Tobábbi dokumentációk:
Kezelési útmutatók

A SUP® Integrált Számviteli Rendszer az arányosított ÁFA kezelését olyan módon támogatja, hogy az arányosítás végrehajtásához szükséges alapadatok létrehozhatók, kimutathatók.

Az arányosítás lényege, hogy ha egy cégnél van ÁFA mentes és nem ÁFA mentes tevékenység is, akkor az elszámolt költségekre vonatkozó ÁFA visszaigénylésnél figyelembe kell venni, hogy az adott költség az ÁFA mentes vagy az ÁFÁ-s árbevétel bekövetkezése érdekében merült fel, és ennek függvényében a költség ÁFA-ja levonható ill. nem levonható lesz. A probléma abban az esetben van, ha egy adott költségről nem dönthető el előre, hogy melyik fajta tevékenység érdekében merült fel. Ebben az esetben az adott tétel ÁFÁ-ját el kell különíteni a "normál" módon eldönthető beérkező számla ÁFÁ-jától egy megfelelő egyéb ráfordítás főkönyvi számra, és az így nyilvántartott ÁFÁ-t a bevalláskor fel kell osztani egy visszaigényelhető és egy nem visszaigényelhető részre. A felosztás a tevékenységi kör által előidézett árbevétel alapján kell hogy történjen, emiatt az árbevétel számlákat ezzel összhangban kell megnyitni.

A felosztás vetítési alapja kétféle lehet:

  • Az előző éves ÁFA mentes és nem ÁFA mentes tevékenységre vonatkozó árbevétel arányában kerül felosztásra a havi ÁFA, amit az év végén korrigálni kell a tárgyévre vonatkozó árbevétel szerint.
  • A tárgyévi éves göngyölített árbevétel alapján kerül felosztásra a havi levonható ÁFA.

Mindkét esetben a felosztandó ÁFA kimutatására van lehetőség, az arányosítást külső eszközzel kell elvégezni. Erre leginkább egy Excel tábla szokott készülni. Az Excel tábla adatainak automatikus aktualizálása viszont a SUP-hoz készült Excel bővítmény függvénycsomaggal megoldható.

1. Arányosítással megosztandó tételeknél használatos ÁFA kód

Arányosítással megosztandó tételek esetében első lépésként O2, O21, O22-es ÁFA kód használata szüksége. Ez esetben az ÁFA kódok közé könyvelt tételek nem képzik a bevallás részét, nem kerülhetnek jogtalan visszaigénylő pozícióba. A tétel ÁFA része a könyvelésben használt főkönyvi számon lesz kimutatható. Ajánlott egy elkülönített főkönyvi számot létrehozni az egyéb ráfordítások között.

 

 Figyelem

A Szerviz | Paraméterek | Áfa kódok menüpontban az arányosítással megosztandó ÁFA kódok esetén (O2, O21, O22) a fizetendő ÁFA főkönyvi számot üresen kell hagyni, míg a visszaigényelhetőhöz az ehhez elkülönített főkönyvi számot kell beállítani.

2. Arányosítás után használatos ÁFA kód

Új ÁFA kódként 2014-es évtől kerültek bevezetésre azon ÁFA kódok, melyek az arányosítás után levonható ÁFA-ként kell, hogy képezzék a bevallás részét az ÁFA exportot követően.
Itt használatos ÁFA kódok az OL2, OL21, OL22.
A már korábban meghatározott arányosított ÁFA összege közvetlen ÁFA könyvelésel kerül át a megfelelő levonható ÁFA főkönyvi számra, illetve visszaigényelhető pozícióba.