A házi pénztári bizonylatok rögzítése után időszakonként (maximum havonta) el kell végezni a pénztárzárást, és el kell készíteni az időszaki pénztárjelentést. A pénztárjelentés elkészítése után a pénztárbizonylatok a házi pénztár menüpontban nem módosíthatók.
A pénztárzárás a Házi pénztár | Pénztárzárás menüpontból kiindulva érhető el. Legelőször meg kell adni a lezárandó pénztárbizonylatokat tartalmazó főkönyvi naplót.Ezek után a már eddig elkészült pénztárzárások válnak láthatóvá.
A naponkénti pénztárjelentés-zárást indokolhatja, hogy a pénztárba nemcsak befizetések történnek, lehetnek kifizetések (számla alapján) is, illetve az elszámolási betétszámlára történő befizetések is.
Itt kell utalnunk az Szt. 14. §-ának (9) bekezdésére, amely szerint meg kell határozni a készpénz napi záró állományának naptári hónaponkénti számított napi átlagát, amelyet a naponkénti záró pénzkészlet ismerete nélkül nem lehet elvégezni.
Pénztárzárások
Használható funkcióbillentyűk
- Ins-Új pénztárzárás
A funkcióval új pénztárzárást lehet kezdeményezni.
- F7-Címletjegyzék
A már elkészült pénztárzáráshoz címletjegyzéket lehet felvinni. Ha nincs a pénztárjelentéshez címletjegyzék, a kinyomtatott pénztárjelentésen lehetőség van annak kézi kitöltésére.
- F8-Részletek
A pénztárzárás bizonylatai tekinthetők meg.
- F10-Pénztárjelentés nyomtatása
A pénztárjelentés kinyomtatása indítható.
Új pénztárzárás indítása
A fenti ábrán látható képernyőn még zárás tényleges elindítása előtt ellenőrizni lehet a pénztár állapotát. Az [F12-Zárás] indítása funkció hajtja végre a pénztár lezárását.