Dokumentumról
Ezen dokumentum olyan beállításokra hivatkozik, amelyek elvégzéséhez komolyabb, vagy esetenként rendszergazdai ismeretek, és jogosultság szükséges.
Bevezetés
A SUP® Integrált Számviteli Rendszer a kliens-szerver architektúrájú, alapvetően hálózati működési környezetre van tervezve.
Az adatokat SQL adatbázisban tárolja, melyhez a Firebird SQL 3.0 verziójú adatbázis szerver, helyi hálózaton való elérésére van szükség.
Rövid ismertető a Firebird adatbázisról: https://www.firebirdnews.org/docs/fb2min_hu.html
Az adatbázis szerver adminisztratív beállítása nem igényelnek speciális konfigurációt, így nem kizárt más rendszerekkel való együttműködése.
Ennek ellenére NEM JAVASOLJUK az adatbázisok más rendszer által használt adatbázis motorra való telepítését.
Ilyen esetben az adatok biztonságáért, és a rendszer működőképességéért, semmilyen felelősséget nem vállalunk.
FireBird 2.1, FireBird 2.5 és a FireBird 3.0 ugyanazon az operációs rendszeren belül korlátozottan és csak speciális esetben használható.
Ilyen környzetet kizárólag a helyi sajátosságokat ismerő rendszergazda tud készíteni, a QSoft Kft csak tanácsadással tud segíteni egy többverziót futtató rendszer beüzemeléséhez.
Megfontolandó
- Az adatbázisszerverként használt gép lehetőleg csak adatbázis-szerver, esetleg file-szerver legyen. Főként a print-szerver funkciót ne az adatbázis-szerver lássa el.
- Az adatbázisokat lehetőleg ne a rendszermeghajtón tároljuk, és gondoskodjunk a rendszeres (lehetőleg automatizált) mentésükről.
- A mai hálózatok ajánlott protokollja a TCP/IP. Az Firebird is ezzel dolgozik leghatékonyabban. A fölösleges (NetBEUI, IPX/SPX) protokollokat a gépekről (szerverről) el kell távolítani, mert ezek még használaton kívül is szükségtelen hálózati forgalmat generálnak.
- Nagy adatbázisok, vagy sok kiszolgálandó munkahely esetén kimondottan szerverekbe való (pl.: SAS) merevlemezekkel és hozzájuk való vezérlőkártyával (true RAID), nagyobb sebességet lehet elérni, mint asztali PC alkatrészekből kialakított rendszerrel.
A szerver gép
\\<FileServer>\QSoft\Install.dsk
könyvtárába a Firebird 2.5 telepítő készletet (FB30_QSoft_Setup.exe
) ajánlott bemásolni a későbbi munkahely telepítések, újratelepítések megkönnyítése miatt. Amennyiben szoftver CD nem áll rendelkezésre, a szerver gépen, egy munkahely telepítéséhez, újratelepítéséhez szükséges szoftverek rendelkezésre álljanak.- Az adatbázisszerver processz jó teljesítményéhez elegendő memóriát és gyors háttértár elérést kell biztosítani.
- A SUP rendszer gyors működéséhez az alkalmazást futtató gép és az adatbázisszerver között kellő sávszélességű hálózati kommunikációt biztosítani kell.
Pl.: egy távoli telephelyről az adatbázisszerver elérése (VPN-en keresztül) ún. vastag-kliens módban a használhatatlanság határára lassíthatja a rendszer működését.
Adatbázis file-ok helye
Összetettebb rendszer esetén, vagy szigorúbb biztonsági házirend használatakor az adatbázis file-okat akár teljesen el lehet rejteni a felhasználók elől (nem szükséges a lenti struktúrába tárolni).
A SUP rendszernek üzem közben nem szükséges file szintű hozzáférés az adatbázisokhoz
Minden esetben fontos, hogy a szerveren az adatbázis szerver folyamatot (Firebird SQL) futtató felhasználónak teljes hozzáférése legyen az adatbázis file-okhoz és az azokat tartalmazó mappához (írás, olvasás, létrehozás, spec esetben törlés).
