Tobábbi dokumentációk:
Kezelési útmutatók

A raktári modul paraméterezését követően az induló készlet nyilvántartásba vétele a következő lépés. A nyitó készlet meghatározása leltárral történik. A első bizonylat mozgásának dátuma lesz a nyitó dátum, vagyis ez a dátumnál korábbi dátummal nem lehetséges bizonylatot rögzíteni!

1. Raktártörzs kialakítása

A Vállalati törzsek | Raktárak menüpontban kell felrögzíteni a használt raktárakat. A raktári törzs kialakításának ajánlott szinkronba lenni a már meglévő kialakított raktári rendszerrel.

Beállítandó elnevezések, paraméterek:

  • Raktár   Például: 100
  • Megnevezés   Központi raktár
  • Jelleg   a raktár jellege szabályozza adott raktárban milyen jellegű cikkek, termékek kerülnek betárolásra. Például áru jellegű raktárban csak áru jellegű cikk kezelhető, azonban a vegyes jellegű raktárban bármely jellegű cikk kezelhető.
  • Telephely hiv.:   lehetőség van a raktár telephelyének nyilvántartására, a telephelyet a "Telephely" fülön lehetséges felrögzíteni, majd ezt követően adott raktárhoz rendelni
  • Alraktárkezelés   Igen / Nem; attól függően kell beállítani az értéket, hogy alraktárakra kell-e bontani a raktári nyitó készletet. Alraktárként kezelhetők például a polcok is, megfelelő azonosító használata mellett.
  • Érvényes   Igen
  • Készlet elszámolás módja  a készletek kezelése raktáranként szabályozható. Erre azért van szükség, mert előfordulhat, hogy a termékeket, cikkeket a cikktörzsben meghatározott készletezési módtól eltérően, raktáranként szabályozott módon kell nyilvántartani, pl.: ilyen a hulladékraktár. 
    • Cikktörzs előírás szerint; a cikktörzsben a cikk tulajdonságainál beállított készlet elszámolási mód alapján tartja nyilván a készleteket. Nem bírálja felül a cikktörzsben előírt készletezési módot!
    • Csak mennyiségben; a raktárban lévő cikkeket csak mennyiségben tartja nyilván a rendszer, felülbírálva a cikk tulajdonságainál előírt készletvezetési módot.

2. Mozgásnem törzs kialakítása

A Vállalati törzsek | Mozgásnemek menüpontban fel kell vinni azokat a mozgásnemet, amelyekkel napi szinten mozgatjuk a készletet. Többek közt a nyitás, a beszerzések, kiszállítások, számlázások mozgásnemét. Nyitás mozgásnemének paraméterezése a következő útmutatóban található Mozgásnem, nyitás.

3. Nyitó készlet felkönyvelése

A Raktári készlet | Készlet könyvelés menüpontban az előbbiek alapján felrögzített nyitás jellegű mozgásnem kiválasztásával fel kell rögzíteni a nyitó készletek mennyiségét és értékét az előbbiek alapján felvett raktárba.

 Figyelem

A nyitó készletet utólag is fel lehet rögzíteni (amennyiben még nem zárult le a leltár bizonyos cikkek esetén, de az értékesítés, termelés nem állhat le), de a felrögzítés után csak akkor lesz hiteles a raktári készletünk, ha a raktári zárás hiba nélkül lefutott. Továbbá lehetőség van a nyitó állomány konvertálására.

4. Raktárforgalmi zárás futtatása

A nyitó készlet felrögzítése után raktárforgalmi zárást ajánlott készíteni annak érdekében, hogy a raktári készlet hiteles képet mutasson, illetve javasolt egyeztetni a főkönyvben szereplő készlet számlák egyenlegével. A zárást a Raktári készlet | Időszak lezárása menüpontban lehet elvégezni, a zárást csak hiba nélkül futtatott készlet értékelést követően lehetséges elvégezni.

Az időszaki zárás alkalmazásával kezdeményezhető a nyitó időszak lezárása. A lezárandó időszaknál az időszak kezdete az utoljára lezárt időszak záró dátuma, ezért esetünkben a lezárandó időszak kezdete a nyitás dátuma. Ha még nem végleges a nyitás, még módosítások szükségesek, akkor a Raktári készlet | Készlet értékelés menüpontban elvégezhető készlet értékelés futtatásával megkapható a készlet pillanatnyi értéke.