Kapcsolódó információk:
Paraméterezési útmutatók

Speciális szabályok vonatkoznak azon értékesítésekre, amelyeknek három szereplője eltérő tagállamban nyilvántartásba vett közösségi adószámmal rendelkező adóalany (vagy közösségi adószámmal rendelkező nem adóalany jogi személy).
A háromszögügylet lényege, hogy az egyik ("C") tagország adózója (beszerző) részére a "közbenső vevőként" megjelenő másik tagállamban adózó ("B") végez termékértékesítést úgy, hogy a terméket egy harmadik közösségi ország adózójától ("A") szerzi be.
A termék azonban nem kerül be a közbenső vevő tagországába, mert azt "A" tagországból közvetlenül "C" tagországába juttatják el. A háromszögügyletnél tehát a tulajdonváltozás nem követi a termék tényleges mozgását. Míg "C" tagország adózója termékbeszerzést valósít meg a közbenső vevő "B"-től, "A" tagország adózója pedig termékértékesítést teljesít a közbenső vevő "B" részére, addig a közbenső vevő kettős szerepben jelenik meg az ügyletben. Egyrészt termékbeszerzést valósít meg "A" tagország adózójától, másrészt termékértékesítést hajt végre "C" tagország adózója felé.

Ha az ügylet "A" szereplője az, aki belföldön rendelkezik közösségi adószámmal

"A" közösségen belüli adómentes értékesítést teljesít "B" felé.

 Megjegyzés

Az értékesítésről kiállított számlán "B" kerül feltüntetésre (mint vevő), annak közösségi adószámával együtt. A számla összege a XX65-ös áfabevallás, illetve az XXA60-as számú összesítő nyilatkozaton szerepel.

A "C" beszerzésről "A"-nak nem kell nyilatkoznia, hiszen vele nincs áfa tekintetben kapcsolatban.

Ha az ügylet "B" szereplője az, aki belföldön rendelkezik közösségi adószámmal

A közbenső vevő a háromszögügyletben termékbeszerzői és termékértékesítői szerepet is betölt, de az adókötelezettségét nem ő teljesíti, hanem helyette "C". Az értékesítésről kiállított számlában vevőként "C"-t kell feltüntetni, szerepeltetve "C" közösségi adószámát és jelölni azt, hogy "C" az aki a háromszögügylet végső beszerzőjeként az ügylet után adófizetésre kötelezett.

Ebben az esetben a SUP® rendszer a következő módon támogatja az ügylet kezelését, az általunk javasolt áfa kódok, amelyeket a Szerviz | Paraméterek | ÁFA kódok menüpontban lehetséges rögzíteni;

Beérkező számla esetén

Beállítandó elnevezések, paraméterek:



  1. Beérkező számlához ÁFA kód rögzítés - Általános adatok


2. Beérkező számlához ÁFA kód rögzítés - Kiegészítő adatok


Kimenő számla esetén

Beállítandó elnevezések, paraméterek:

3. Kimenő számlához ÁFA kód rögzítés -Általános adatok


4. Kimenő számlához ÁFA kód rögzítés - Kiegészítő adatok

 Megjegyzés

Az értékesítésről kiállított számlában vevőként "C"-t kell feltüntetni, szerepeltetve "C" közösségi adószámát és jelölni azt, hogy "C" az, aki a háromszögügylet végső beszerzőjeként az ügylet után adófizetésre kötelezett. A XX65-ös áfabevallásban csak a részletező adatok között kell adatot feltüntetni. Ezen kívül mind a Közösségen belüli beszerzésekről, mind a Közösségen belüli termékértékesítésről be kell nyújtania a XXA60-as összesítő nyilatkozatot, jelölve, hogy közbenső vevőként járt el.

Ha az ügylet "C" szereplője az, aki belföldön rendelkezik közösségi adószámmal

Az ügylet "C" szereplője az, aki végső vevőként beszerzést hajt végre.

Ebben az esetben az általunk javasolt áfakódok.

Beállítandó elnevezések, paraméterek:

5. Beszerző ÁFA kódjának rögzítése - Általános adatok


6, Beszerző ÁFA kódjának rögzítése - Kiegészítő adatok

 Megjegyzés

Tekintettel arra, hogy "B" adózás alóli mentesülésének feltétel, hogy "C" teljesítse annak adókötelezettségét, "C"-nek egyrészt van "B" helyett egy Közösségen belüli beszerzése, másrészt egy belföldi értékesítése. Ezért ezen összeg termékértékesítésként is feltüntetendő a megfelelő sorban. Ugyanezen adóösszeget levonható adóként is szerepeltetni lehet, amennyiben a levonás egyéb feltételei fennállnak. Ezen túlmenően Közösségen belüli beszerzés is megvalósul.