SUP szerver oldali könyvtárszerkezete és annak tartalma
Ezt a könyvtárat - mint megosztást is - és alkönyvtárait a felhasználóknak, klienseknek teljes hozzáféréssel el kell tudni érniük
(kivéve a DB könyvtárat).
Javasolt megosztási név: QSOFT
\QSoft | Ebből nyílnak a további alkönyvtárak, melyek valamilyen szempontból a QSoft Kft. által készített programokkal vannak kapcsolatban. |
\QSoft\SUP | Ebből nyílnak a további alkönyvtárak, melyek a SUP® rendszerrel vannak kapcsolatban (Terminológia: alapkönyvtár - SUP home directory ). |
\QSoft\SUP\BIN | Ebbe az alkönyvtárba kell elhelyezni a SUP.EXE file(-t) és a SUP® rendszerrel kapcsolatos további EXE, LNK, file-okat. |
\QSoft\SUP\DB | Egyszerűbb környezet esetén ide lehet tenni az Firebird SQL adatbázis (FDB) file-okat. A SUP rendszernek (és ezáltal a felhasználóknak) nincs szüksége file-system szintű hozzáférésre az adatbázis file-okhoz |
\QSoft\SUP\SysData | Itt a konfigurációs file-ok, valamint a napló (LOG) file-ok kaptak helyet. |
\QSoft\SUP\Update | Ide kell bemásolni a rendszerkövetés telepítő file-(oka)t, illetve ebbe a könyvtárba tölti le az Internetről a SUP automatikusan a rendszerkövetést. |
\QSoft\SUP\Doc | Az elektronikus formában (PDF) tárolt dokumentáció helye. |
\QSoft\UTIL | Ez az alkönyvtár a kapcsolódó segédprogramok pl.: 7ZIP.EXE helye. |
\QSoft\Install.dsk | A hálózatos telepítés esetén az indító ikonokat célszerű ide másolni. Ha a Firebird SQL telepítő készlete felmásolásra kerül, ebbe az alkönyvtárba ajánlott tenni. |
Szerver modellek
Általánosságban a SuperClassic módozat telepítését javasoljuk, a QSoft által adott telepítő (FB30_QSoft_Setup.exe
) alapból ezt telepíti
A szerver modell kiválasztása a firebird-qsoft.conf
konfigurációs fájl, ServerMode
paraméter módosításával lehetséges.
A választott szerver modell hatással van az erőforrás kihasználásra (memória, cache kezelés, szálkezelés) és a lock-olásra
További információ az adott témával foglalkozó Firebird szerver modellek című cikkben, vagy a Firebird SQL vagy a firebirdsql.org weblapon:
Telepítés
Telepítő készlet
Windows-os rendszerekhez elsődlegesen a QSoft Kft. által adott telepítő használatát javasoljuk.
Linuxos rendszerhez pedig elsősorban a disztribúciós csomagokból beszerzett telepítőt.használatát javasoljuk.
MacOSX rendszeren jelenleg semmilyen gyakorlati tapasztalattal nem rendelkezünk sem a telepítésről, sem a használatról.
Amennyiben valamilyen helyi policy, vagy rendszergazdai megfontolás mégis a hivatalos telepítőcsomagok használatát teszi szükségessé, akkor a Firebird SQL (www.firebirdsql.org) honlapjáról is eléhetőek a telepítőcsomagok
A letöltésnél a Firebird 3.0 verziójú adatbázis szerver telepítőkészleteiből vűálasszunk.
32bit-es operációs rendszer esetén 32bit-es, 64bit-es operációs rendszer esetén 64bit-es Firebird SQL telepítés szükséges!
A megfelelő telepítőkészlet kiválasztásához előbb olvassa végig ezt a dokumentumot.
Windows környezet
A QSoft Kft. saját telepítőt ad ki, mellyel a telepítés egyszerűen elvégezhető, megtalálható a SUP A016 telepítő CD-n, vagy letölthető a https://www.sup.hu/kov/#FIREBIRD
Linux környezet
Az adatbáziskezelőt a Linux csomagkezelőből egyszerűen lehet telepíteni. A telepítés után a QSoft Kft. által adott konfigurációt file-t include-olni kell a firebird.conf
első sorában.
Mentés
Automatizált
Windows és Linux szerver esetén egyaránt a QSoft Kft által fejlesztett, ütemezhető alkalmazással megoldható (így a mentés a SUP által visszatölthető).
