Devizás számlázási modul lehetővé teszi olyan belföldi és külföldi teljesítésű számlázási feladatok elvégzését bármely devizában, melyhez készlet-nyilvántartási feladat nem kapcsolódik. Alkalmas továbbá szolgáltatások számlázására is. A rendszerrel készített devizás kimenő számlák azonnali könyvelésének lehetősége, valamint külalakja és megjelenése sokrétűen paraméterezhető. Lehetőség van számtalan, számlához, számlatételsorhoz kapcsolódó megjegyzések felvitelére is, akár előre definiált, akár "ad hoc" jelleggel. Az elkészült számlák kétnyelvűek, mely kétnyelvűség tetszőlegesen paraméterezhető. Jelenleg angol, német, olasz, francia, szlovák és lengyel nyelven.
1. Számlázási alapadatok beállítása
A Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai menüpontban meg kell határozni a következő adatokat, melyek a kimenő számlákon szerepelnek:
Teljes név, Adószám, Székhely cím adatok.
2. Számlázási idegen nyelv beállítása
A Szerviz | Paraméterek | Könyvelt cég általános adatai | Pénzügyi paraméterek menüpontban meg kell határozni az idegen nyelvek definícióját. SUP® rendszer egyszerre két idegen nyelvet tud kezelni, amiből a devizaszámla készítése során, a számlafej adatinál kiválasztható a használni kívánt idegen nyelv. Az idegen nyelveknél lévő választási lehetőséget a SUP.INI file-ban beállított nyelvek adják.
3. Kimenő számlák sorszám tartományának meghatározása
A Szerviz | Paraméterek | Sorszám tartományok menüpontban meg kell határozni azokat a sorszám tartományokat, melyek alapján a kimenő számlák naplói a számlaszámokat fogják képezni.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- Megnevezés Olyan nevet érdemes kiosztani, amelyből következtetni lehet arra, hogy a sorszám tartomány milyen célt szolgál.
Pl.: Devizás kimenőszámlák
- Kategória Kötelezően a számlasorszám.
- Folytonosság Célszerű évente újraindulóra (’Évfüggő’) választani.
- Előtag Célszerű amennyiben nem csak devizás számla készül a rendszerben egy ’D’-vel jelölni a devizás számlák sorszámát.
- Utótag Amennyiben szükség van más jelzést is adni a sorszámnak itt lehetőség van rá.
- Sorszám hossza Összhangban kell lennie következő sorszám mezőkkel. Nem célszerű 7-8 karakternél hosszabbat megadni. Az évente megadott (újrainduló sorszám) elejébe érdemes belekombinálni az évszámot is. Pl.: 200001 (2000-ben), 210001 (2001-ben) vagy hasonló.
- Köv. sorszám Abban az esetben ha bármiféle oka van, hogy a számozás ne 1-től kezdődjön, lehetőség van megadni a kívánt kezdő sorszámot.
Évente újrainduló folytonosság esetén (’Évfüggő’), az [F8-Sorszámok] nyomógomb segítségével be kell állítani az induló (következő) sorszámokat minden évhez, lehetőleg 3-4 évre előre. A sorszám hosszának összhangban kell lennie a tartomány beállított hosszával.
4. Számlázáshoz szükséges főkönyvi számok meghatározása
A Vállalati törzsek | Főkönyvi számlatükör menüpontban a kimenő számlákkal kapcsolatban álló főkönyvi számokat fel kell venni. Alapvetően a következő főkönyvi számokra van szükség:
Árbevétel főkönyvi számok.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- Főkönyvi szám 94
- Megnevezés Külföldi értékesítés árbevétele
- Típus Könyvelési
- Rendezés Nem
Külföldi vevők főkönyvi száma
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- Főkönyvi szám 316
- Megnevezés Külföldi követelések
- Típus Könyvelési
- Folyószámla Partner
- Második érték Devizanem (a következő mező a ”Devizanem:” ezt NEM kell megadni)
- Rendezés Igen
ÁFA főkönyvi számok
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- Főkönyvi szám 4671
- Megnevezés Fizetendő általános forgalmi adó
- Típus Könyvelési
- Megjelölés ÁFA gyűjtő számla
5. Könyvelési naplók beállítása
A kimenő számlák készítéséhez minimum két naplóra van szükség. - Elsőként definiálni kell egy banknaplót, amelyhez kapcsolódik a bankszámlaszám. - Majd fel kell vinni egy kimenő számla naplót, mely hivatkozik az előzőleg meghatározott banknaplóra. A számlafejben, a szállító adatai között megjelenő bankszámlaszám mezőben az így meghatározott bankszámlaszám fog megjelenni. A Vállalati törzsek | Főkönyvi naplók menüpontban lehet beállítani a szükséges paramétereket.
Banknapló
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
Általános adatok
- Naplószám 201
- Megnevezés Bank
- Jelleg Bank
Banknapló adatok
- Bank neve A bankok listájából választandó
- Bankszámlaszám Az előzőleg kiválasztott pénzintézetnél vezetett bankszámlaszám szabványos GIRO (8-8-8) formátumban
- SWIFT kód A nemzetközi átutalási forgalomban az egyes bankokat jelöli
Kimenő számla napló
Beállítandó elnevezések, paraméterek:- Naplószám 402
- Megnevezés Külföldi kimenő számlák (központ)
- Jelleg Vevő
- ÁFA elszámolás Igen
- Könyvelési időszak Havi könyvelés
- Bizonylatszám adás módja Gépi kimenő számla (Dev)
- Sorszám tartomány Az előzőleg már meghatározott sorszám tartományt kell kiválasztani. Több számlanapló esetén javasolt több sorszámtartomány definiálása, összhangban a naplók számával.
