), hossza illetve azt, hogy adott sorszámozás folytonos vagy évente újra induló legyen. - Példányszám
A mezőben meghatározható a raktári bizonylat nyomtatási példányszáma. A kiállított számla és szállítólevél nyomtatandó példányszámát itt kell meghatározni.
- Páros mozgás
Lehetséges érték: Igen | Nem
Páros mozgás például a raktárközi átadás átvétel vagy a kiszállítás jellegű mozgásnem ahol a szállítólevélből így generálható számla.
- Mozgás pár
Csak a raktárközi átadás és átvétel, illetve a kiszállítás jellegű mozgásnál van szerepe. Itt kell megadni, ill. felvinni az adott mozgás párját.
Alapértelmezett raktár
Bizonylat rögzítés során a mozgásnem megválasztását követően a raktár mezőben az itt meghatározott raktár beolvasásra kerül opcionálisan. A mező kitöltése nem kötelező, de szűkíti az adatrögzítés során elkövethető adminisztrációs hibák számát.
- Átvevő raktár
A páros mozgásnem esetén nem csak az alapértelmezett (kiadó raktár) határozható meg, hanem az átvevő raktár is, amely bizonylat rögzítés során opcionálisan beolvasásra kerül. A mező kitöltése nem kötelező.
Kimenő számlák szállítólevelek
- Zárószöveg
A mozgásnemhez hozzárendelt zárószöveg minden az adott mozgásnemben kiállított számlára, de nem készpénzfizetési számlára nyomtatódik.
- Zárószöveg – pénztári fizetési mód
A mozgásnemhez hozzárendelt zárószöveg minden az adott mozgásnemben kiállított készpénzfizetési számlára nyomtatódik. - Zárószöveg - utánvét
A mozgásnemhez hozzárendelt zárószöveg minden az adott mozgásnemben kiállított utánvétes számlára nyomtatódik.
Főkönyvi feladás
- Készl.fők. feladás
Nincs; a készlet mozgás készletértéke mozgási nem kerülnek feladásra a főkönyv felé. Tipikusan nem kerül feladásra a nyitó mozgás.
Tételes; tételesen kerülnek feladásra a készlet mozgások értékei
Összevont; időszakonként, főkönyvi számonként, gyűjtőként összevontan kerül a készlet érték változás feladásra a főkönyv felé. - Kontírozás
Kontírozási szabály szerint; a cikk törzsben a cikkhez rendelt kontírozási szabály az iránymutató
Készlet főkönyvi szám megadása; készlet tárgyi eszközzé átsorolás esetén, a programba lehetséges automatikus tárgyi eszköz átsorolás
Árbevétel főkönyvi szám megadása; mind, a 8xx, mind a 9xx főkönyvi szám eltéríthető a kontírozási szabályban előírtaktól.
Fők.szám
Egyéb csökkenés, egyéb növekedés, valamint a kontírozási szabálytól eltérítéskor a mezőben kell megadni a használandó főkönyvi számot. - Kimenő számla napló
A raktári modulban kiállított számlák a főkönyvi modulban is megjelenítésre kerülnek az integráltságból adódóan. Az itt megadott kimenő raktári számla naplóba kerülnek a kimenő számlák. Fontos! a raktárban mozgások, míg a főkönyvben naplók kezelendőek. A főkönyvi naplóhoz beállított vevő főkönyvi számra könyvelődnek a vevői követelések, a számlázott cikkhez a cikktörzsben rendelt KSH azonosító alapján kezelt, könyvelt az ÁFA.
Magyarázat
- Magyarázat
Magyarázat rögzíthető a mozgásnemhez. A magyarázat vonatkozhat a mozgásnem használatának részletes leírására.
Magyarázat
Egyéb speciális beállítások
- Termékdíj
A raktári modul a kimenő számla után megfizetendő termékdíj elszámolást támogatja. Azonban nem minden számla után kell termékdíjat fizetni, ezért a termékdíj számítása mozgásnemenként meghatározható. A paraméter igenre állításával az adott mozgásnemben kiállított számlák után a háttérben termékdíj számítás történik, illetve a számlára a törvények megfelelő szöveg kiírásra kerül.
- Jövedéki adó
A raktári modul támogatja a jövedéki adó nyilvántartásának kezelését…
- Népegészségügyi termékadó
A raktári modul a kimenő számla után fizetendő népegészségügyi termékadó nyilvántartását támogatja. A paraméter igenre állításával az adott mozgásnemben kiállított számlák után a háttérben népegészségügyi adó számításra kerül.
Gyűjtők kitölthetősége
- Munkaszám
Munkaszám típusú gyűjtő. Mozgásnemenként paraméterezhető a gyűjtők kezelése, amennyiben paraméterezésre kerül a gyűjtők használata a bizonylat rögzítése során a bizonylat fejen lehetőség van rögzíteni gyűjtő azonosítót. - Ktgh
Költséghely típusú gyűjtő. - Átv. dolgozó
Dolgozó típusú gyűjtő. - Utalványozó
Utalványozás esetén az utalványozó, mint gyűjtő azonosító rögzíthető a bizonylat fejen. - Gyűjtő3
A kiemelt gyűjtők mellett további kettő gyűjtő használatára van lehetőség. - Gyűjtő4
A kiemelt gyűjtők mellett további kettő gyűjtő használatára van lehetőség.
Alapértelmezett gyűjtők
- Munkaszám
Amennyiben adott mozgásnemen minden esetben ugyanaz a gyűjtő azonosító kerül alkalmazásra, az fixen rögzíthető a "munkaszám" mezőbe. - Ktgh
Amennyiben adott mozgásnemen minden esetben ugyanaz a gyűjtő azonosító kerül alkalmazásra, az fixen rögzíthető a "Ktgh" mezőbe. - Gyűjtő3
A kiemelt gyűjtők mellett további kettő gyűjtő használatára van lehetőség. - Gyűjtő4
A kiemelt gyűjtők mellett további kettő gyűjtő használatára van lehetőség.