Dokumentáció: Adatbázisok automatizált mentése - QsBackupFdbService
Kézi mentés
- Felhasználók: SUP programból, jogosultság alapján, feltétel a kliens gépeken gbak.exe telepítve legyen, részletes leírás található a "Kliens telepítési útmutatóban".
(Terminálszerveres környezetben egyedi beállítások lehetnek szükségesek.) - Rendszergazda: SUP-ból, szerveren, mint a felhasználók
- Rendszergazda: Saját scriptből (gbak vagy nbackup). Komolyab hozzáértést és fokozott ovatosságot igényel az adatok biztonsága végett.
Ilyen igény esetén a cég rendszergazdája vegye fel a kapcsolatot a QSoft Kft. ügyfélszolgálataával. - Rendszergazda: File szinten. Nem javasolt. De ha mégis, akkor a mentés idejére, adatbiztonsági okokból célszerű a FireBird szervert leállítani.
Az adatbázis file-ok filesystem szintű mentése megoldható ugyan, de NEM javasolt, mert adatvesztéshez vezethet.
ld.: Firebird FAQ
Hibakeresés
Rendszer teljesítményének ellenőrzése
Telepítés (SUP rendszer bekonfigurálása) után, rendelkezésre áll egy DEMO adatbázis, amelyen lehet ellenőrizni a működőképességet, és a teljesítményt.
A SUP rendszerbe való belépést (felhasználó: "DEMO", jelszó mező üresen marad) követően a Szerviz | Technikai funkciók | Adatbázis sebességteszt menüpontban.
Ezek egy átlagos (kis terheltségű) rendszer minőségi paraméterei.
Tűzfal
Az operációs rendszer tűzfalán a kliensek részére engedélyezni kell a Firebird SQL Server által használt port(ok) elérését. Részletesen lásd itt.
Alapértelmezésben és az alapvető funkciókra az adatbázis motor a 3050-es port-ot használja. Ezen túlmenően a SUP teljeskörű használatához szükség van egy ún. Event Notification port elérésére is. Ezt a portot a Firebird SQL futásidőben (dinamikusan) foglalja le.
Ebben az esetben (jellemzően Windows rendszereken) az alkalmazás alapú tűzfal szabály létrehozása javasolt, így akár a fixen beállított, akár a dinamikus portok elérhetőek lesznek.
Amennyiben a Firebird SQL 3.0 telepítése a QSoft ajánlásai szerint (QSoft-os telepítővel) készült, úgy a firebird-qsoft.conf
-ban a RemoteAuxPort
változót beállításra került, így az event port allokálása nem dinamikus. Így értelemszerűen a 3050-es porton túlmenően az ott beállított (jelen esetben a 30501) port elérését is biztosítani kell minden kliens számára (fel kell venni megengedő szabályba).
Lassú SUP indulás
A lassú indulás egyik lehetséges oka ezen port elérhetetlensége
Dokumentáció: Lassú indítás probléma
Sebességproblémás esetleírások
A sebességproblémák felderítéséhez, a rendszergazdáknak szóló háttéranyag: Sebességproblémák - firebird.conf
Mielőtt az adatbázis szervert átparaméterezik, tapasztalatunk alapján előbb a szerver erőforrásait, szoftver és hardver komponenseit érdemes megvizsgálni.
A sebességproblémák döntő hányadát a rendelkezésre álló erőforrások szűk keresztmetszete okozza.
Függelék
Információk a Firebird SQL honlapjáról
- A telepítésről: http://www.firebirdsql.org/file/documentation/reference_manuals/user_manuals/html/qsg2-installing.html
- Adatbázisok kezeléséről: http://www.firebirdsql.org/file/documentation/reference_manuals/user_manuals/html/qsg2-safety.html
- A gbak-ról: http://www.firebirdsql.org/file/documentation/reference_manuals/user_manuals/html/gbak.html
- A gfix-ről: http://www.firebirdsql.org/file/documentation/reference_manuals/user_manuals/html/gfix.html
- Az nbackup tool-ról: http://www.firebirdsql.org/file/documentation/reference_manuals/user_manuals/html/nbackup.html#nbackup-intro