- Főkönyvi szám A főkönyvi szám törzsben előzőleg meghatározott ’vevő’ főkönyvi szám. Jellemző értéke ’316-Külföldi követelések’. Az elkészülő kimenő számlák ez alapján kapják meg a vevő főkönyvi számot.
Számlanapló adatok
- Banknapló hivatkozás Vissza kell hivatkozni arra a banknaplóra, amelyik mögött levő bankszámlaszámot a kimenő számla naplóból készített számlán meg kell jeleníteni.
- Nyomtatási forma A naplóból készülő kimenő számla nyomtatási formája.
- Példányszám Az egy nyomtatási menetben készülő példányok száma. A4-es lapra készülő számlák esetén a kívánt példányok számát kell beírni, általában 2 vagy 3.
- Zárószöveg Tetszőleges szöveg adható zárószövegként ami a számla alsó részén jelenik meg a nyomtatás során.
6. KSH azonosítók (SZJ,- VTSZ számok) felvitele
A Szerviz | Paraméterek | KSH azonosítók menüpontban, a cég tevékenységi körében meghatározott KSH kódokat (VTSZ, SZJ számokat) kell felvenni, és hozzá kell rendelni a KSH azonosítókhoz a megfelelő ÁFA csoportot.
7. Kontírozási szabályok meghatározása
A Szerviz | Paraméterek | Kontírozási szabályok menüpontban meg kell határozni azokat a szabályokat, hogy milyen (árbevétel) főkönyvi számra kell lekönyvelni azt a cikket, mely az itt definiált kontírozási szabályt használja.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- Szabály megnevezése Az adott szabályra jellemző megnevezés. Általában összefüggésben van a használni kívánt árbevétel főkönyvi számmal. Pl.: Termék értékesítés, Szolgáltatások, Előleg
- Típus Cikk
- Árbevétel számla (Exp) pl.: 94 - Export értékesítés árbevétele
8. Mennyiségi egységek meghatározása
A Szerviz | Kód jellegű adatok | Mennyiségi egységek menüpontban meg kell határozni a használni kívánt mennyiségi egységeket.
9. Cikkek, szolgáltatások felvitele
A Vállalati törzsek | Termékek - Cikkek menüpontban fel kell azokat a termékeket és szolgáltatásokat, melyek kimenő számlán szerepelhetnek.
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
- Cikkszám Tetszőleges azonosító adat. Nem célszerű ékezetes karaktereket valamint szóköz karaktert használni!
- Megnevezés Termék vagy szolgáltatás megnevezése. Mivel a számlakészítés közben átírható, olyan szöveget érdemes felvenni, mely a lehető legjobban hasonlít arra, amit majd a számla tételsorába várhatóan be kell írni.
- Jelleg Szolgáltatás vagy termék
- Egységár Jellemző egységár, nem kötelező megadni abban az esetben, ha csak a számla készítés során válik ismertté.
- Egységár (dev) Egységár devizában
- Mennyiségi egység Adott cikkhez kötődő mennyiségi egység. Kitöltése nem kötelező. Ha nincs megadva, akkor lesz lehetőség az ún. mennyiséghez nem kötődő szolgáltatások kezelésére.
- KSH azonosító A cikk, szolgáltatás KSH azonosítója. Ezen keresztül sorolódik be a megfelelő ÁFA csoportba.
- Számla zárószöveg Cikkhez rendelhető számla zárószöveg.
- Kontírozási szabály Az előzetesen meghatározott szabály törzs megfelelő eleme. Az elkészülő kimenő számlák ez alapján kapják meg az árbevétel főkönyvi számot. (az előleget is)
10. Partnerek (vevők) felvitele
A Vállalati törzsek | Partnerek menüpontban célszerű előre felvenni legalább néhány rendszeresen használt partnert (vevőt).
Beállítandó elnevezések, paraméterek:
Általános adatok
- Rövid név, cím A partner rövid neve, címe. A kimutatásokon, és a banki átutaláson ez jelenik meg. A kimenő számlán NEM ez íródik ki, mint vevő.
- Partner kód Belső azonosító kód, a rövid név alapján a rendszer automatikusan osztja ki, de átírható.
- Adószám
Számlázási adatok
- Teljes név A kimenő számlán ez fog megjelenni, mint vevő neve.
- Székhely adatok A kimenő számlára kiírandó cím adatok. Hivatalosan a cég székhelyének (számlázási címének) adatai, irányítószám, város, utca sorrendben.
- Devizanem A külföldi partnerre jellemző devizanemet lehet meghatározni.
Kimenő számla
- Fizetési mód Az adott vevőre jellemező fizetési mód, megállapodás vagy egyéb szempont szerint.
- Határidő Az adott vevőre jellemező fizetési határidő napokban számolva. Lehetőség van a naptári napban, valamint a munkanapban történő megadásra is, mely számítódhat a számla keltétől, vagy a teljesítés dátumától.
11. Számlázási nyomtató beállítása
Lehetőség van a kimenő számlák készítéséhez külön nyomtatót kijelölni. Ez különösen hasznos, ha a kimenő számlák leporellóra készülnek.
A Szerviz | Technikai funkciók | Rendszerinformációk menüpontban lehet kijelölni azt a nyomtatót, ahová a belföldi kimenő számlákat kell irányítani. Ezt munkahelyenként be kell állítani. Amennyiben nincs kijelölve, a számlák a Windows-ban beállított alap(értelmezett) nyomtatóra fognak készülni.