Tobábbi dokumentációk:
Kezelési útmutatók

Ez az oldal egy régebbi verziója. Nézze meg a jelenlegi verziót.

Összehasonlítás a jelenlegivel Korábbi változatok megtekintése

1 verzió Tovább »

A kimenő számlák készítése során is lehetőség van a könyvelés során már megismert gyűjtők használatára.
Két eset lehetséges:

A „vegyes” használatra is lehetőség van, tehát pl.: az első gyűjtési dimenzió a számla fejhez van rendelve (pl.: üzletkötő; egy számlának egyszerre csak egy üzletkötője lehet), ekkor a főkönyvi naplók törzsben kell beállítani a gyűjtőzést.
A második gyűjtési dimenzió a számla tételhez van rendelve (pl.: munkaszám; ebben az esetben az egy számlán belül több munkaszám is elképzelhető), ekkor a cikktörzsben kell előírni a gyűjtőzést.

 Figyelem

A kimenő számlán felvitt gyűjtők csak akkor kerülnek automatikusan könyvelésre, ha a számlatükör gyűjtő beállításai szinkronban vannak a napló ill. cikk gyűjtő beállításokkal. Pl.: ha a számlatükörben a munkaszám gyűjtő a második gyűjtési dimenzió, akkor a cikktörzsben is a második gyűjtési dimenzióra kell kijelölni a munkaszámot!

Gyűjtők használata a számla fejen

Mindenekelőtt a gyűjtő csoportok és a gyűjtő azonosítók paraméterezésével és felvételével kell kezdeni. Erről részletesen a Paraméterezési útmutató | Gyűjtők használatbavétele leírásban lehet olvasni.

1. Gyűjtők beállítása a főkönyvi számoknál és a kimenő számla naplónál

A Vállalati törzsek | Főkönyvi számlatükör menüpontban négy féle gyűjtő csoportot (gyűjtési dimenziót) lehet beállítani egy-egy főkönyvi számhoz. A Vállalati törzsek | Főkönyvi naplók menüpontban is négy féle gyűjtő csoportot lehet megadni, de ugyanolyan sorrendben, ahogyan a főkönyvi számlatükröknél van alkalmazva, különben nem kerül könyvelésre. A számlázáskor csak akkor kéri be a rendszer a gyűjtőt ha a naplónál be van állítva! Egy számlához maximum négy gyűjtő csoport közül egy-egy gyűjtő azonosító rendelhető. A gyűjtőzött tételek nettó értéken kerülnek könyvelésre.

 

 Figyelem

Ha a számla írásakor, olyan tétel is kiszámlázásra kerül, mely kontírozási szabályában meghatározott főkönyvi számhoz nincs gyűjtő hozzárendelve, akkor ez a tétel nem kerül gyűjtőzésre. A gyűjtőre csak azok a tételek kerülnek rá nettó értéken, amelyek főkönyvi száma be van gyűjtőzve.

 

2. Számla kiállítása, gyűjtő megadása

A számlázás a Pénzügy | Belföld ill. Devizás számlák készítése menüpontban a szokásos módon történik. A fej adatok kitöltése után át kell lépni a Gyűjtők fülre (Alt+G) ahol meg lehet adni a megfelelő gyűjtő azonosítót.

 

 Megjegyzés

Amennyiben a gyűjtőcsoportnál be van állítva, hogy kitöltése kötelező, a rendszer nem engedi tovább a számlázást amíg ki nem töltik a gyűjtő mezőt

Gyűjtők használata a számla tételsoron


1. Gyűjtők hozzárendelése a termékek/cikkekhez

A Vállalati törzsek | Termékek - cikkek menüpontban [F5-Gyűjtők] funkciógomb megnyomásával megjelenő ablakban adhatunk max. négy féle gyűjtő csoportot az aktuális termékhez, cikkhez.
Az itt definiált gyűjtő csoportok alapján lesz a kimenő számla készítésénél a gyűjtő csoport adatbeviteli mező. A gyűjtő azonosító mezők kitöltése nem kötelező. Csak abban az esetben kell kitölteni, ha az adott termék mindig ugyanarra a gyűjtő azonosítóra vonatkozik. Pl.: ha a számla tételsora több különböző munkaszámra is vonatkozhat, akkor a terméknél csak a gyűjtő csoportot kell előírni. A konkrét munkaszám (gyűjtő azonosító) csak a számla tételsor rögzítésekor válik ismertté.
Egy termékcsoportos gyűjtésnél viszont (árbevétel termékcsoportonként) az adott cikk mindig ugyanabba a termékcsoportba tartozik, ezért már cikktörzs szinten be lehet sorolni, tehát a termékcsoport besorolást tartalmazó gyűjtő azonosító is előírható.

 

 Figyelem

A kimenő számlán felvitt gyűjtők csak akkor kerülnek automatikusan könyvelésre, ha a cikktörzs gyűjtő beállítások szinkronban vannak a számlatükör gyűjtő beállításaival.

Pl.: ha a számlatükörben a munkaszám gyűjtő a második gyűjtési dimenzió, akkor a cikktörzsben is a második gyűjtési dimenzióra kell kijelölni a munkaszámot!

 

2. Számla készítése termékek/cikkek gyűjtőzésével

A számla írásakor a tétel rögzítése két részből áll:
  • Cikk/szolgáltatás adatai
  • Kontírozási adatok

Cikk/szolgáltatás adati a szokásos részből állnak. Cikkszám, megnevezés, ÁFA kód, mennyiség, egységár, érték. A Kontírozási adatok fülön a megfelelő gyűjtő dimenzióban a megfelelő gyűjtőazonosítók közül választhatunk az [F2] billentyű segítségével.

 Megjegyzés

Amennyiben a gyűjtőcsoportnál be van állítva, hogy kitöltése kötelező, a rendszer nem engedi tovább a számlázást amíg ki nem töltik a gyűjtő mezőt.