Kapcsolódó információk:
Paraméterezési útmutatók

A Firebird SQL szerver kétféle architektúrában/modellben érhető el. Ezek neve ClassicServer ill. SuperServer. A 2.5 verziótól kezdve került bevezetésre a SuperClassic architektúra, mely a Classic architektúrára épül. Így a 2.5 verzótól kezdődően háromféle modell közül kell választani a telepítéskor. Az alábbiakban összefoglalt néhány szempont segít a választásban. Az esetek többségében mindhárom modell egyformán jól teljesít, és közel egyforma lehetőségeket kínál.

A dokumentum a http://www.firebirdsql.org/manual/qsg25-classic-or-super.html oldalon található információk kivonata.

 

A választás szempontjai:

Processzek

A ClassicServer minden kapcsolathoz külön folyamatot használ. A SuperClassic és a SuperServer egy folyamatot használ. Így ha a ClassicServer esetén egy processz összeomlik, ez a többi folyamatra nincs hatással. A SuperClassic és a SuperServer esetén az összeomlás az összes folyamatra kihathat.

Guardian

A SuperServer az ún. Firebird Guardian felügyelete alatt fut, ami automatikusan újraindítja összeomlás esetén. A SuperClassic csak Linux esetén ajánlja fel a Firebird Guardian opciót, míg ClassicServer esetén erre értelemszerűen nincs ilyen lehetőség.

Erőforrások

Mivel a SuperClassic és a SuperServer single-process (csak egy folyamatot használ), ezért hatékonyabban használja ki a rendelkezésre álló memóriát sok egyidejű kapcsolat esetén, mint a ClassicServer. A SuperServer és a SuperClassic között pedig az a különbség, hogy a SuperServer az adatbázis gyorsítótárakat megosztja a folyamatok között, vagyis még hatékonyabban használja ki a rendelkezésre álló memóriát.

Local connections

A ClassicServer és SuperClassic esetén van ún. embedded local connection mode Linuxon, ami nagyon gyors, de nem olyan biztonságos, mint az ún. regular network connection. Windows esetén külön ún. embedded server is elérhető, ami még kevésbé biztonságos, de bizonyos esetekben praktikus lehet.

 Megjegyzés

A SUP® rendszer normál telepítései esetén általában nem használjuk az  ún. embedded server módot. Kivételt képeznek az USB eszközre telepített példányok, és az egygépes telepítés.

 

Egyidejű kapcsolatok

Ha egy adatbázishoz embedded local connection módban történik a kapcsolódás, az adatbázis szerver csak abban az esetben tudja az adott adatbázis file-t használni, ha az ClassicServer, vagy SuperClassic modellben fut. A SuperServer az ilyen módon megnyitott adatbázishoz nem képes kapcsolódni, tehát, ha így (is) kell használni az adott adatbázist, és egy másik "regular network connection"-nel is, akkor célszerű a ClassicServer, vagy a SuperClassic architektúrát telepíteni.

Multiprocessing

Windows operációs rendszer esetén a SuperServer alapbeállításon csak az első processzort vagy magot használja a számítógépben. A többi processzor használatához a CpuAffinityMask paramétert kell beállítani a firebird.conf file-ban. A SuperServer minden egyéb esetben (pl. Linuxon) alapértelmezetten támogatott a több processzort, és ebben az esetben figyelmen kívül hagyja a CpuAffinityMask paramétert.

 

Amint fentebbiekből látható egyik modell sem jobb, vagy rosszabb a többinél minden helyzetben. Ha nem biztos abban, melyik a legjobb választás, úgy ökölszabályként, a SuperClassic jó választás lehet 64-bites rendszerekre. A 32-bites rendszereken a SuperClassic az első ami kifogy a memóriából nagy terhelés mellett. Ezért a SuperServer az osztott gyorsítótárral vagy a Classicserver a külön folyamataival jobban teljesíthet ezen a területen.

 Megjegyzés

A SUP® rendszer a SuperServer ill. a SuperClassic modell használata javasolt.

Ha a telepítés nem megfelelő, természetesen a későbbiekben is lehetőség van másik telepítési módra váltani, az alkalmazások és adatbázisok ugyanúgy működni fognak. A különbségek csak a szerverek belső működésében vannak, nem az adatbázisokban.

További információk találhatók még  a Firebird server architectures c. dokumentumban.

Telepítő csomagok

Linuxhoz külön telepítő csomagok vannak a SuperServerhez ill. ClassicServerhez. SuperServer esetén a letöltési csomagok a FirebirdSS-sel kezdődnek, A ClassicServer esetén a FirebirdCS előtag jelzi a csomagot. Az alapértelmezett telepítési mód a ClassicServer ill. SuperClassic telepítése esetén ClassicServer. A SuperClassic architektúrára való váltáshoz le kell futtatni a changeMultiConnectMode.sh szkriptet, és a szkript által feltett kérdésre a “thread” opciót kell választani. A szkript a Firebird install könyvtárában a ...\bin alkönyvtár alatt található.

Windows esetén kombinált telepítő csomag van, mely minkét modellt tartalmazza. A telepítés során ki kell választani a SuperServer vagy ClassicServer módot. A ClassicServer választása esetén külön engedélyezhető a SuperClassic mód egy későbbi képernyőn.

 Megjegyzés

A QSoft által készített Windows (át)telepítő ezeket a választások be lettek építve a telepítő csomagba.