1. Valutás pénztárbizonylat fejléc alapadatainak beállítása
A Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban meg kell határozni a következő adatokat, melyek a házi pénztári bizonylatokon szerepelnek:
Teljes név, Adószám, Székhely cím adatok.
2. Valutás pénztári bizonylatok sorszám tartományának meghatározása
A Szerviz | Paraméterek | Sorszám tartományok menüpontban meg kell határozni azokat a sorszám tartomány(oka)t, melyek alapján a házi pénztár(ak) naplói a sorszámokat fogják képezni.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
Részletek
A teljes sorszámtartományra érvényes beállítások
- Megnevezés Olyan nevet érdemes kiosztani, amelyből következtetni lehet arra, hogy a sorszám tartomány milyen célt szolgál. Pl.: Központi pénztár EUR
- Kategória Kötelezően: Pénztárbizonylat
- Folytonosság Célszerű évente újraindulót ('Évfüggő') választani.
- Előtag Számlaszámhoz felvehető négy karakterből álló előtag. ( DEV- )
- Utótag Számlaszámhoz felvehető három karakterből álló utótag. ( /10 )
- Sorszám hossza Összhangban kell lennie következő sorszám mezőkkel. Az előtag és utótag karakterein kívüli sorszámhossz, nem célszerű 4-5 karakternél hosszabbat megadni.
Évfüggő sorszámok
A sorszámtartomány adott évére vonatkozó paraméterezés
- Év Az üzleti év, amelyre a paraméterek vonatkoznak
- Előtag Az adott év sorszámtartományára vonatkozó számla előtag, négy karakter
- Köv. sorsz. Évente újrainduló folytonosság esetén ('Évfüggő'), az [Ins-Felvitel] funkciógomb segítségével szükséges beállítani az induló (következő) sorszámokat minden évhez, lehetőleg 3-4 évre előre. A sorszám hosszának összhangban kell lennie a tartomány beállított hosszával.
- Utótag Az adott év sorszámtartományára vonatkozó számla utótag, három karakter
3. A valuta pénztár kezeléséhez szükséges főkönyvi számok meghatározása
A Vállalati törzsek | Főkönyvi számlatükör menüpontban a házi pénztári bizonylatokkal kapcsolatban álló főkönyvi számokat fel kell venni.
Pénztár főkönyvi száma
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- Főkönyvi szám 3821
- Megnevezés Valuta Pénztár EUR
- Típus Könyvelési
- Második érték Devizanem
- Devizanem EUR
4. Könyvelési naplók beállítása
A valutás házi pénztári bizonylatok készítéséhez egy pénztár jellegű naplóra van szükség. A Vállalati törzsek | Főkönyvi naplók menüpontban lehet beállítani a szükséges paramétereket. Természetesen ahány valutapénztárat akarunk kezelni annyi valutás pénztári naplóra van szükség.
Pénztárnapló
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
Általános adatok
- Naplószám 310
- Megnevezés Valuta Pénztár EUR
- Jelleg Pénztár
- ÁFA elszámolás Igen
- Könyvelési időszak Havi könyvelés
- Bizonylatszám adás módja Házi pénztár (Dev)
- Sorszám tartomány Az előzőleg már meghatározott sorszám tartományt kell kiválasztani. Több valuta pénztár kezelése esetén természetesen több sorszámtartományt kell definiálni, összhangban a naplók számával.
- Főkönyvi szám A főkönyvi szám törzsben előzőleg meghatározott valuta pénztár főkönyvi szám. Pl.: Valuta pénztár 8217 Az elkészülő bizonylatok ez alapján kapják meg a pénztár főkönyvi számot.
Pénztár adatok
- Bevételi pénztárbizonylat nyugta nyomtatása Bevételi bizonylat esetében a példányszámban beállított értéken felül, nyomtat +1 nyugtát is. Igen | Nem
- Saját kontírozott példány nyomtatása Igen | Nem
- Visszajáró pénz kezelése Igen | Nem
- Engedélyezett napi záró pénzkészlet A számviteli politikában meghatározott záró pénzkészlet, ha nincs meghatározva, a megadandó érték nulla.
- Példányszám Egy nyomtatás kezdeményezésekor készülő bizonylatok példány száma
5. Pénztáros ügyintéző paramétereinek beállítása
Abban az esetben, ha nem könyvelő, hanem pénztáros vagy pénzügyes kezeli a rendszert, a gazdasági események azonosítását az un. pénzügyi jogcímek használata teszi egyszerűbbé.
A pénztáros ügyintéző rendszerjogosultságának beállítása, a kontírozás pénzügyi jogcímre korlátozása a Szerviz | Ügyintézők és jogosultságok menüpontban kezdeményezhető.
6. Pénztári jogcímek felvitele
Pénzügyi jogcímekre kontírozás esetén a Vállalati törzsek | Pénzügyi jogcímek menüpontban, az ügyintéző által használt gazdasági eseményekre szükséges jogcímet definiálni.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- Jogcím Tetszőleges jogcímkód adható meg, de javasolt követni a főkönyvi számlatükör kódolási szisztémáját.
- Megnevezés A jogcím (gazdasági esemény) rövid szöveges leírása. Olyan leírás javasolt, mely lehetővé teszi a gazdasági esemény beazonosítását nem könyvelői képzettségű (pénztáros) számára is.
- Főkönyvi szám A jogcím főkönyvi száma
- ÁFA kezelés A gazdasági eseményhez kapcsolódik-e ÁFA elszámolás Igen | Nem
- Pénztárbizonylaton használható Igen
- Pénztári mozgás iránya Bevétel | Kiadás Kitöltése nem kötelező
- Magyarázat A jogcímhez tartozó un. használati utasítás, mely részletesen meghatározza, a jogcím használatát. A jogcím törzs az [F10 - Listázás] funkciógomb segítségével lekérhető
7. Kontírozatlan pénztárbizonylatok főkönyvi számának beállítása
A Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban, a Pénzügyi paraméterek oldalon Nem azonosított pénztári tételek főkönyvi száma adatmezőt be kell állítani, arra a főkönyvi számra, melyet korábban fel kellett venni, mint pénztári ütközőszámlát.
8. Pénztári ütközőszámla
A valuta házi pénztár komplett kontírozott kezeléséhez sokféle főkönyvi szám szükséges (átvezetési számla, költségszámlák, árbevétel, stb.). Abban az esetben, ha pénztáros is (nem könyvelő) kezeli a rendszert, vagy nem akarjuk kihasználni az integrált rendszer szolgáltatásait, csak a házi pénztári bizonylatok elkészítése a cél, még egy főkönyvi számot fel kell venni, hiszen a rendszerbe kontírozatlan (főkönyvi szám nélküli) tétel nem vihető be. Ezt a főkönyvi számot valahová a hármas számlaosztályba, az átvezetési számlák közé javasolt megnyitni.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- Főkönyvi szám 3899
- Megnevezés Pénztári ütközőszámla, kontírozatlan pénztárbizonylatok
- Típus Könyvelési