Kapcsolódó információk:
Paraméterezési útmutatók

A SUP® Integrált Számviteli Rendszer részét képezi a készlet modul, a készlet számlák kezelése analitikus szinten támogatja. A készlet modulból a raktári készlet mozgások főkönyvi feladással kerülnek könyvelésre. A főkönyvi feladás nem automatikus, készlet forgalmi, időszaki zárást követően van lehetőség a készlet mozgások feladására a főkönyv felé. Időszaki fogalmi zárás biztosítja, hogy a készet könyvelési sorok készletértéket kapjanak. Továbbá a készletérték, készlet mennyiség zárást követően nem módosulhat.

A főkönyvi feladás alapja a kontírozási szabály, amely vezeti a készlet mozgások könyvelését, kontírozási szabályok rögzítése a raktári modulban a Szerviz | Paraméterek | Kontírozási szabályok menüpontban van lehetőség. Főkönyvben nem ajánlott a készlet számlákra közvetlenül könyvelni, egyes technika műveletektől eltekintve, nyitás, korrekció.

Áru értékesítés típusú kontírozási szabályok (analitikus tükör)


Beállítandó elnevezések, paraméterek:

  • Szabály megnevezése
    Kontírozási szabály szöveges leírása.

  • Szabály kódja
    A megnevezésből automatikusan képződik egy azonosító kód. A kód egyedi azonosítására szolgál a kontírozási szabálynak.

  • Kapcsolódó cikkek
    A funkció lehetőséget biztosít a cikkhez rendelt szabályok ellenőrzésére.


Árbevétel főkönyvi számok

  • Belf.árbev.fők.sz.
    Belföldi számla kiállítás esetén ( számla fejben a teljesítés helye) a cikkhez rendelt kontírozási szabály ezen sorának megfelelő árbevétel főkönyvi számra könyvelődik a tételsor nettó értéke.

  • EU árbev.fők.sz.
    EU-n belüli számla kiállítás esetén a cikkhez rendelt kontírozási szabály ezen sorának megfelelő árbevétel főkönyvi számra könyvelődik a tételsor nettó értéke, mind forintban, mind devizában.

  • Exp.árbev.fők.sz
    EU-n kívül számla kiállítás esetén a cikkhez rendelt kontírozási szabály ezen sorának megfelelő árbevétel főkönyvi számra könyvelődik a tételsor nettó értéke, mind forintban, mint devizában.
 Megjegyzés

A SUP-ban a főkönyvi számlatükörben azon árbevétel főkönyvi számokat, amelyek egyenlegét devizában is kívánjuk vezetni a "második érték" mező értéke egyenlő; <devizanem>. A deviza mező kitöltése nem kötelező, ez esetben több devizában lehetséges az egyenleget vezetni az alap devizanem mellett, vagyis devizanemenként nem szükséges külön árbevétel főkönyvi szám nyitása.

Készletmozgások

  • Készletszámla
    Készlet főkönyvi szám, beszerzés jellegű készlet mozgás esetén az árkülönbözet főkönyvi számmal szemben az itt beállított készlet főkönyvi szám áll. Értékesítés mozgás esetén az itt beállított készlet főkönyvi számmal szemben áll az ELABE mezőbe beállított főkönyvi szám. 

  • ELÁBÉ
    Eladott áruk beszerzési értéke. Saját termelésű készlet kezelés esetén az ELABÉ számla helyett a STKAV B (saját termelésű készlet állomány változása) főkönyvi számot ajánlott használni.Továbbá a "Önköltség számlával" szemben egy másik főkönyvi számot  STKAV A önköltség elszámolása számlát javasolt használni. Az STKAV B főkönyvi szám az értékesítés esetén mozog, míg az STKAV A készletre vételeket mutatja. A STKAV számla egyenlegének pontosan a saját termelésű készlet számlák változását kell mutatni,


     Megjegyzés

    Mozgásnemenként lehetőség van főkönyvi szám eltérítésre, ezt a Vállalati törzsek | Mozgásnemek menüpontban lehetséges megtenni. Kontírozás mező lehetséges értékei:  Kontírozási szabály szerint  | Készlet főkönyvi szám megadása | Árbevétel főkönyvi szám megadása.

  • Költség számla
    Költség főkönyvi szám. Felhasználás jellegű mozgás esetén az itt beállított költség főkönyvi szám áll szemben a készletszámla sorba beállított főkönyvi számmal.

  • Árkülönbözet számla
    A  beszerzés esetén nem közvetlenül a készlet főkönyvi számra történik, hanem készlet árkülönbözet főkönyvi számra. A számla tükörben szükséges felvenni (pl.: 263) készlet árkülönbözet megjelöléssel a szóban forgó főkönyvi számot. Az árkülönbözet főkönyvi szám K (követel) oldalára kerül könyvelésre a készlet modulban analitikusan, cikkenként könyvelt készletérték. A készlet könyvelés Áfa nélküli nettó értéken történik.

  • Önköltség számla
    Önköltség főkönyv szám. Készletre vétel jellegű mozgásnem esetén az anyag költség az itt beállított költség főkönyvi számra kerül könyvelésre, a cikkhez beírt elszámoló áron, önköltségi áron. A költség főkönyvi számmal szemben ez esetben a készletszámla sorba beírt készlet főkönyvi számla áll.
 Megjegyzés

Számla kiállítással párhuzamosan az értékesítés és a készlet könyvelés könyvelési tételeinek főkönyvi kartonra írása is megtörténik. Vagyis a vevő főkönyvi szám egyenlege nő a számla bruttó értékkel az árbevétel főkönyvi szám és az Áfa főkönyvi számmal szemben, és párhuzamosan az ELABE egyenlege is nő míg a készlet főkönyvi szám egyenlege csökken a beszerzési értéknek megfelelően.