Kapcsolódó információk:
Paraméterezési útmutatók

Ez az oldal egy régebbi verziója. Nézze meg a jelenlegi verziót.

Összehasonlítás a jelenlegivel Korábbi változatok megtekintése

1 verzió Aktuális »

A NAV által előírt NAV Online számla adatszolgáltatás 3.0-ás verziója több mezővel is kibővült. Ezek közül az egyik egy úgynevezett besorolás, amely besorolja különböző kategóriákba az ÁFA mentes, az EU-s és a harmadik országba kiállított számlákat.

Az előírásokhoz igazodva a SUP® rendszerben bevezetésre került a Szerviz | Paraméterek | ÁFA kódok menüpontban a [Kiegészítő adatok] adatlapon egy új mező, a Besorolás.

 Figyelem

A QSoft által adott ÁFA kód táblázatban ezek beállításra kerülnek, míg a felhasználói ÁFA kódok esetén ellenőrizni szükséges a beállításokat.


Besorolás módjai:

  • AAM Alanyi adómentes
    A számla kibocsátója alanyi mentességet választott és a mentesség használatára jogosult (nem érte el a jogszabályi értékhatárt).

  • TAM Tárgyi adómentes ill. a tev.közérdekű jell. miatt adómentes
    Az értékesítés a tevékenység közérdekű jellegére vagy egyéb sajátos jellegére tekintettel mentes az adó alól (Például adómentes oktatás, egészségügyi szolgáltatás).

  • KBAET Adómentes EU-n belül - nem új közlekedési eszköz
    A Közösség másik tagállamában regisztrált adóalany számára történt termékértékesítés, amennyiben a termék az adott tagállamba került elszállításra. Az új közlekedési eszköz értékesítése a KBAUK esethez tartozik.

  • KBAUK Adómentes EU-n belül - új közlekedési eszköz
    Új közlekedési eszköz másik tagállamba történő értékesítése. A vevő nem feltétlenül adóalany, lehet például magánszemély is.

  • EAM Adómentes termékexport harmadik országba
    Belföldön teljesített termékértékesítés, aminek a következményeként a terméket kiléptetik harmadik országba (termékexport). A jogszabály szerint olyan speciális esetek is ide tartoznak, mint például a nemzetközi szerződés alapján érvényesülő adómentesség.

  • NAM Egyéb nemzetközi ügyletekhez kapcsolódó jogcímen megállapított adómentesség
    A jogszabály felsorolja az ide tartozó eseteket. Ilyen lehet például az adómentes közvetítői tevékenység, termék nemzetközi forgalmához kapcsolódó egyes tevékenységek adómentessége.

  • ATK ÁFA tárgyi hatályán kívül
    Kizárólag tárgyi hatályon kívüli ügyletről nem kell számlát kiállítani, de egy számla tartalmazhat tárgyi hatályon kívüli tételt is. Ide tartozik például a kártérítés, a közhatalmi tevékenység, a közcélú adomány stb.

  • EUFAD37 Fordítottan adózó - másik tagállamban teljesített - ÁFA tv. 37. § alapján
    Adóalany számára nyújtott szolgáltatás, aminek a teljesítési helyét a vevő gazdasági célú letelepedése (vagy lakóhelye, szokásos tartózkodási helye) határozza meg az ÁFA tv. 37. § (1) bekezdése alapján és az másik tagállamban található.

  • EUFADE Fordítottan adózó - másik tagállamban teljesített - NEM az ÁFA tv. 37. § alapján
    Másik tagállamban teljesített fordítottan adózó ügylet, amelynek teljesítési helyének megállapítsa nem az EUFAD37 esete alapján történik. Ilyen eset például a fel- vagy összeszerelés tárgyául szolgáló termék másik tagállami értékesítése.

  • EUE Másik tagállamban teljesített - nem fordítottan adózó
    Az EU másik tagállamában teljesített olyan ügylet, ami után nem a másik tagállami terméket beszerzőt, szolgáltatás igénybevevőt terheli az adófizetési kötelezettség (nem tartozik az EUFAD37 és EUFADE esetei közé).

  • HO Harmadik országban teljesített szolgáltatás
    Olyan ügylet, aminek az ÁFA tv. szerinti teljesítési helye EU-n kívül van. Például harmadik országban teljesített szolgáltatás, harmadik országban fekvő ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás.

  • UNKNOW Előzmény nélküli módosító és sztornó számlák esetén vagy v3.0 előtti számlára hivatkozó
    3.0előtti számlára hivatkozók, illetve előzmény nélküli módosító és sztornó számlák esetén használható, ha nem megállapítható az érték.