A vámhatárok megszűnése következtében a termékek mindenfajta adminisztratív kötöttség nélkül, szabadon mozoghatnak. A vállalkozások számára ez azt jelenti, hogy a Magyarország és a többi tagállam közötti kereskedelemre vonatkozóan - a korábbi vámstatisztikai adatok helyett - közvetlenül a forgalmazó cégektől kell adatot gyűjteni. A tagállamok közötti termékforgalom statisztikája az Intrastat kimutatás, amelyet a KSH felé havi bontásban kell eljuttatni(tárgyhó 15.-ig) azoknak a vállalkozásoknak akik elérték az adatszolgáltatási küszöbértéket. A SUP® Integrált Számviteli Rendszer raktári modulja jelenleg nem támogatja az elektronikus adatszolgáltatást (CSV fájlba nem készíthető a lista).
1. Kombinált Nomenklatura (KN) kódok rögzítése
Az EU tagállamai által egységesen alkalmazott vám- és külkereskedelem-statisztikai nómenklatúra a termékek azonosítására és csoportosítására szolgál. Ez az EU-s tagállamokkal kapcsolatos forgalom estében az EU-termékjegyzékben (KN) szereplő 8 jegyű kód. A SUP® Integrált Számviteli Rendszer raktári moduljában a Szerviz | Paraméterek | Kombinált nómenklatúra (KN) kódok menüpontban lehetséges a kereskedelmi tevékenység során előforduló kódokat felrögzíteni.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- KN Kód: az EU termékjegyzékben szereplő 8 jegyű kód (KSH oldalán megtalálható)
- Megnevezés: a termék kereskedelemben szokásos megnevezése
- Mennyiségi egység: a termék mennyiségi egysége
2. Országkódok felvitele
Az Intrastat kimutatáson kötelezően szerepeltetni kell termék származási országát (Rend.tagállam), ezen kívül lehetséges szerepeltetni, hogy EU tagállamából származik vagy sem. Az országkódok a Szerviz | Cégfüggetlen törzsek | Ország kódok menüpontban rögzíthetők. A SUP®Integrált Számviteli Rendszer raktári moduljában az országkódok előzetesen felvételre kerültek, így esetenként csak bővíteni szükséges a táblát.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- Ország ( ISO ) kód: az országok kétjegyű kódja
- Megnevezés: országnév
- EU- tagállam: EU tagállamból származik -e
3. Cikktörzsben KN kódok, országkód, nettó tömeg rögzítés
Az Intrastat kimutatáson abban az esetben szerepelnek adatok, amennyiben a cikktörzsbe cikkenként rögzítésre kerülnek a KN kódok. Kódok rögzítése a Vállalati törzsek | Termékek és cikkek | Kiegészítő adatok menüben valósítható meg. Ugyan itt kell az országkódot is rögzíteni, ellenkező esetben az nem kerül kiírásra a kimutatáson, illetve a termék csomagolóanyag nélküli saját tömegét szükséges rögzíteni az "Általános" adatok fülön.
4. Intrastat kimutatás elkészítése
Az Intrastat jelentés a Kimutatások | Intrastat kimutatás menüpontban készíthető el. Külön kérdőívet kell kiállítani az Intrastat beérkezésekre és kiszállításokra. Egy másik tagállamból Magyarországra irányuló termékforgalom esetén a "BEÉRKEZÉS"-sel jelölt, míg Magyarországról egy másik tagállamba irányuló termékforgalom esetén a "KISZÁLLÍTÁS"-sal jelölt kérdőívet kell kitölteni. Mind a beérkezésekre, mind a kiszállításokra vonatkozó kérdőívnek van részletes és egyszerűsített változata.
5. Kimutatáson szereplő rovatok
- KN kód: EU termékjegyzék kódja, amely előzetesen rögzítésre került a fent leírtaknak megfelelően, ezt követően a cikktörzsben a cikkhez került rendelésre.
- Megnevezés: cikk, termék megnevezése (adat a cikktörzsből)
- Ügyletkód: a SUP® Integrált Számviteli Rendszer raktári moduljában beégetett az ügyletkód, amely a Raktári készlet | Készlet könyvelés beszerzés könyvelése során a tételsoron rögzíthető
- Szállítási feltétel(Fuvar paritás): a mező kitöltése csak tételes (részletes) adatszolgáltatás esetén kitöltendő. A szállítási feltétel mind a beszerzés könyvelésekor, mind kiszállításkor, értékesítéskor kitöltendő mező. A szállítási feltételek beégetett adat a raktári rendszerbe.
- Fuvarozási mód: aktív szállítóeszköznek a kódja, a beszerzések könyvelésekor, illetve kiszállításkor, értékesítéskor kitöltendő mező. A fuvarozási mód beégetett adat a raktári rendszerbe.
- Rend.tagállam: rendeltetés tagállama, „Beérkezés” és „Beérkezés (egyszerűsített)” kérdőíven annak a tagállamnak a kódja, ahonnan a terméket Magyarországra elindították (feladó tagállam), „Kiszállítás” és „Kiszállítás (egyszerűsített)” kérdőíven annak a tagállamnak a kódja, amely a terméknek a magyar feladó által ismert végső uniós rendeltetési helye. Ez az adat az országkód.
- Nettó tömeg (kg): a cikktörzsben rögzített tömeg és a készlet könyvelési bizonylaton rögzített mennyiségi adatokból számított adat, ha a termék nettó tömege 1 kg-nál nagyobb, akkor azt egész számra kell kerekíteni, a matematikai szabályok szerint, ha a termék nettó tömege 1 kg-nál kisebb, akkor azt nulla egész és legfeljebb három tizedesjegyre kell megadni.
- Mennyiség: a készlet könyvelési bizonylaton szereplő mennyiség.
- Számlázott összeg: a termék számlán szereplő értéke, amely a szállítási feltétel szerint tartalmazhat szállítási és biztosítási költségeket, adókat és járulékokat azonban nem.